3. Havalimanı'nda Terex imzası

07 Kasım 2017 Salı - 10:30
Kategori: CPT

PAYLAŞ

3. Havalimanı'nda Terex imzası
3. Havalimanı'nda Terex imzası

Dünyanın önde gelen projelerinden biri olan 3. Havalimanı'nın terminal binasının inşaası ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 30 bin tonun üzerinde çelik konstrüksiyon kullanılacak olan çatı inşaatının hem imalat hem de montaj aşamalarını üstlenen Aksal Metal, Aden Metal, Temsan ve Türkter firmaları, montaj çalışmalarında Terex RT45-L model arazi tipi vinç kullanmayı tercih ediyor

 

Dünyanın en büyük havalimanı olma özelliğine sahip olacak 3. Havalimanı Projesi’nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Pist inşaatının yanı sıra ana terminal binasında yoğunlaşan çalışmalar 7/24 sürüyor. Projenin zorlu aşamalarından biri olan ana terminal binası çatısı ise çelik konstrüksiyondan oluşuyor. 30 bin tonun üzerinde imalatın yapılacağı proje için gerçekleştirilen ihalede, Aksal Metal, Aden Metal, Temsan ve Türkter firmaları, hem çelik imalatların üretimini hem de montajlarını üstlendi. Proje için 30 bin tonun üzerinde çelik imalatı yapacak olan Aksal Metal, 2002 yılında Antalya’da kurularak çalışmalarına başladı. Aksal Metal Genel Müdür Yardımcısı Yunus Akkaya, “O dönemlerde Antalya'da otellerin çelik işlerini yürütüyorduk. Devam eden süreçte yurt dışında iki projemiz oldu. Nahçıvan ve Türkmenistan'da çelik üretimimiz ile yer aldık" diye konuştu. Aksal Çelik'in Antalya'da kurulmasının esas sebeplerinden birinin Orta Doğu'ya ihracat yapmak olduğunu belirten Akkaya, "Orta Doğu'da değişen dengeler ile birlikte işler durunca, İstanbul'a yönelmeye karar verdik" dedi. Üstlendikleri proje sayısında yaşanan artıştan dolayı üretim tesisi yatırımlarına devam ettiklerini dile getiren Akkaya, "3. Havalimanı'nın ihalesinde 13 firmanın içerisindeydik. Sonra firma sayısı 7’ye düştü ve en sonunda 4 firmaya ihale edildi. Biz de Aksal Metal olarak ihalenin en büyük kısmını almış olduk” dedi. Akkaya, 3. Havalimanı projesi için şantiye sahasının yakınlarına yeni bir tesis yatırımı da gerçekleştirdiklerini kaydetti. İhalenin açıklanması ile birlikte 30 bin ton ağırlında olacak havalimanı çatısının 15 bin tonunu üstlendiklerini belirten Akkaya, “Sonrasında yapılan değişikliklerle üretim miktarımıza çeşitlendi ve 9 bin ton daha ekledi. Şu anda ayda 4 bin ton üretim yaparak çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

4 adet Terex vinç alındı

3. Havalimanı projesinin çelik ihtiyacının bir kısmı Antalya'da bulunan fabrikadan bir kısmı Osmaniye'de satın alınan fabrikadan ve bir kısmı da İstanbul'daaçılan yeni fabrikadan karşılanıyor. Toplam üretim ise ayda 4 bin ton olarak belirleniyor. Proje için de 4 bin ton stok ürün bulunduğunu belirten Akkaya, Das Otomotiv ile tanışmalarını ise şöyle anlatıyor: "Das Otomotiv ile kesişmemiz 3. Havalimanı sayesinde oldu. Projeye başlarken vinçlerin büyük önemi olacağını biliyorduk ve birçok firma ile görüştük. Vinçlerin ağırlıklarının az, işlevlerinin çok olması gerekiyordu. Aranan kriterleri Terex çok rahat karşılayabileceğini gösterdi. Terex ile görüşmelerde yakalanan uyumun ardından 4 adet Terex RT45-L model arazi tipi vinç satın aldık. Şu an vinçler sahada durmaksızın çalışıyor. Bugüne kadar hep kiralık vinçler ile ihtiyaçlarımızı karşılamıştık fakat böyle büyük bir proje için bu büyük yatırımı gerçekleştirdik” dedi. Vinçlerin yaklaşık 4 aydır çalışmalara aralıksız bir şekilde devam ettiğini belirten Akkaya, “Şu ana kadar vinçlerden yana hiç sıkıntı yaşamadık. Operatörlerimiz de daha önce Terex kullanmış, tecrübeli operatörler. Makinelerin bakımları zamanında yapılıyor ve Das Otomotiv çalışanları, her sorduğumuz soruya hızlıca dönüş yapıyor. Kendileriyle memnun edici bir iş ortaklığı yakaladık. Bunun devam edeceğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER