İŞİM'in Afrika açılımı

15 Mayıs 2018 Salı - 10:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

İŞİM'in Afrika açılımı
İŞİM'in Afrika açılımı

İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM), III. Ur-Ge Projesi kapsamında Nairobi/Kenya, Johannesburg & Cape Town / Güney Afrika olmak üzere iki ülke üç şehir ziyaret düzenlendi. Bölgede çeşitli görüşmeler gerçekleştiren heyet, işbirlikleri ve anlaşmalar gerçekleştirerek geri döndü

Afrika Kıtası, kapladığı 30.8 milyon km²'lik alan ile yüzölçümü ve nüfus yoğunluğu bakımından dünyanın en büyük ikinci kıtası olarak yer alıyor. 1 trilyon dolarlık bir pazar olan Afrika'da 55 ülke bulunuyor. Afrika bakir bir pazar olmasının yanı sıra doğal kaynaklar bakımından da dünyanın en zengin bölgelerinden biri olarak dikkat çekiyor. Dünya’daki kobalt, platin rezervlerinin %90’ı, altın rezervlerinin %50’si, krom rezervlerinin %98’i,uranyum rezervlerinin üçte ikisi Afrika kıtasında bulunuyor. Afrika’da yükselen pazarlardan Kenya ve Güney Afrika’ya İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM) III. Ur-Ge Projesi kapsamında Ticari Heyet Ziyareti yapıldı. 11-18 Mart 2018 tarihleri arasında İŞİM Kümelenmesi III. Ur-Ge Projesi kapsamında Nairobi/Kenya, Johannesburg & Cape Town / Güney Afrika olmak üzere iki ülke üç şehir ziyaret düzenlendi. Gezi ile ilgili bilgilendirmede bulunan İŞİM Ur-Ge Projesi Yöneticisi, Dış Ticaret Uzmanı Esma Akyüz, “11 Firma/ 15 kişiden oluşan heyet olarak ilk başta Nairobi /Kenya’ya uğradık. Doğu Afrika Topluluğu (EAC)’nin kurucu üyesi Kenya ve Doğu Afrika topluluğunun diğer 5 üyesi Burundi, Ruanda, Güney Sudan, Tanzanya ve Uganda olarak yer alıyor. Dolayısıyla Kenya, Doğu Afrika pazarının giriş kapısı olarak tarifleniyor. Bu doğrultuda İŞİM rotasını Afrika’ya çevirdi diyebiliriz” diye konuştu.

İlk ziyaret Nairobi

 

Nairobi’de ilk ziyaretini bölgenin en büyük makine tedarikçisi olan FEIL firmasına gerçekleştiren İŞİM Kümesi, FEIL Yönetim Kurulu Başkanı ile görüştü. Görüşmenin son derece verimli geçtiğini belirten Akyüz, “Görüşmeler sonrasında heyetimizde bulunan en az beş firma için gelecekte ticari işbirliğinin önü açıldı diyebiliriz” dedi. Ziyaret sonrası Kenya Investment Authority’e giden heyet, yatırım fırsatları hakkında bilgi aldı. Buradan alınan önemli bilgi notlarının başında ise, Kenya’da son dönem seçimi ile gelen hükumetin, üretim, inşaat, tarım ve sağlık sektörleri olmak üzere dört ana başlığa yöneleceğini oldu. Ayrıca hükumetin, inşaat alanında önemli bir girişimde bulunarak 2030 yılına kadar her yıl 500.000 bin konut yapılacağı sözünü vermiş olduğu da öğrendiklerini ifade eden Akyüz, “Bu ciddi konut projesi hamlesine ilaveten yeni dönemde önemli oranda yol ve köprü projeleri yapılacağının da bir habercisi. Yine önemli bir bilgi notu olarak, ülkede çeşitli uluslararası bankalar mevcut ve bankacılık işlemleri gayet güvenli bir şekilde yapılabiliyor” dedi. Heyet, bir sonraki ziyaretini de Kenya’nın inşaat otoritesi olan National Construction Authority’e gerçekleştirdi. Burada yapılan görüşmelerin sonucunda otorite ile işbirliğine gidilme kararı alındığını belirten Akyüz, “Müteahhit üyeleri ile İŞİM üyelerini eşleştirmek üzere bilgi paylaşımları yapıldı. Bu toplantının sonrasında ise heyet olarak Kenya Federation of Master Builders’a gidildi” dedi. Sektörün nabzını tutan Müteahhitler Federasyonu Başkanı’nın İŞİM’i özel olarak ağırlamış ve işbirliğine giden ilk adımlar atmış olduğunu söyleyen Akyüz, “Aynı günün akşamında Kenya Nairobi Büyükelçimiz Ahmet Cemil Miroğlu ve Büyükelçilik yetkilileri, İŞİM için verdikleri resepsiyonda, bölgede yerleşik Türk firmaları ile heyet arasında önemli bilgi alışverişleri yapıldı. Büyükelçimiz çok kıymetli bilgilendirmeler yaparak pazarın şu an ciddi bir potansiyel taşıdığını ve pazara girmek isteyen Türk firmalarını geç kalmamaları için uyardı” dedi. Heyet, gezinin ikinci gününde Hilton Nairobi Hotel’in salonunda yaklaşık beş saat süren ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Yaklaşık 178 kişilik ikili görüşme gerçekleştirildiğini belirten Akyüz, “İş görüşmeleri son derece başarılı geçti. Firmalarımız, görüşmelerin sonucunda sipariş alarak birçok anlaşmaya da imza atmış oldu” dedi. Kenya’nın son dönemde yükselen pazarlar arasında üst sırada yer aldığına dikkat çeken Akyüz, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Gördüğümüz kadarıya 5-10 yıl içerisinde pazara girmek için çok geç kalmış olacağız. Eğer bu denli potansiyel olan bir bir pazarda sizlerde yer almak istiyorsanız en kısa zamanda pazara giriş için çalışmalara başlamanızda fayda var.”

Haberin devamı Makina Market'in Nisan sayısında...

 

 

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER