THBB'den 2018 analizi

27 Aralık 2018 Perşembe - 14:00
Kategori: Beton

PAYLAŞ

THBB'den 2018 analizi
THBB'den 2018 analizi

Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, 2018 yılına ait değerlendirmesini Beton Kalıp ve İskele Teknolojileri Dergisi’ne yaptı. İnşaat sektöründe yaşanan daralmadan en çok etkilenen sektörlerden birinin beton olduğunu ifade eden Işık, 2019 yılında da büyüme beklemediklerini belirtti.

Son 8 yılda Türkiye ortalamasının üstünde büyüme rakamları ile muazzam bir performans gösteren inşaat sektörü, 2018 yılının ikinci yarısından itibaren yavaşladı. Türkiye ekonomisinin yıllık ortalama büyüme oranı %6,8 iken inşaat sanayinde bu oran %11, 2014 ve 2015 hariç, kriz sonrasındaki 8 yılın 6’sında inşaatın büyüme oranı Türkiye ortalamasının üzerinde olan sektör, son 8 yılda çok önemli bir performans ortaya koydu. Bu performansa bağlı olarak inşaat sektörünün 2016 ve 2017 yıllarında millî gelir içindeki payı ilk defa %8,6’ya yükselmiştir. 2011’de %7’ler, 2013’de ilk defa %8’leri gören bu oran 2017 yılında zirve yaptı. 2018 yılının ikinci yarısından itibaren inşaat sektörünün ciddi bir yavaşlama gösterdiğini ifade eden Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, istatisklere ve araştırmalara sonuçlarına göre inşaat sektörünün 2019 yılında ekonomiye pozitif etki yapmasını beklemediklerini ifade etti. Sektördeki bu daralmanın önlenebilmesi için yalnızca üst segment konut projeleri üzerine kurulu bir oyun planı yerine inşaatın bütününe yönelik bir yol haritasının uygulanmasının yerinde olacağının altını çizen Işık, inşaat sektöründe planlı, kapsamlı bir modelin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

 

“İnşaat sektöründeki bu yavaşlama, doğrudan hazır beton sektörünü de etkiledi”

 

 

Son 8 yıl içinde çok önemli büyüme rakamları ile Türk ekonomisinin bel kemiği olan inşaat sektörü 2018 yılının ikinci yarısı itibari ile yavaşladı. 2018 yılının ilk çeyreğinde inşaat sektörü %6,7, ikinci çeyreğinde %1 büyüme gösterdiğini ifade eden Işık, “Ülke genelindeki büyüme oranları birinci ve ikinci çeyrekte %7,2 ve %5,3'dür. Üçüncü çeyrekte Türkiye ekonomisi %1,6 büyürken inşaat sektörü eksi %5,3 daralmıştır” dedi. Son çeyrekte de, her ne kadar yıl tamamlanmamış olsa da, pozitif bir büyüme oldukça zor göründüğünü belirten Işık, “Yılın ikinci yarısında inşaatın büyümeye katkısı ne yazık ki olamayacaktır. Küresel krizden bu yana inşaatın istihdamdaki payı ilk defa %7’nin altına gerilemiştir. Geçen yıl temmuzda istihdamdan %7,6’lık pay alan inşaat bu yıl aynı ay olan temmuzda %6,9 pay almıştır. İnşaat sektöründeki 2018 yılındaki istihdam kayıpları nedeniyle 2011 öncesi döneme geri dönmüş durumdayız. Geçen yıl ağustos ayında 2 milyon 280 bin istihdam yaratan sektörün istihdamı bu yıl 2 milyon 70 bine gerilemiştir” ifadelerini kullandı. İnşaat sektöründeki bu yavaşlamanın doğrudan hazır beton sektörünü de etkilediğini ifade eden Işık “İnşaat sektöründeki gelişmeleri düzenli olarak takip ettiğimiz Hazır Beton Endeksi çalışmamızla, nisan ayında inşaat sektöründe işlerin tersine döndüğünün maalesef ilk sinyallerini aldık ve bunu paylaştık. Nisan ayından bu yana hazır beton sektörünün imalatı, inşaata paralel olarak istenilen seviyeden uzak görünmektedir. Yılın ikinci yarısında, inşaat sektörünün Türkiye’nin büyümesine pozitif katkı yapmasını beklemiyoruz. Buna bağlı olarak 2018 yılındaki büyüme rakamının %2’nin altında kalmasını bekliyoruz” şeklinde söyledi.

Haberin devamını Beton Kalıp ve İskele Teknolojileri Dergisinin Kasım-Aralık sayısında bulabilirsiniz

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER