Leasing ile makine yatırımları

24 Nisan 2018 Salı - 09:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Leasing ile makine yatırımları
Leasing ile makine yatırımları

Yatırım finansmanı alternatiflerinden olan leasing, iş ve inşaat makinesi alımlarında müşterilerine birçok avantaj sunuyor. Garanti Leasing, 2018 yılı başında yenilediği, sektöre özel geliştirilen yeni paketleri ile işletmelerin yatırımlarını kolaylaştırmayı, böylelikle müşterilerine de sektöre de fayda sağlamayı amaçlıyor

2017 yılı leasing sektörü verilerine bakıldığında iş ve inşaat makinelerinin %27 pazar payı ile leasing sektörü yeni işlem hacmi sıralamasında yılı birinci sırada tamamladığı gözlemleniyor. Makine ile ilgili ürün gruplarına finansman sağlama stratejisini yürüten Garanti Leasing’te ise bu pay sektör ortalamasından daha yüksek, yüzde 36. Yani, şirketin tamamladığı her üç işlemden biri iş ve inşaat makinelerine yönelik. Kamu yatırımları, yol, alt ve üst yapı çalışmaları, büyük projeler göz önüne alındığında önümüzdeki dönemde bu alanda daha da büyüme bekleyen Garanti Leasing, daha fazla yatırımcıya ulaşmak için iş inşaat makineleri paketlerini 2018 yılı başında yeniledi ve çeşitlendirdi.

Garanti Leasing’ten makine sektörüne yepyeni paketler

Müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerini göz önüne alarak paketlerin içeriklerini belirleyen Garanti Leasing, peşinat oranı, aylık ödemeler, vade alternatifleri gibi konularda sağlanan kolaylıklardan işletmelerin kendi ihtiyacına uygun alternatifi tercih edebileceği bu yeni sistemin sektörde var olup işini büyümek isteyen işletmelere fayda sağlayacağına inanıyor. Farklı sektörlere yönelik makine yatırımlarını içeren yeni paketlerden beş adedi sadece iş ve inşaat makinelerine ait. Bu alandaki yatırımları desteklemeyi amaçlayan Garanti Leasing’in bu çalışmalardaki ortak amacı kazan – kazan stratejisi ile müşterilerine de sektöre de fayda sağlamak. Yenilenen paketlerde “balon ödemeli” paket alternatifi ile yatırımcılara sunulan düşük aylık ödeme fırsatı ya da müşterinin her yıl kendisinin belirleyeceği dilediği dört ayda düşük ödeme fırsatı gibi esnek ödeme planı alternatifleri işletmecilerin yatırımlarını kolaylaştırmasını amaçlıyor. Bunun dışında sektördeki müşterilere sunulan düşük peşinat oranlı iş makinesi paketi, mevcut makine sayısını artırmak isteyenlere sunulan peşinatsız paket ya da kendi makinesini kullanmak isteyen operatörler için hazırlanan operatör paketleri de işletmelerini büyütmek isteyen yatırımcılara fırsatlar sunuyor. Garanti Leasing, yenilenen paketler ile müşterilerine sunduğu kolaylıkları ve avantajları artırarak müşteri memnuniyetini artırmayı ve iş hacmine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Leasing’in birçok avantajı var

Şirketlerin leasing’i tercih nedenleri firma ölçeğine göre farklılık gösteriyor. Küçük ölçekli şirketler maliyet, uzun vadeli borçlanabilme ve vergi avantajlarını tercih sebebi olarak ön plana çıkartırken, orta ölçekli şirketler için leasing’in nakit yönetimini kolaylaştırması önemli bir tercih nedeni olarak görülüyor. İş inşaat makinelerinin alımı gibi bir yatırım malı finansmanı alternatifi olarak leasing’in müşterilerine sağladığı pek çok fayda bulunuyor. Bu faydalardan bahsetmek gerekirse, öncelikle yatırımcıların nakitleri ceplerinde kalıyor ve banka limitleri etkilenmiyor, böylelikle banka limitlerini kısa vadeli nakit ihtiyaçlar için kullanma imkanları oluyor. Ödemeleri sabit kalıyor ve düzenli olduğu sürece, leasing borçlarının geri çağrılması söz konusu olmuyor. Sabit ödemeler sayesinde nakit akışları kolaylıkla planlanabiliyor. Orta ve uzun vade imkanından faydalanılabiliyor. Taksitlerin para birimini müşteriler belirliyor, yani TL, USD ya da EURO şeklinde ödeme seçimi yapılabiliyor. Satın alma, ithalat, sigorta gibi tüm operasyonel işlemler uzman ekipler tarafından takip ediliyor ve sonuçlandırılıyor, aynı zamanda leasing müşterilerine mevzuat danışmanlığı yapılıyor. Yani yatırımcının herhangi bir ülkeden aldığı bir ekipmanla ilgili tüm işlemler Garanti Leasing bünyesinde yapılıyor, müşterilerin istediği ekipman kendisine teslim ediliyor. Garanti Leasing, 1990 yılından beri sektörde olan, müşterilerin mal ve ekipman alımlarına yönelik farklı ihtiyaçlarına uygun finansman modelleri yaratan Türkiye’nin en yaygın hizmet ağına sahip leasing şirketlerinden biri.

 

 

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER