İSG ışığında iş makineleri

20 Eylül 2018 Perşembe - 09:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

İSG ışığında iş makineleri
İSG ışığında iş makineleri

Güvenli çalışma ortamına sahip olmanın her geçen gün önem kazandığı günümüzde, iş sağlığı ve güvenliği kuralları da belirgin hale geliyor. Özellikle iş makinelerinin bulunduğu şantiye ortamları ise kazaların meydana gelmesi için elverişli ortamlar olarak görülüyor. Uzun yıllardır iş makineleri sektöründe yer alan A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ve İş Makinaları Mühendisleri Birliği Derneği (İMMB) Yönetim Kurulu Üyesi Halil Olkan, “İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı Işığında İş Makinaları ve Bakım Faaliyetleri” hakkında sektörü oldukça ilgilendiren bir yazıyı Makina Market dergisi için kaleme aldı

Dünyada ve ülkemizde sanayileşme ve teknolojideki alanlarındaki gelişmeler, insan hayatında refahla beraber çeşitli tehlikeleri de beraberinde getirmiştir. Sanayileşme ile birlikte makineleşme ve üretimde kullanılan çeşitli kimyasal maddeler, iş yerlerinde çalışanların kazalanmalarına ve meslek hastalıklarına yakalanmalarına neden olmuştur. Bu durum; çalışanları tehdit eder hale gelmiş, tedbirlerin alınmasına, tehlikelerle bilinçli olarak mücadele etme gereğini ortaya çıkararak, iş sağlığı ve güvenliği kavramını doğurmuştur. İş sağlığı ve güvenliği: İşyerinde işin yapılması ve yürütülmesi sırasında oluşan ve sağlığa zarar verebilecek koşullardan korunmak ve daha iyi bir çalışma ortamı sağlamak için yapılan sistemli ve metotlu çalışmalar olarak ifade edebiliriz. Ülkemizde de iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasına, çalışanların sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi çalışmaları 30 Haziran 2012 tarihinde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve kanuna bağlı çıkartılan yönetmeliklerle düzenlenmiş ve değişen şartlar ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak yenileme çalışmaları da devam etmektedir. Ülkemizde: İnşaat, maden ve metal sektörleri çok tehlikeli iş alanları olup, iş kazalarının yoğun olarak yaşandığı sektörlerdir. İSG sistemini, sektörlere yönelik mevzuat, altyapı, saha çalışmaları açısından değerlendirdiğimizde, olumlu yönleri olduğu kadar, iyileştirilmeye açık yönleri de bulunmaktadır. İş güvenliği kültürümüze bağlı olarak, yeni gelişmeler çalışma hayatında yerini almaktadır. İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarını, iş makineleri sektörümüze göre mevzuat yönünden değerlendirirsek;

2918 sayılı Trafik Kanununa göre;

Araç: Karayollarında kullanılabilen motorlu, motorsuz ve özel amaçlı taşıtlar ile iş makineleri ve lastik tekerlekli traktörlerin genel adıdır.

İş makineleri : Yol inşaat makineleri ile benzeri tarım, sanayi, bayındırlık, milli savunma ile çeşitli kuruluşların iş ve hizmetlerinde kullanılan; iş amacına göre üzerine çeşitli ekipmanlar monte edilmiş; karayolunda insan, hayvan, yük taşımasında kullanılamayan motorlu araçlardır.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine göre;

İş ekipmanı: İşin yapılmasında kullanılan herhangi bir makine, alet, tesis ve tesisat,

olarak tanımlanmaktadır. Mevzuatımızda iş ekipmanı, geniş bir kavram kullanılmış ve iş makineleri bu grupta yer almaktadır.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine göre;

MADDE 5 

(1) İşveren, işyerinde kullanılacak iş ekipmanının yapılacak işe uygun olması ve bu ekipmanın çalışanlara sağlık ve güvenlik yönünden zarar vermemesi için gerekli tüm tedbirleri alır.

(2) İşveren:

a) İş ekipmanını seçerken işyerindeki özel çalışma şartlarını, sağlık ve güvenlik yönünden tehlikeleri göz önünde bulundurarak, bu ekipmanın kullanımının ek bir tehlike oluşturmamasına dikkat eder.

b) İş ekipmanının, çalışanların sağlık ve güvenliği yönünden tamamen tehlikesiz olmasını sağlayamıyorsa, kabul edilebilir risk seviyesine indirecek uygun önlemleri alır.

şeklinde işverenin genel yükümlülükleri bulunmaktadır.

Yazının devamı Makina Market'in Ağustos sayısında...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER