İş ve güç birliğiyle küresel rekabete

13 Haziran 2018 Çarşamba - 09:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

İş ve güç birliğiyle küresel rekabete
İş ve güç birliğiyle küresel rekabete

Ankara sanayisinin öncü sanayi bölgelerinden biri olan OSTİM, 17 sektör ve 139 işkolunda, 6.200’den fazla işletme ile 60.000’den fazla çalışanın faaliyet gösterdiği, milli ihtiyaçların karşılanmasında bir çözüm merkezi olarak uluslararası marka değerine sahip bir KOBİ kenti olarak dikkat çekiyor.

Orhan Aydın OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı

Cevat Dündar ve bir grup müteşebbisin 1967’de temellerini attığı OSTİM, günümüzde KOBİ’lerin ideallerini büyüterek Türkiye’de “Ortak rekabet” ve “Güç birliği” kavramlarını belleklere yerleşmesini sağladı. OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM’in 1997 yılında OSB statüsü alarak bölge işletmelerinin sorun ve ihtiyaçlarına yönelik kaliteli ve düşük maliyetli altyapı, girdi ve üstyapı üretim ekosistemini güçlendirdiğini belirtti. OSTİM’de üretim ortamında ihtiyaç duyulan her türlü yatırımı, izini, alt yap teminini ve benzeri hizmetlere ‘tek adımda’ erişebilir, hızlı ve kaliteli bir şekilde temin edilebileceğini belirten Aydın, “7/24 yaşamın sürdüğü, üretim tesisleri, kamu hizmetleri birimleri, yaşam alanları, sağlık, eğitim ve sivil toplum kurumlarıyla farklılıklarını ortaya koyan bu büyük yapıda güvenli ve verimli bir üretim ortamında yer alabilirsiniz” dedi. İşletmelerin gelişimlerine yönelik ihtiyaçlar için uzmanlaşmış OSTİM kurumlarından eğitim, danışmanlık, istihdam, rehberlik, Ar-Ge, teknoloji transferi, pazarlama, tanıtım vb. alanlarda destek alınabildiğini ve işbirliği gerçekleştirilebildiğini ifade eden Aydın, bölge işletmelerinin rekabetçiliğinin artırılması amacıyla stratejik sektörlerde çeşitli modellerle desteklenmiş, bölgede üretim ve tasarım yeteneklerinin gelişmesini ve özellikle savunma, havacılık, raylı sistemler, medikal, iş ve inşaat makineleri, haberleşme teknolojileri, enerji, kauçuk teknolojileri alanlarında uzmanlaşma sağlandığını ifade etti.

Bütünlükçü ve yenilikçi

Yüksek tasarım ve üretim kabiliyetine sahip işletmelerin bölgede bulunan çok sayıda işkolunun altyapısını ve donanımını kullanarak büyük hacimli işlere imzalarını attıklarını kaydeden Aydın, “Bu stratejik sektörlerde bölgede yer alan 7 farklı başlıktaki kümelenme, bölgenin tüm Ankara sanayisi başta olmak üzere ulusal üretim yetenekleriyle de iş birliği imkanı sağlamaktadır. Zaman içinde faaliyet gösterdikleri sektör içinde bir bilgi ve tecrübe odağı halini alan kümeler, yenilikçi ürün ve projelerin geliştirilmesi için en verimli iletişim ve etkileşim ortamı sağlamaktadır. Üretim tecrübesi ve yeteneği, bütünlükçü, yenilikçi ve sürdürülebilir çalışmalarıyla uluslararası bir örnek ve ilham kaynağı OSTİM, ülke sanayinin rekabet gücüne hizmet vermeye devam ediyor” dedi.

“OSTİM sizin fabrikanız”

Kuruluşundan bu yana dayanışma ve iş birliği ruhuyla hep birlikte üreten OSTİM’in yarım asrı tamamlarken sadece fiziki bir sanayi bölgesini değil, bu ruhun temsil ettiği yerli ve milli sanayi için çalışma ve başarma azmini de ifade ettiğini hatırlatan Aydın, “Zira ülkemizin kalbi başkentimizin kurulmuş ilk sanayi bölgesi olarak hem karar verici hem de ihtiyaç sahibi makamı olarak kamu, üniversite, teknopark, araştırma merkezleri, ulusal ve uluslararası ana sanayi, sivil toplum kuruluşları ve ilgili diğer sektörlere yakınlığının avantajını yaşayan OSTİM; kurduğu iş birliği ağlarını kurumsallaştırıyor ve sürdürülebilir hale getiriyor” dedi. OSTİM’in üretim hayatı boyunca oluşturduğu iş birliği ağlarının, yaşam ve üretim biçimlerimiz hızla dönüşürken dünyanın neresinde olduğumuzdan çok, neyi nasıl yaptığımızın önem taşıdığına dikkat çeken Aydın, bölge üreticileri ve Türkiye için kıymetli bir değer oluşturduğunu belirtti. Aydın, OSTİM’li firmaların sadece bölgenin sahip olduğu üretim/hizmet altyapısı ve imkanlardan değil, bu iş birliği kültürünün sağladığı değer ve avantajlarla üretim için gerekli olan daha birçok imkana da kolayca ulaştığını kaydetti ve ekledi, “Bu ekosistem yenilikçi, iş birliğine açık ve rekabetçi işletmelerin yaşayabilmesi için verimli bir zemin oluşturuyor. Siz de işletmeniz için; kaliteli, hızlı ve düşük maliyetli alt yapı hizmeti almak, yetenekli ve tecrübeli çözüm ortağı ve uzmanlaşmış tedarikçilerle çalışmak, eğitim, danışmanlık, Ar-Ge, pazarlama, tanıtım, insan kaynakları alanlarında uzman desteği sağlamak, sektörünüzle ilgili gelişmiş küme ve iş birliği ağlarında yer almak, güçlü bir makine parkı ve yetenekli insan gücüne sahip birçok sektör ve işkoluyla OSTİM kaynaklarından faydalanmak, yenilik ve gelişmeleri yakından takip etmek ve ulusal stratejik projelerde çalışmak istiyorsanız OSTİM’e gelin. Çünkü OSTİM sizin fabrikanız. Bu fabrika, 50 yıldır, bölgesi, ülkesi ve tüm insanlık için, hep birlikte, ihtiyaçlarınızı üretmeye devam ediyor.”

Haberin devamı Makina Market'in Mayıs sayısında...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER