Sektörde bir ilk daha

17 Kasım 2016 Perşembe - 11:00
Kategori: Haber Röportaj

PAYLAŞ

Sektörde bir ilk daha
Sektörde bir ilk daha

Katı sıvı ayırımı ve filtrasyon ekipmanları konusunda hem 40 yıllık ile Ant Group, pres filtre imalatı konusunda da bir ilke imza attı

1976 yılında, Taylan Önuçak tarafından kurulan firma, 1999 yılındaki deprem sonrasında hem şirket ismi hem de ortaklık yapısındaki değişiklik ile Ant Group olarak işlerine devam ediyor. İmalatlarını Sakarya 2. Organize sanayi bölgesinde devam eden şirketin fabrikası, 20 bin metrekare toplam alan üzerinde 12 bin 700 metrekarelik kapalı alandan oluşuyor. Bünyelerinde 65 çalışan olduğunu belirten Ant Group Genel Müdür Yardımcısı Ata Önuçak, “Güçlü ve tecrübeli bir teknik kadroya sahibiz. Ar-Ge ve test laboratuvarında firmaların ihtiyaçlarına göre en doğru ekipman tipi ve boyutlarını belirliyoruz. Böylece müşterilerimiz için hem yatırım hem de işletme konusunda en uygun çözümleri sağlıyoruz” diye konuştu.
 

Ant Group Genel Müdür Yardımcısı Ata Önuçak

En büyük pres filtre

Türkiye'de yerli olarak imal edilmiş olan en büyük pres filtre olan 2000x2000 mm plaka ölçülerinde, her biri 90 plakalı olan toplam 4 adet pres filtre imal eden Ant Group, bu filtrelerin teslimatını da 2016 yılı içinde gerçekleştirdi. Öncelikli hedefleri arasında her zaman ekipmanları geliştirmek ve yapılmayanı yapmak olduğunu belirten Önuçak, “Sektördeki teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek talepler doğrultusunda en kullanışlı ekipmanı tasarlayarak sunuyoruz” dedi. Özel bir firmanın talebi üzerine imal edilmiş olan filtreler, maden atıkları içindeki çözünür maddelerin temizlenmesi ve geri kazanılması projelerinde kullanılıyor. 2000x2000 mm plaka ölçülerindeki bu filtreler çift kademeli pompalar ile 14 bar basınçla besleniyor. Bu sayede minimum kek rutubeti sağlayacak olan filtrelerde uygun kapanma basıncını sağlamak için 4 adet hidrolik silindir kullanılıyor. Sistemde kullanılan hidrolik ünitenin iki farklı tip hidrolik pompadan oluştuğunu aktaran Önuçak, “Böylece hem sistem alçak ve yüksek basınçta daha verimli kontrol ediliyor hem de enerji tasarrufu sağlanıyor” dedi. Filtrede kullanılan otomatik plaka açma sistemi hidrolik kontrollü olmakla birlikte, otomatik bez yıkama sistemi ile de adapte edilebiliyor ve bezlerin otomatik olarak basınçlı su ile yıkanmalarını sağlıyor. Sistemin tamamen plc kontrollü olduğunu belirten Önuçak, aynı zamanda uzaktan erişim, akıllı telefon ve tablet bilgisayarlardan da ulaşım kontrol ve kumanda imkanı olduğunu söyledi. Önuçak, “Filtrelerin kullanıldığı bölgede internet sağlanması durumunda, oluşabilecek sistem sorunlarına anında uzaktan bağlantı kurularak müdahale edilebiliyor ve hızlı bir şekilde çözüm sağlanabiliyor” diye konuştu.

Maden firmalarının talepleri karşılanıyor

Son yıllarda özellikle atık yönetimi konusunda madencilik firmalarının talep ettikleri kapasitelerin arttığını belirten Önuçak, “Bu sebepten dolayı 1500x2000 veya 2000x2000 ölçülerinde yüksek kapasiteli filtreler bu soruna çözüm oluyor” dedi. Gün geçtikte cevher zenginleştirme tesislerine beslenen tüvenan cevherlerin tönerlerinin düşüş yaşadığını da sözlerine ekleyen Önuçak, “Bu sebepten dolayı tesislerden çıkan atık kapasiteleri artıyor. Bu durum bizim gibi imalatçıları da daha yüksek kapasiteli ekipmanlar üretmeye itiyor” diye konuştu. Katı sıvı ayrımı ve filtrasyon ekipmanları dışında aynı zaman Avrupa menşeli firmaların çeşitli özelliklerde paslanmak çelik ve karbon çelik ekipman imalatlarını da yapmakta olan Ant Group'un bu sayede hem imalat hem de dizayn kalitesini Avrupa standartlarına ulaştırdığını vurgulayan Önuçak, “Tüm kaynakçıları uluslararası kaynak kalite sertifikasına sahip olan bir firma olarak yolumuza devam ediyoruz” dedi. İhracat konusunda da hedefleri ve planları olan Ant Group, ihracat yaptığı ülkeler listesinde olan Amerika, Şili, İspanya, Danimarka, Polonya, Portekiz, Almanya, İngiltere, Fransa, Mısır, Suriye, Irak, Kanada, Sudan, Liberya gibi ülkelere bu sene içerisinde İran ve İsveç'i de eklemeyi başarmış. Bu çerçevede sözlerine devam eden Ant Group Genel Müdür Yardımcısı Ata Önuçak, “Yeni ve daha gelişmiş ekipmanlar üretmek ve bu ekipmanları ihraç etmek, ihracat yaptığımız ülkeler arasına yenilerini eklemek gibi konularda, yenilikçi ve çözüm odaklı bakış açısı ile yolumuza devam ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER