Avcı Kardeşler’den uçak kurtarma operasyonu

10 Ocak 2018 Çarşamba - 14:30
Kategori: CPT

PAYLAŞ

Avcı Kardeşler’den uçak kurtarma operasyonu
Avcı Kardeşler’den uçak kurtarma operasyonu

Türkiye’de bir ilke imza atan Avcı Kardeşler, Trabzon havalimanında yaşanan kaza sonrasında toprağa saplanan yolcu uçağını, başarılı bir operasyon ile kurtardı. Yaklaşık 20 saat süren operasyonda 500 ton kaldırma kapasiteli Demag AC500 ve 350 ton kaldırma kapasiteli Demag AC 350 model mobil vinç kullanıldı

Geçtiğimiz günlerde Trabzon havalimanında yaşanan uçak kazası, tüm dünyada yankı uyandırdı. Kazada can kaybının olmaması ise olayın en sevindirici tarafıydı. Ancak bu sefer gözler, uçağın nasıl kurtarılacağına çevrildi. Uçağı kurtarma operasyonunu üstlenen Avcı Kardeşler, 20 saat süren çalışmanın sonucunda, uçağa hiçbir zarar vermeden başarıyla saplandığı yerden çıkartmayı başardı. CPT olarak operasyonun başındaki isim olan Halil Avcı ile görüştük ve proje hakkında kapsamlı bilgi aldık.

Kurtarma öncesi ön hazırlık

 

Kazanın ardından Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin kendileri ile irtibata geçtiğini ve uçağın kurtarılması konusunda görüşme talep ettiklerini söyleyen Avcı, “Herhangi bir yorumda bulunmadan önce, alana gidip inceleme yapılması gerektiğini söyledik. Daha sonra da Pegasus yetkilileri ile görüşmeye başladık ve sahada inceleme yapılması için Trabzon’a gittik” dedi. Sahada çok kapsamlı bir inceleme yapıldığını belirten Avcı, şöyle devam etti: “Uçağı kurtarmak için her şeyden önce zeminde iyileştirmelerin yapılmasını, dolgu ve sıkıştırma gerektiğini ilgililere anlattık. Sonrasında da uçağı detaylı bir şekilde inceledik, nerelerden ve ne şekilde bağlantı yapılabileceğini Pegasus’un ilgili kişileri ile konuştuk. Şunu belirmem gerekiyor ki sürecin en başından sonuna kadar, gerek Pegasus gerekse de Trabzon Havalimanı yetkilileri, son derece ılımlı, çözümcü bir yaklaşım sergilediler ve koordineli bir şekilde hareket ettik” dedi. İncelemelerin ardından yetkili mühendislerle birlikte nasıl hareket edileceğini, hangi makine ve ekipmanların ne şekilde kullanılacağını belirlediklerini söyleyen Avcı, “Bizim için önemli olan birkaç konu vardı: ilki zeminin iyileştirilmesiydi ki zaten bu konudaki yetkili ekip hemen harekete geçti. Bir diğer konu ise pistin kapatılmasıydı. Havalimanı yetkilileri de pistin kapatılacağı tarihi belirledi ve biz de hemen hazırlıklarımıza başladık” dedi.

Haberin devamı CPT dergisinin Ocak - Şubat sayısında...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER