İşbilir Hafriyat, Hidromek ile büyüyor

09 Nisan 2018 Pazartesi - 09:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

İşbilir Hafriyat, Hidromek ile büyüyor
İşbilir Hafriyat, Hidromek ile büyüyor

Adana’da ve ilçelerinde hafriyat, yıkım, kazı, dolgu ve arazi düzenleme çalışmalarını üstlenen İşbilir Hafriyat, özellikle önemli inşaat projelerinde yer alıyor. 1980’li yıllarda iki adet kamyonla inşaat sektörüne giren firmanın şu anda makine parkında Hidromek marka üç adet kazıcı yükleyici, üç adet ekskavatör ve bir adet de mini kazıcı yükleyici bulunuyor

 

İnşaat sektöründeki çalışmalarına ilk olarak 1980'li yıllarda başlayan İşbilir Hafriyat, başlangıçta makine parkında bulunan iki adet kamyon ile sektörde yer almış. Uzun yıllar boyunca kamyonculukla hafriyat yükü taşıyan firma, inşaat sektöründe artan talep karşısında makine yatırımı yapmaya karar vermiş ve 1999 yılında ilk iş makinesini almış. İlk aldıkları makinenin ikinci el Hidromek kazıcı yükleyici olduğunu belirten İşbilir Hafriyat’ın ikinci nesil yöneticisi Vural İşbilir, “İki kamyonumuzdan bir tanesini satarak 1993 model olan Hidromek kazıcı yükleyici almıştık. Aldığımız ilk iş makinemizdi. Ben makineyi kullanıyordum, babam da kamyonu ve böylelikle hafriyat sektöründe makinemizle de iş yapmaya başladık” dedi. 2000’li yıllarda, özellikle hafriyat sektöründe yoğun bir talep artışı olduğunu ve 2002 yılında ikinci iş makinesi olarak yine ikinci el Hidromek marka kazıcı yükleyici aldıklarını ifade eden İşbilir, sektörden gelen talepler doğrultusunda yatırımlarını sürdürdüklerini belirtti. Üçüncü makineyi yine 2002 yılında aldıklarını söyleyen İşbilir, “2000’li yıllar, hafriyat sektörünün hareketli yıllarıydı. Biz de o dönem yatırımlarımızı arttırdık ve ilk sıfır makinemizi 2004 yılında aldık. Sıfır makinede de yine Hidromek markasını tercih ettik ve kazıcı yükleyici aldık” dedi.

Pazarda talep artıyor

2000’li yıllara kadar ağırlıklı olarak kum ve çakıl tedariki yaptıklarını ve kazıcı yükleyici yatırımları ile birlikte yavaş yavaş hafriyat projelerinde yer almaya başladıklarını dile getiren İşbilir, “Hafriyatçılık alanında asıl çalışmalarımız, 2010 yılında ekskavatör almamızla başladı. O dönemde Hidromek HMK 140 LC paletli ekskavatör aldık ve daha büyük projelerde yer almaya başladık” dedi. Ekskavatör almadan önce, hizmet verdikleri bölgelerdeki iş hacmine en uygun makinenin kazıcı yükleyici olduğunu belirten İşbilir, Adana merkezde iş almaya başlamaları ile birlikte ekskavatör ihtiyacının arttığını söyledi. İşbilir, “Adana merkezde iş yapmaya başlayınca, tabii daha büyük projelerden teklifler gelmeye başladı. Biz de makine parkımızı büyütmeye ve çeşitlendirmeye karar verdik. Hali hazırda bulunan paletli ekskavatörümüze bir yenisini ekledik” dedi. 2010 yılında yine Hidromek’ten HMK 220 LC paletli ekskavatör yatırımı yapan İşbilir Hafriyat, makine yatırımlarının yanı sıra kamyon yatırımlarını da sürdürmeye devam etti. Makine ve kamyon parkının büyümesi, inşaat firmalarından taleplerin de artmasını sağladı. Bir yandan bina ve fabrika hafriyat çalışmalarını sürdüren firma, diğer bir yandan da altyapı ve kanal kazılarına devam ederken, 2013 yılında ilk defa 30 tonluk ekskavatör yatırımı yaptı. 30 tonluk ekskavatör seçimlerinde de yine Hidromek’i tercih eden firma, HMK 300 LC paletli ekskavatörü makine parkına kattı.

Toplamda yedi Hidromek

 

Makine parklarında toplamda yedi adet Hidromek bulunduğunu ifade eden İşbilir, “Şu anda makine parkımızda; kazıcı yükleyici olarak bir adet HMK 102B Supra, iki adet HMK 102B Alpha ve HMK 62SS mini kazıcı yükleyici, ekskavatör olarak bir adet HMK 140 LC, bir adet HMK 220 LC ve bir adet HMK 300 LC bulunuyor.” dedi. Makinelerin farklı projelerde iş yaptığını, günlük işlerin yanı sıra uzun süreli projelerde de çalıştıklarını belirten İşbilir, “Mesela HMK 300 LC Adana Balcalı’da hafriyat yaparken HMK 220 LC ise Tarsus’ta portakal bahçelerinde çalışıyor” dedi. İnşaat projelerinin yanı sıra özellikle mevsimlik dönemlerde tarla ve bahçe düzenleme işlerini de üstlendiklerini hatırlatan İşbilir, “Bildiğiniz gibi Adana bölgesi, tarım bölgesidir. Bu nedenle inşaat projelerinin yanı sıra, özellikle ekim öncesi dönemlerde, tarla ve bahçe düzenleme için de talep alabiliyoruz. Elimizden geldiğince de yetişmeye çalışıyoruz” dedi. Kum ve çakıl satışı işlerinin de bir yandan devam ettiğini, ancak eskiye oranla azaldığına dikkat çeken İşbilir, son yıllarda özellikle fabrika ve endüstriyel tesislerin içerisinde yapılan inşaat revizyonlarında ciddi bir artış olduğunu söyledi ve ekledi: “Bazı fabrika ve endüstriyel tesislerde uzun soluklu projelerde yer alabiliyoruz. Üretim alanını genişletmek isteyen ya da revizyon yapan firmalar, uzun dönemli hizmet talep edebiliyorlar.”

Haberind evamı Makina Market'in Mart sayısında...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER