Rüzgar enerjisinde dünya rekoru kırıyor

08 Ocak 2015 Perşembe - 11:15
Kategori: CPT

PAYLAŞ

 Rüzgar enerjisinde dünya rekoru kırıyor
Rüzgar enerjisinde dünya rekoru kırıyor

Danimarka rüzgar enerjisinden yararlanmada dünya rekoru kırıyor.

DHA'nın haberine göre, Çevre ve Enerji Bakanlığı, ülkede kullanılan elektrik miktarının yüzde 39’unun yel değirmenleri ile elde edildiğini açıkladı. Bu rakamın dünya rekoru olduğu ve Danimarka’nın dünyada yel değirmenlerinden en çok yararlanan ülke haline geldiği bildirildi. Açıklamada 2014 Ocak ayında ülke çapında kullanılan elektriğin yüzde 61.7’sinin yıl ortalamasında ise yüzde 39.1’nin yel değirmenlerinden elde edildiği belirtildi.

Danimarka Çevre ve Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 2012 yılında tüm siyasi partiler arasında varılan anlaşma uyarınca 2020 yılına kadar ülkede kullanılan elektrik miktarının en az yüzde 50’sinin yel değirmenlerinden sağlanacağı belirtilerek: “Ülkemizin elektrik ihtiyacının yüzde 39’u yel değirmenlerinden sağlanıyor. Bu demektir ki bizim koyduğumuz hedefe çok erken ulaşmaya başladık. Bu şekilde çevreyi korumaya da yatırım yapmış oluyoruz. Aralık ve Ocak aylarında rüzgarın fazla olması nedeniyle çok fazla elektrik üretildi. Elektrik şirketleri o kadar fazla elektrik ürettiler ki neredeyse fazla elektriği ellerinden çıkarmak için para ödeyecek duruma geldiler” denildi.

Danimarka Elektrik Üretim Şirketleri Birliği (Dansk Enerji), fazla üretilen elektriğin tüketilmesi için yeni yöntemler bulunması gerektiğine dikkat ekti. Dans Enerji Direktörü Lars Aagaard, elektrikli araç kullanımının çok yavaş ilerlediğini belirterek: “Elektrikli araç kullanımı, elektrikle konut ısıtma gibi konularda ilerleme kaydetmemiz gerekiyor. Elektrik kullanımında ısıtma sorununu da yel değirmenleri ile çözdüğümüzde istediğimiz hedefe ulaşmış oluruz aksi takdirde üretim fazlası olur”

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER