İnşaat projelerinde mühendislik sigortası

08 Ocak 2018 Pazartesi - 10:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

İnşaat projelerinde mühendislik sigortası
İnşaat projelerinde mühendislik sigortası

İnşaat projelerinin sigortalanmasına yönelik talepler her geçen gün artıyor. Bu alanda çalışmalarını sürdüren Mapfre Sigorta ise Başakşehir-Kayaşehir Metrosu ve Vauk Tüneli projelerinin mühendislik sigortalarını üstlenerek projelerin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasına destek oluyor. Tünelcilik Türkiye olarak Mapfre Sigorta Ticari, Endüstriyel Sigortalar Teknik ve Oto Dışı Hasar Genel Müdür Yardımcısı Ercan Eryaşar’a mühendislik sigortası ile ilgili sorularımızı yönelttik

Mühendislik sigortası hakkında bilgi verebilir misiniz? Türkiye'deki talepleri ve sektörü nasıl görüyorsunuz?

Mühendislik Sigortaları başlığı altında İnşaat Tüm (All) Riskler, Montaj Tüm (All) Riskler, Makine Kırılması ve Elektronik Cihaz Sigortası olmak üzere dört ana branş bulunuyor. Mühendislik Sigortalarını diğer branşlardan ayıran en büyük özelliği, birer All Risk (Bütün Riskler) sigortası olmalarıdır. Diğer bir deyişle, genel şartlar ile istisna edilmiş maddeler dışında diğer tüm hallerin teminat altında olmasıdır. Mühendislik branşlarının Türkiye’de gelişimine bakıldığında bilinirlilik ve talep için gelinen noktanın 15 yıl öncesine göre oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak özellikle İnşaat ve Montaj Tüm Riskler Sigortaları için gelen taleplerin sigorta bilinci olan büyük ve kurumsal firmalar ile devletle ihalelerindeki zorunluluk nedeniyle geldiğini görüyoruz. Bu nedenle halen sigorta yaptırılmayan sayısız proje olduğunu da biliyor ve satış kanallarımızı buralara yönlendirmeye çalışıyoruz. Sigorta sektörü olarak yalnızca bilinen büyük projelere veya devlet kurumları ihalelerine odaklanmak yerine mahallemizde, sokağımızda yapılan irili ufaklı projelere de odaklanmalı, sigorta bilincini ve sigortalanma oranını arttırmalıyız.

Her türlü inşaat projesi mühendislik sigortası yapabiliyor mu?

İnşaat-Montaj Sigortaları bir projenin onaylanmasını takiben, yapım işlemi için şantiye sahasına girildiği anda başlar ve projenin tamamlanmasına kadar devam eder. Bu doğrultuda her türlü proje sigortalanabilir projedir. Konut, hastane, idari bina, karayolu, tünel, köprü, baraj- hidro elektrik santral, enerji tesisleri, doğal gaz çevrim istasyonları, su temin, elektrik veya Telekom tesis ve dağıtım hatları, liman, deniz deşarjı gibi daha sayamadığımız birçok proje bu kapsama girer. Ancak her sigorta şirketinden böylesi geniş yelpazenin tümünde hizmet vermesi beklenemez. Sigorta şirketlerinin vereceği hizmeti, kadrolarında yetişmiş ve konularında uzman teknisyenlerin bulunması, otomatik reasürans kabulü yapısı ve kapasiteleri, risk kabul kriterleri, pazarlama stratejileri, hasar yönetimi ve uzman hasar yönetim kadrosu, geçmiş deneyimleri, sermaye güçlülüğü, finansal yeterliliği gibi birçok etken belirlemektedir. Sektörümüzde tüm yelpazede hizmet verebilen birkaç sigorta şirketi bulunuyor, Mapfre Sigorta olarak mühendislik branşlarındaki liderliğimizi, deneyimlerimize, uzmanlığımıza, projeye göre hazırladığımız poliçe kapsamlarına ve belirtilen geniş yelpazede hizmet vermemize borçluyuz.

Röportajın devamı Makina Market dergisinin Aralık sayısında...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER