Kocaeli'nde mini ekskavatörlü yıkım

11 Ağustos 2015 Salı - 10:00
Kategori: Yıkım

PAYLAŞ

Kocaeli'nde mini ekskavatörlü yıkım
Kocaeli'nde mini ekskavatörlü yıkım
Muharrem Metiner - Firma Sahibi

Kocaeli de Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkımların sıklaşmaya başladığı iller arasındaki yerini alıyor. İstanbul merkezli Metiner Hafriyat firması, mini ekskavatör ile şehir merkezinde yıkım çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalarda Sanko İş Makinaları üretimi olan 1.6 tonluk MST M16 kullanılıyor

 

1998 yılında bekoloder satın alarak hafriyat sektörüne giriş yapan Muharrem Metiner, daha çok şehiriçi alanlara yönelik çalışmalar yapmayı amaçladığı için makine parkını mini makinelerle genişletti. Mini iş makinelerine olan ilginin ve ihtiyacın her geçen gün arttığını ve bu durumu farkettikleri için yatırımlarını bu alana yönlendirdiklerini ifade eden Metiner, yapılaşmanın artması ile birlikte çalışma alanlarının daralmasının bu tür makinelere olan ihtiyacı artırdığını, kendilerinin de bunu farkederek mini makine yatırımı yaptıklarını kaydetti. Ilk mini makineyi 2011 yılında satın alan Metiner, sonrasında makine sayısını beşe kadar yükselttiklerini dile getirdi. Ilk etapta mini iş makineleri ile dar alanlara yönelik olarak çalışmalar yapan Metiner, daha sonra Kentsel Dönüşüm Projesi'nin ortaya çıkması ile yıkım sektöründe de faaliyet göstermeye başladı. Yıkım sektörüne yönelik çalışmalarının daha yeni sayılabiliceğini ifade eden Metiner, bu alana yönelik çalışmalara ilk olarak iki yıl önce başladıklarını söyledi. Yıkım alanında özellikle İstanbul merkezli olarak çalışmalar yaptıklarını belirten Metiner, ilk olarak Kocaeli'de yıkım işi yaptıklarını belirtti. Halihazırda devam ettikleri Kocaeli'nde sekiz katlı bir binanın katlı bir binanın kat eksiltme çalışmalarına devam eden Metiner, çalışmalara MST M16 mini ekskavatör ile devam ettiklerini ve şimdiye kadar sekiz katlı binanın 3 katının yıkımını tamamladıklarını kaydetti.

 

Alt katlar çürük

Kocaeli'nde yıkım çalışmalarının daha çok kompresörlerle yapıldığını, mini makine kullanımının yaygın olmadığını belirten Metiner, "Bizim mini makine ile yaptığımız bu yıkım, Kocaeli'nde mini ekskavatör kullanılarak yapılmış olan ilk yıkım çalışması. Bu açıdan önemli bir iş. Buradaki çalışmalarımızı gören bazı bina sahipleri de bize ulaşarak kendi binalarının yıkım çalışmalarını yaptırmak istiyor. Hatta anlaştığımız bir bina var. Buradaki çalışmalarımızı tamamladıktan sonra oraya geçeceğiz" dedi. Bu yıkımın da ilk olarak kompresörle yapılmaya başlandığını ancak, binanın üst katlarındaki beton yapının sağlam olması nedeniyle iş yapamadıkları için kendileri ile temasa geçildiğini dile getiren Metiner, yaptıkları keşif çalışmasının ardından binanın yıkımını çalışmaya başladıklarını söyledi. Yıkımını sürdürdükleri binanın dördüncü kata kadar olan kısmının zayıf, geri kalanının ise sonradan kaçak inşa edilmesi nedeniyle daha sağlam bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Bu nedenle üstteki dört katlık kısmın yıkımının zor olduğunu ifade eden Metiner, binanın caddeye cepheli olmasının çalışmaları zorlaştırdığını sözlerine ekledi. 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER