“Bizim için proje yılı oldu”

04 Ocak 2018 Perşembe - 14:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

“Bizim için proje yılı oldu”
“Bizim için proje yılı oldu”

TANAP Projesi olmak üzere 2017 yılında birçok proje için teslimatlar gerçekleştirmiş olan Rasim Makina, çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor. Firmanın Satış Müdürü Elçin Rasim, 2018 yılı ile ilgili olarak, "Özellikle özel sektörü destekleyen teşviklerin bina yatırımlarına yansıdığını düşünmekle beraber, 2018 yılı için de bu teşviklerin küçük ve orta büyüklükteki imalatçılar için, makine ekipman yatırımına dönmesi temennisindeyiz” diyor.

Rasim Makina Satış Müdürü Elçin Rasim

Araç üstü vinç sektörünün önde gelen firmalarından biri olan Rasim Makina, 1993 yılından bu yana çalışmalarını sürdürken 2006 yılından bu yana da Fassi ile olan işbirliğini de başarılı bir şekilde devam ettiriyor. Satışını yaptıkları araç üstü vinçlerde sıklıkla kullanılan atık hurda, tomruk, forklift, palet sıkıştırma ataşmanlarının üretimini de gerçekleştiren Rasim Makina, ayrıca Rozzi ve Ferrari İnt. Firmalarının ataşmanlarının da satışını gerçekleştiriyor. Rasim Makina Satış Müdürü Elçin Rasim, 2017 yılının yoğunlukla proje üzerinde çalıştıkları bir yıl olduğunu belirtti. Yapmış oldukları çalışmaların genel olarak yatırım ekonomisine dayandığı için bir kısmı gerçekleşen, bir kısmı da ertelenen projeler olduğunu ifade eden Rasim, “Kamu yatırımına ait projelerde ilgili bakanlık ve genel müdürlüklerin, belediyelerin, makine ekipman yatırımları her türlü üst ekipman ve iş makinecilerini doğrudan etkiliyor” dedi. 2017 yılında özel sektörün temkinli davrandığını, ekonomideki değişimi ve gelişimi izlemek için stabil kaldıklarını ifade eden Elçin Rasim, “2017 yılında Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmesi, kurlarda yaşanan yukarı yönlü hareketlerin her türlü hammadde ve ekipmana direkt yansıması, yatırım maliyetlerinin artmasına, bunun yanı sıra rekabet ve piyasada yaşanan para döngüsünden kaynaklı, karlılığın azaldığı bir yıl oldu diyebiliriz” dedi. Türkiye’nin siyasi ve ekonomik anlamda pek çok etki altında kaldığı bir yıl olması nedeniyle tüm sanayi sektörünün olumsuz etkilendiğini söyleyen Rasim, “ Özellikle özel sektörü destekleyen teşviklerin bina yatırımlarına yansıdığını düşünmekle beraber, 2018 yılı için de bu teşviklerin küçük ve orta büyüklükteki imalatçılar için, makine ekipman yatırımına dönmesi temennisindeyiz” ifadesini kullandı.

TANAP'ta çalışmalar sürüyor

2017 yılının ilk yarısında TANAP Projesi kapsamında çalışan araçların montajlarına devam ettiklerini ifade eden Rasim, ayrıca farklı sektörlerin ihtiyaçlarına uygun talepleri karşılamaya çalıştıklarını söyledi. Geçtiğimiz yıl yapılan ilk parti teslimatlarından sonra 2017 yılında proje için 22 adetlik teslimat daha yaptıklarını belirten Rasim, “22 adetlik teslimatı kasa ve montaj dahil ilk dört ayda tamamladık. Bakım anlaşmaları ile de şantiye ortamında boru hattı boyunca çalışan vinçlerimizin periyodik bakım ve onarım hizmetlerine de devam ettiriyoruz” dedi. Elçin Rasim, 2017 yılında en çok talep gören ürünlerin, başta inşaat malzemesi satışı yapan firmaların kullandığı ürünler dışında çöp ve geri dönüşüm sektörüne yönelik olarak da yoğun satış yaptıklarını belirtti.

İzmir Büyükşehir'e önemli teslimat

 

Yer aldıkları referans projeler hakkında bilgi veren Rasim, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “2017 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mevcut kamyonları üzerine vinç alımı işi referans işlerimizden biri oldu. Bildiğiniz üzere Türkiye’de yabancı menşeyli vinç markalarında tercih edilen kapasiteler, küçük ve orta tonajlı modellerdir. Belediyenin kapasite olarak orta tonaj üstü vinç talebinin kabinli ve elektronik donanımlı olması, bize diğer kamu ve özel sektör grupları içinde önemli bir referans olmuştur. Bu proje 6 adetlik teslimattı ve işin teslim süresi 150 gündü. Biz 120 günde teslimatımızı gerçekleştirdik.”

Yeni siparişler

2018 yılı ile ilgili beklentilerini açıklayan Elçin Rasim, “2018 yılı ile ilgili olarak beklentilerimizin ortak olduğu düşüncesindeyim. Bireyleri huzurlu, umutlu, geleceğe güvenle bakan, refah seviyesi artan bir Türkiye düşlüyoruz” dedi. 2018 yılı için almış oldukları siparişlerin çalışmalarının sürdüğünü hatırlatan Rasim, “2018 yılının Mart – Nisan aylarında daha önceden de çalışmış olduğumuzu kurumlardan birine 7 adetlik bir sipraiş aldık ve bu kapsamda da çalışmalarımız hızla sürüyor” dedi.

 

 

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER