Çukurova Ziraat ile Sany ortaklğı

27 Temmuz 2016 Çarşamba - 14:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Çukurova Ziraat ile Sany ortaklğı
Çukurova Ziraat ile Sany ortaklğı

Çukurova Ziraat, Sany ekskavatörlerinin Türkiye distribütörlüğünü üstlendi. Sany marka paletli ekskavatörlerinin ve Liman makinalarının satış ve satış sonrası hizmetini verecek olan Çukurova Ziraat, bünyesine kattığı yeni ürünleri müşterilerine sunmaya hazırlanıyor

2015 yılında yeni bir yapılanma sürecine giden Çukurova Ziraat, ekskavatör grubu ürünlerini Sany markasından tamamlamayı ön görerek Sany'nin Türkiye distribütörü oldu. İş makinesi sektörünün önemli markalarından biri olan Sany ile ortaklığını resmen duyuran Çukurova Ziraat, Sany'nin boş ve dolu konteyner, yüksek tonajlı forklift, reach sticker, ve 1,6 ile 50 ton arası paletli ekskavatör ve liman makineleri ürünlerinin Türkiye'de satış ve satış sonrası hizmetlerini verecek.

 

"Sany, dünyanın beşinci büyük markası"

Yeni bir yapılanma sürecine girdiklerini ve bu süreçte Sany markasıyla görüşmeler yaptıklarını aktaran Çukurova Ziraat Direktörü Serkan Karataş, "Çukurova Ziraat olarak 2015 yılının başında yeni bir yapılanmaya gittik. Ağırlıklı olarak kendi üretimimiz olan kazıcı yükleyici, lastik tekerlekli yükleyici ve iş makinesiyle alakalı ürünlerin satış, pazarlama ve satış sonrası hizmetlerini veriyoruz. Sany markasıyla da ürün hattımızdaki eksikliği gidermeyi amaçlayarak görüşmeye başladık. Yaklaşık beş aylık görüşmelerin sonucunda Sany ile anlaşma imzaladık” dedi. Sany markasının, iş makineleri sektöründeki büyük oyunculardan bir tanesi olduğuna dikkat çeken Serkan Karataş, "Sany, dünyanın beşinci büyük markası, Çin'in ise en büyüğü. Global anlamda birçok ülkede yapılanması ve üretim tesisi bulunuyor” dedi. Türkiye'de satışa sunulacak olan ürünlerin bir kısmının Almanya'da bulunan tesiste üretildiğini ifade eden Karataş, “Almanya, lokasyon olarak bize yakın ve ekskavatörün bazı modelleri ile liman makineleri üretimleri yapılıyor. Yaptığımız araştırma, inceleme ve ziyaretlerde Sany'nin sektördeki en büyük oyunculardan biri olduğunu teknik olarak gördük. Bundan dolayı Çukurova Ziraat olarak Sany ile partner olduk" dedi. Karataş, Sany'nin Türkiye için yabancı bir marka olmadığını da vurguladı.

Çukurova Ziraat Direktörü Serkan Karataş

Mini gruptan 50 tona

Sany markasının ekskavatördeki ürün hattında mini gruptan başlayıp 50 tona kadar geniş bir yelpazesi olduğunu vurgulayan Çukurova Ziraat Direktörü Serkan Karataş, Türkiye'deki pazarda kompakt ürünler, midi grupta 14 tonluk ekskavatörlerin yanı sıra özellikle sektörde en çok ihtiyaç duyulan 22, 30-32, 38-40 ve 50 ton sınıfındaki paletli ekskavatörlerin satış ve satış sonrası hizmetlerini vereceklerini söyledi. Çukurova Ziraat, Sany ürün gamında bulunan boş ve dolu konteyner, yüksek tonajlı forklift ve reach sticker ürünlerinin de distribütörlüğünü gerçekleştirecek. Karataş, "Türkiye liman makinelerinde ciddi bir pazara sahip. İstanbul, Derince, Ege ve Akdeniz'de liman üstleri var ve buralarda ciddi pazarlar bulunuyor. Çukurova yıllardır liman makinelerinde faaliyet göstermiş bir grup. Bu ürün hattımızdaki eksikliği de Sany'nin liman grubuyla tamamlamayı düşündük" dedi.

 

Satış sonrası servis

2016 yılında pazarın büyüyeceğini dile getiren Karataş, "2016, sektör olarak bakıldığında ve geçmiş yıllarla mukayese edildiğinde yüzde üç ve yüzde beş oranında pazarın büyüyeceği öngörülüyor. Bizde bu pazardan pay almayı hedefliyoruz" diye konuştu. Çukurova ürünlerinde son yıllarda kazıcı yükleyici ve lastik tekerlekli yükleyici ağırlıklı satışlarının olduğunu belirten Serkan Karataş, ekskavatörde hem teknolojisi hem sektörde global oyuncu olması, hem de üretim adetleri ve kurumsal bir marka olmasından dolayı Sany'i tercih ettiklerini ifade etti. Ekskavatörlerin üzerinde bulunan komponentlerin, dünyaca ünlü markalardan seçildiğini belirten Karataş, "Türkiye'de satışa çıkacak olan Sany ekskavatörlerinde orijinal Japon Isuzu motor var. Bu bizim için çok önemli. Hem Türkiye pazarındaki Isuzu popülasyonu hem Çukurova'nın son yirmi yıldır Isuzu motorlu ekipmanlar satmasından dolayı satış sonrası hizmetlerde tecrübemiz çok yüksek. Bu bizim için büyük bir avantaj” dedi. Çukurova Ziraat'in yıllardır üzerinde durduğu satış sonrası servis hizmetlerinin Sany ile birlikte daha aktif ve daha dinamik kadro olarak çalışmalarını sürdüreceğine dikkat çeken Karataş, Türkiye'nin her noktasında hazırda bulunan servis merkezlerinden hizmet vermeyi sürdüreceklerini belirtti.

 

Demolar yapılacak

Türkiye'ye ilk olarak 22 tonluk Sany 215C modelini Almanya'dan getireceklerini belirten Karataş, “Türkiye pazarına ilk olarak Sany 215C model 22 ton sınıfında olan ekskavatörleri sunacağız. Sonrasında da 50 ton sınıfına kadarki diğer ürünleri getirmeye başlayacağız” dedi. Avrupa ve İngiltere pazarında Sany'nin iyi bir marka olduğuna vurgu yapan Serkan Karataş, Türkiye'nin de artık bir Avrupa ülkesi olarak düşünüldüğünde Sany'nin Çukurova ile birlikte Türkiye'de bir pazar payı alma hedefi olduğunu söyledi. Karataş, "Çukurova'nın satış sonrası hizmetler ve sektördeki 73 yıllık tecrübesi, müşterinin beklentilerine cevap veren, teknoloji ve verimlilik hesabını iyi yapabilen bir yapısı var. Özellikle Sany'nin yakıt tasarrufu ile ilgili iddialı bir marka. Bununla alakalı önümüzdeki süreçlerde müşteri şantiyelerinde demo yaparak avantajları müşterilerimize de göstermek istiyoruz" dedi.

 

İlk makine haziran ayında geliyor

Şu anda Türkiye'de Sany markasının ekskavatörünün olmadığını fakat farklı ürünlerinin bulunduğunu hatırlatan Karataş, "Sany, pompa grubunda dünya lideri olan Putzmaister markasını satın aldı. Bunun yanı sıra vinç grubunda da Türkiye'de kullanılan Sanv paletli vinçler bulunuyor. Dolayısıyla ekskavatörün dışındaki ürünlerinin Türkiye'de marka bilinirliği ve popülasyonu yüksek. Çukurova Ziraat ile birlikte Sany, hem ekskavatör hem de liman makinelerinde atılım yapacağına inanıyoruz” dedi. Karataş, Türkiye'ye ilk makinenin Haziran ayında geleceğini de hatırlattı. Sonrasında hızlı bir şekilde demo faaliyetlerine başlayacaklarını söyleyen Karataş, “Şehir içi hafriyatlarda kullanımı son derece uygun olan 22 ton sınıfındaki ekskavatörle, maden sahalarında da 40 ton sınıfındaki ekskavatörlerle demo faaliyetlerine başlamış olacağız” dedi. Eğitim konusunda da çalışmalar yapılacağını ve teknik personelin gerekli eğitimleri Haziran ayında almaya başlayacağını dile getiren Karataş, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Sany, kullandığı komponentler anlamında dünyaca bilinen markaları kullanıyor. Servis ekibimizin tabii ki geçmiş ürünlerden tecrübesi var fakat Haziran ayı içerisinde hem satış hem servis eğitimi ile alakalı Türkiye'de ve Sany tesislerinde eğitim planladık. Eğitimin değerini bilen ve teknolojiyi takip eden bir grubuz. Yenilikleri her zaman yerinde görmek, varsa yeniliklerin üzerine gitmek istiyoruz.”

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER