AYİDER, İstanbul’u depreme hazırlıyor

11 Ocak 2018 Perşembe - 10:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

AYİDER, İstanbul’u depreme hazırlıyor
AYİDER, İstanbul’u depreme hazırlıyor

İstanbul’un Asya kıtasındaki müteahhitleri bünyesinde toplayan Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği, finansal konulardan, iş sağlığı ve güvenliğine kadar pek çok alanda faaliyet yürütüyor. Dernek başkanı Melih Tavukçuoğlu ile mevcut projeleri ve sektörün geleceğini değerlendirdik.

Öncelikle sizi tanıyalım. AYİDER olarak neler yapıyorsunuz?

AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu

Çağdaş yaşam alanlarını oluşturan tüm unsurları bir araya getirerek kentlerin sağlıklı gelişimine katkı sağlayacak yapı estetiği, enerji verimliliği ve iş güvenliği konularında yenilikçi olmak, kamu yönetimlerinde inşaat sektörü ile ilgili bürokratik işleyişi daha verimli hale getirmek ve sadece konut üreticilerinin bireysel kazanımlarını değil, kentin yaşamsal menfaatlerini korumak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Şu anda Anadolu yakasında kaç proje var? Yapımı devam eden ve yıkılacak bina sayısı nedir?

Anadolu yakasında kentsel yenilenmenin en yoğun olduğu ilçelerin başında Kadıköy, Kartal, Maltepe ve Pendik geliyor. Bunun dışında Ataşehir, Üsküdar, Beykoz, Sultanbeyli ve Sancaktepe’de de çok hızlı bir inşat süreci var. Üsküdar’da kentsel dönüşüm çalışmaları Sultanbeyli ve Sancaktepe’nin beyaz yakalıların yeni trend ilçeleri olması ve finans merkezinin Ataşehir’e taşınıyor olmasıyla, bu ilçelerde de çok fazla inşaat yapılıyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarında ön plana çıkan Anadolu yakasında, başta 1998 Deprem Yönetmeliğinden önce yapılan yapıların büyük çoğunluğunun riskli olduğu ve olası depreme karşı dayanımının olmadığı, yapılan analizlerde ortaya çıkmıştır. Sadece Kadıköy’de yaklaşık 15 bin konutun riskli alan kapsamında olduğunu öngörebiliriz. 1998 yılından önce yapılan binaları riskli olarak kabul edersek, mevcut binaların yüzde 75’inin planlı bir şekilde yenilenmesi gerekmektedir.

Yıkılan binadan geriye kalan atıkların geri dönüştürülmesi meselesinde durduğunuz yeri öğrenebilir miyiz?

Binayı yıkmadan önce binanın içerisindeki mevcut malzemeler geri dönüşümde kullanılmaktadır. Bina yıkıldıktan sonra da binadan çıkan demirler de geri dönüşümde değerlendirmektedir. İklim değişikliği üzerinde hassasiyetle durduğumuz önemli bir konu. Çünkü çocuklarımızın geleceği için zaman kaybetmeden üstümüze düşen bütün sorumlulukları yerine getirmemiz gerekiyor. Yeni yapılacak binaların işte bu yüzden enerji verimliliğini gözeten, sürdürülebilir yapılar olması lazım. “Yeşil Bina” kavramı inşaat firmalarının inisiyatifine bırakılabilecek bir konu değildir. Yeşil bina konusunun, İmar Yönetmeliği ile güvence altına alınıp zorunlu olması gerektiğini düşünüyoruz. Yeşil Bina konusunda, AYİDER olarak ÇEDBİK (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği) ile bir protokol imzaladık. Protokolle üyelerimizin Yeşil Bina üretmeleri konusunda gereken tüm hassasiyeti gösteriyoruz.

Haberin devamı Makina Market dergisinin Aralık sayısında...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER