IWPC 2015 hazırlıkları devam ediyor

15 Ocak 2015 Perşembe - 11:45
Kategori: CPT

PAYLAŞ

IWPC 2015 hazırlıkları devam ediyor
IWPC 2015 hazırlıkları devam ediyor

Nisan ayı içerisinde alınacak rüzgar başvuruları öncesinde düzenlenecek ve bu nedenle sektörün merakla beklediği IWPC 2015 (Uluslararası Rüzgar Enerjisi Kongresi), dünyanın çeşitli ülkelerinden konuklarını ağırlamaya hazırlanıyor.

2015 yılının rüzgar enerjisinde oldukça hareketli geçmesi beklenirken, İstanbul'da gerçekleşecek olan büyük rüzgar kongresi IWPC 2015'in heyecanı yaşanıyor. 31 Mart – 02 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan kongrenin hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. TÜREB (Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği) tarafından organize edilen kongre kapsamında Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (EWEA), Dünya Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) işbirliği ile Enerji Bakanlığı'nın himayelerinde ilk kez düzenlenecek.

Potansiyel konuşulacak

TÜREB Başkanı Mustafa Ataseven

Bu çapta bir kongrenin ülkemizde gerçekleşmesinin rüzgar sektörü açısından oldukça olumlu bir gelişme olduğunu ifade ediliyor. Türkiye rüzgarını dünyaya tanıtılacağı, uluslararası rüzgar potansiyelinin konuşulacağı ve Türkiye'nin gelecek dönemde rüzgar enerjisi konusunda rolünün değerlendirileceği kongrenin ekonomik anlamda da katkısının olacağını dile getiren TÜREB Başkanı Mustafa Ataseven, düzenlenecek etkinliğe Avrupa, Orta Asya, Balkanlar, Mena Bölgesi ve diğer kıtalardan 30'un üstünde Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı ile Rüzgar Enerjisi Uzmanı'nın katılımının olacağını söyledi.

Yerli sanayi gelişecek

Sözlerine Türkiye'nin jeo-politik konumuyla Avrupa'yla, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Afrika arasında bir köprü görevi gördüğünden bahsederek devam eden Mustafa Ataseven; “Avrupa’da gelişmiş bir rüzgar pazarı var. Diğer bölgelerde de gelişmekte olan bakir rüzgar alanları var. Biz bu konuda köprü görevi üstlenebiliriz. Türkiye’de kurulacak rüzgar santralleri ve tribünlerinin yerli sanayi vasıtasıyla hayata geçirilmesini, sonra da bu bölgelere ihracat yaparak yerli sanayimizin geliştirilmesini hedefliyoruz. Kongre bu anlamda bizim için önemli.” diye konuştu.

Dünyadan örnekler yer alacak

Kongre açılış konuşmalarında TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, EWEA Başkanı Marcus Tacke, GWEC Başkanı Dr. Klaus Rave ile kongre başkanı Doç.Dr. H. Murat Mercan ve Enerji Bakanı Taner Yıldız yer alacak. Diğer ülkelerin bakanlarının ve rüzgar enerjisi başkanlarının bölgelerindeki rüzgar enerjisi hakkında yapacakları paylaşımlarla devam edecek kongrenin ilk gününde “Türk Gecesi” yapılması planlanıyor. İkinci ve üçüncü gün 3 farklı salonda değişik oturumlarla ilerleyecek kongrede çevreden teknolojiye, finansmandan rüzgar sanayisine kadar her konuda dünya örneklerini dinlemek mümkün olacak. 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER