İMDER’de bayrak değişimi

14 Mayıs 2018 Pazartesi - 10:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

İMDER’de bayrak değişimi
İMDER’de bayrak değişimi

İş ve inşaat makine ve ekipmanları sektörünün temsilcisi olan İMDER, yeni Yönetim Kurulu Başkanı’nı seçti. Sektörün duayenlerinden olan ve Hidromek Strateji Yönetimi Direktörlüğü görevini yürüten Merih Özgen, yeni dönemde bayrağı devraldı ve ilk değerlendirmelerini Makina Market’e yaptı

İş ve inşaat makine ve ekipmanları sektörünün önde gelen kuruluşlarından Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği'nin (İMDER), 21 Şubat 2018 tarihinde 9. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleşti. Yeni yönetim ve denetim kurulu seçimlerinin yapıldığı toplantıda Yönetim Kurulu Başkanlığı’na 1995 yılından itibaren Hidromek bünyesinde çalışan Strateji Yönetimi Direktörü Merih Özgen seçildi. İlk değerlendirmelerini Makina Market’e yapan Özgen, gerçekleştirecekleri çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Öncelikle İMDER Başkanlığınızı tebrik ederiz. İş makineleri sektörünün duayenlerinden birisiniz. Başkanlık sizin için bir sürpriz oldu mu?

Bu sıranın bize gelmiş olmasından dolayı son derece memnunum. Daha önce yönetimde bulunan çalışma arkadaşlarım gibi umuyorum ben de sektöre katkı sağlar, sektörü yönetim kurulumuz ile birlikte bir çıta daha yükselterek bizden sonraki yönetime aktarabiliriz. Sürpriz konusunda ise cevabım hem evet hem de hayır olacak sanırım. Süreci şöyle özetlemek istiyorum: Bildiğiniz gibi uzun yıllar içerisinde Hidromek’te farklı görevler üstlendim. Özellikle son iki buçuk yıldır icra tarafından uzaklaşıp danışmanlık yapmaya başlamıştım. Yaşın ilerlemesi, enerjinizi azaltıyor ancak aynı zamanda bilgi birikiminin de değerlendirilmesi gerekiyor. Danışmanlık da aslında yaş ve tecrübeye göre doğru bir alan. Son dönemde Hidromek geleceğe yönelik olarak büyük bir adım atma kararı aldı ve şirketi daha kurumsal bir yapıya dönüştürmek için çalışmalara başladı. Şirketimizin kurucusu Hasan Basri Bozkurt, bu süreçte özellikle stratejilerle yönetim, hedeflerin belirlenmesi ve benzeri görevleri üstlenmemi istedi. Bu nedenle tekrar icra tarafında görev almaya başladım. Tüm bunlar olurken de İMDER Genel Kurul toplantısı düzenlendi. Bildiğiniz gibi Türkiye ekonomisi üretimi yeteri kadar ön plana koyamamaktan dolayı bir takım sıkıntılarla boğuşuyor. Ancak neyse ki hükümet kanadı bunun farkında ve gerekli adımlar atılıyor. Bu nedenle milli ve yerli ürün kavramı son dönemde daha çok önem kazandı. Elbette Türkiye’de daha çok üretim yapılması gerekiyor. Ancak burada ince bir nokta var ki bu üretimin sadece yerli sermaye ile yapılması şartı olmamalı. Aslında temel amaç üretim teknolojisinin Türkiye’de kurulması. Çünkü bizi geliştirecek olan asıl nokta da bu. Buradaki temel amaç, değer yaratmak. Bu sayede global bir rekabet ortamına girmiş olacağız ve bu da bizi güçlendirecek. Bu noktadan baktığımız zaman İMDER, çok olağanüstü bir yapıya sahip. Kurulduğu günden bu yana içerisinde hem üretim yapan hem de ticaretle uğraşan kesimi barındırıyor ve bunları da harikulade bir dengede tutmayı başarıyor. Dönem dönem görüş ayrılıkları olsa da bunları yönetmeyi başarıyor. İşte tam da böyle bir ortamda, iş makineleri sektöründe sadece yerli ve milliye kayma tehlikesine düşülmemesi gerektiği kanısındayım. Bizim rekabeti korumamız lazım çünkü bizi geliştiren bu olacak. Böylesi bir dönemde yerli ve yabancı sermaye dengesini sağlamakta İMDER’in başarılı olacağını düşündüm. Bundan dolayı da aday oldum.

İMDER’in geçmişine baktığımızda, her gelen yönetim, var olan sistemin üzerine bir şeyler eklemeyi başardı. Bu kapsamda sizin hedefleriniz arasında neler bulunuyor?

İMDER günümüze kadar çok iyi yönetilmiş bir sivil toplum örgütü. Zaten yapılan çalışmaların sonuçlarına baktığımızda bunu söylememiz oldukça mümkün. Her şeyden önce İMDER’in bilgi ve proje üreten bir yapısı var. İMDER, Türkiye’de iş makineleri sektörü ile ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşları tarafından kabul edilen ve saygı gören bir kurumdur, bunun da İMDER’in iyi bir şekilde yönetildiğinin göstergesi olduğunu söyleyebilirim. Bizim de yeni yönetim olarak amacımız, bunun üzerine bir taş daha koyarak ilerlemektir. Biz de iki yılı kapsayacak bir çalışma programı yapmaya karar verdik. Öncesinde bir taslak oluşturarak tüm üyelerle şeffaf bir şekilde tartışalım, günün sonunda yönetim kurulundan karar alıp zamanlayalım ve bu da bizim sektöre karşı taahhüdümüz olsun istedik.

Röportajın devamı, Makina Market dergisinin Nisan sayısında...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER