Fronius ile akü ömürleri uzuyor

19 Haziran 2018 Salı - 10:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Fronius ile akü ömürleri uzuyor
Fronius ile akü ömürleri uzuyor

Fronius Charging Systems’in türkiye distribütörü olan Merlin Energy Systems, müşterilerine akü ömrünü uzatan çözümler sunuyor. Lojistik Ve Enerji Sektöründe Sahada Yaşanan Olumsuzluklardan Hareketle Yola Çıkan Merlin Energy Systems, daha verimli ve güvenli çözümler içeren yenilikçi ürünler ve kalıcı sistemler öneriyor

Forklift ve platform sektöründe artan elektrikli makine kullanımı, beraberinde akülerin daha uzun ömürlü olmasını ve verimli kullanılmasını gerektiriyor. Piyasada artan elektrikli makine kullanımın en temel sebebi ise firmaların operasyonel giderlerinde tasarruf sağlamayı hedeflemeleri. Ayrıca kapalı alanlarda yapılan çalışmalarda fosil yakıt temelli makine kullanmak, insan sağlığına zararlı olduğu için yasak. Bu da elektrikli makine kullanımını arttırıyor. Elektrikli forklift ve platformların akü ömürlerini uzatarak daha verimli çalışma imkanı sunan Fronius Charging Systems’ın Türkiye distribütörü Merlin Energy Systems, yenilikçi ürünlere odaklanmış durumda. Firmanın Genel Müdürü Cihan Ünlü, “Son yıllarda, özellikle depolarda forklift kullanımının artması, elektrikli makinelere olan ihtiyacı da arttırdı. Her ne kadar pazarda dizel forkliftler halen daha çok tercih ediliyor olsa da eskiye oranla elektrikli makinelere olan talep her geçen gün artıyor ve artacak gibi gözüküyor” dedi. Forklift haricinde platform sektöründe de hızlı bir gelişim olduğunu ifade eden Ünlü, “Genelde makaslı platformlarda büyük oranda akülü makineler tercih ediliyor. Akülü tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden birisi hiç şüphesiz elektrik tüketiminin yakıt tüketimine göre büyük oranda tasarruflu olması” dedi.

Doğru bakım, akü ömrünü uzatıyor

Forklift ve platform sektöründe, çok gelişmiş makinelerin üretildiğini söyleyen Ünlü, teknolojinin gelişmesinin makinelere de yansıdığını ifade etti. Ancak akü teknolojisinde uzun yıllardır herhangi bir yenilik yapılmadığına dikkat çeken Ünlü, “Makineler teknolojik olarak gelişse de akü teknolojisi çok uzun yıllardan bu yana aynı. Çünkü çalışma mantığında herhangi bir değişim söz konusu değil” dedi. Günümüzde birçok makinenin bakım aralığının yaklaşık 1000 saat olarak belirlendiğini ifade eden Ünlü, elektrikli makinelerin bakımlarının çok daha uzun sürelerde yapılıyor olmasının, tercih edilmelerini sağladığına dikkat çekti. Makinelerin yanı sıra akülerin daha sık bir şekilde kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çeken Ünlü, şöyle devam etti: “Akülü bir makinenin bakımını 6 ayda bir yapmanız yeterli olabilir ancak akünün verimli çalışmasını sağlamak istiyorsanız her 15 günde bir bakım yapmanız, suyunu kontrol etmeniz gerekiyor.” Forklift ve platformların sahada bakımının kolay olmadığını belirten Ünlü, akünün bakım takibini de yapmanın zor olduğunu söyledi. Türkiye'de 50 bine yakın forklift, 13-15 bin arasında ise platform bulunduğun ifade eden Ünlü, “Platformların 12 bini elektrikli olduğunu düşünürsek, her yıl bir akü eskiyor ve her platformlarda ortalama dört akü var. Bu dört akü eğer iyi bir şarj cihazı kullanırsanız akünün ömrünü 4-5 yıla kadar çıkartabilirsiniz” dedi. Ünlü, sahada çalışan makinelere eksik bakım yapılması ve akıllı yazılım içermeyen bir şarj teknolojisi kullanmasının akünün ömrünü yarı yarıya düşürdüğünü belirtti.

Haberin devamı Makina Market'in Mayıs sayısında...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER