Yeni havalimanı için tarihi kule vinç siparişi

13 Ekim 2015 Salı - 16:30
Kategori: CPT

PAYLAŞ

Yeni havalimanı için tarihi kule vinç siparişi
Yeni havalimanı için tarihi kule vinç siparişi

İstanbul’da yapımı devam eden üçüncü havaalanı inşasında kullanılmak üzere projeyi yürüten İGA, Liebherr’e 58 adetlik kule vinç siparişi verdi. Bu, aynı zamanda Liebherr’in tek seferde aldığı en büyük sipariş olarak da tarihe geçti.

 

İstanbul’da yapımı devam eden Üçüncü Havaalanı için Liebherr’den 58 adetlik kule vinç sipariş edildi. Bu Liebherr firmasının kule vinç alanında şu ana kadar tek seferde aldığı en büyük sipariş olarak kayıtlara geçti. Sipariş kapsamında ilk kule vincin teslimatının yapıldığı da bildirildi. Vinçlerin tamamının 2015 yılının sonuna kadar teslim edilmesi bekleniyor. Üçüncü havaalanı tamamlandığında dünyanın en büyük havaalanlarından birisi olacak. Havaalanından her yıl 150 milyon yolcunun geçeceği tahmin ediliyor. 58 adet EC-H serisi Liebherr kule vincin tamamı da Türkiye için oldukça önemli bir proje olan bu havaalanının inşasında kullanılacak. 9 bin hektar alan üzerine kurulan havaalanı İstanbul’un 35 kilometre kuzeyinde inşa ediliyor. İnşa çalışmaları 2014 yılının haziran ayında başladı. Toplamda altı pistin olacağı alanda, 165 adet de yolcu köprüsü kurulacak. Projeyi yürüten İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. bu önemli projede kule vinç konusunda Liebherr ile çalışmaya karar verdi ve firma tarihinin en büyük siparişini onayladı.

 

Servis hizmeti
Vinçlerin 32 adedi 280 EC-H 12 Litronic, 16 tanesi 200 EC-H 10 Litronic, geri kalanları ise 154 EC-H 6 Litronic olacak. Litronic vinçlerin tamamı yüksek performans sunan kullanıcı ünitelerine ve akıllı vinç kontrol sistemine sahip. İnsanlar ve materyaller için yüksek güvenlik seviyesi sunan vinçler 30-60 metre arasında yükseklik ve 12 tona kadar kaldırma kapasitesine sahip. Liebherr yetkililerinden Rüdiger Boeck Liebherr Kule Vinç Çözümleri departmanı olarak bu önemli proje ile yakından ilgilendiklerini belirtti. Teslimatların kısa sürede yapılması konusunda Liebherr garanti verirken servis hizmetlerinin tarihi siparişin alınmasında önemli bir rol üstlenen Liebherr kule vinçlerin Türkiye temsilcisi Atilla Dural firması tarafından yapılacağı açıklandı. Rüdiger Boeck, “Türkiye’deki partnerimizle bu projeye 7/24 servis desteği vereceğiz” dedi.

Üçüncü havalimanı
Üçüncü havalimanı, İstanbul'da Karadeniz'in Avrupa yakasındaki Yeniköy ile Akpınarköyleri arasındaki alana yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli birbirinden bağımsız altı pistli olacak şekilde yapılacak. İhaleyi 3 Mayıs 2013'te 22 milyar 152 milyon Avro'luk cumhuriyet tarihindeki en yüksek teklifle Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa OGG (Ortak Girişim Grubu) kazandı. Projenin temeli 7 Haziran 2014 tarihinde atıldı. Projenin tamamının bitmesi ile yıllık 94 milyon yolcuya hizmet veren Atlanta Uluslararası Havalimanı'nı geçerek dünyanın en yüksek yolcu kapasiteli havalimanı olması bekleniyor.

 

Önemli katkı
İstanbul, bugün, 14,7 milyonluk, genç ve eğitimli nüfusu ile dünyanın en büyük 15 metropolünden biridir. 2013 yılında 150 milyonluk Türkiye yolcu trafiğinin 70 milyonuna ev sahipliği yapan İstanbul, Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesini içine alan geniş bir coğrafyanın en verimli havacılık merkezlerinden biri. İstanbul Yeni Havalimanı, yolcu sayısı ve uçak kalkış-iniş sayılarının bir önceki dönemlere oranla hızla arttığı Türk havacılığına önemli oranda katkı sağlayacak. Yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak İstanbul Yeni Havalimanı'ndan 350'den fazla destinasyona uçuş yapılacak. Bu geniş uçuş ağı yeni havalimanını hem dünyanın en büyük havalimanı hem de en önemli havacılık merkezlerinden biri haline getirecek.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER