“Enerji sektöründe hareketlilik var”

18 Eylül 2018 Salı - 09:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

“Enerji sektöründe hareketlilik var”
“Enerji sektöründe hareketlilik var”

Uzun yıllardır ağır kaldırma ve taşıma sektöründe hizmet veren Aydıntaş Vinç, son yıllarda enerji projelerine odaklandı. Aydıntaş Vinç, yakın dönemde Trabzon Limanın’nda 22 adet 300 ton ağırlığındaki, hem gemilerde hem de termik santrallerde kullanılan Wartsila marka motorların iç aktarmasını ve gemilere yüklenme işini başarıyla tamamladı. Hamza Aydın, CPT dergisine hem yaptıkları çalışmalar hem de yatırımlar hakkında kapsamlı bilgi verdi

Sektörün önemli firmalarından biri olan Aydınbtaş Vinç, 1987 yılında anonim şirket olarak çalışmalarına başlamış. İlk başlarda kamyon üstü vinçlerle ve 80-90 tonluk teleskopik mobil vinçlerle hizmet veren firma, gerçekleştirdiği yatırımlarla makine sayısını 90’lı yıllara gelene kadar yükseltmiş. 2000 yılında ailenin diğer firması olan Özaydıntaş Denizcilik firmasını kurduklarını ve Dilovası - Hereke bölgesinde liman işletmeciliği yapmaya başladıklarını dile getiren, Aydıntaş Vinç ailesinin bir üyesi olan ve 2011 yılında, yurtdışında aldığı eğitimi tamamlaması ile birlikte şirkette çalışmaya başlayan Hamza Aydın, “Günümüzde helan daha iki limanın makine tedarikini biz gerçekleştiriyoruz. Böylece paletli vinçlere ve liman vinçlerine de yatırımlarımızı sürdürüyoruz” dedi. Kuruldukları günden bu yana makine parkına sürekli yatırım yaptıklarını ve makine çeşitliliğini arttırdıklarını belirten Aydın, “Gantry ve Strand Jack Heavy Lifting Sistemleri ile ağır nakliyede kullanılmak üzere kendinden dümenlenebilir ve kendinden motorlu SPMT Goldhofer dorse parkımıza ettik” dedi. Son 10 yılda ağır kaldırma ve taşımada önemli projelerde yer aldıklarını hatırlatan Aydın, özellikle doğalgaz, termik ve hidroelektrik santrallerinde 200 ton ile 400 ton arasında değişen enerji türbin ve jeneratörlerinin taşınmaları, saha içi yürütülmeleri ve yükseğe kaldırılması, montajı işlerini başarı ile tamamladıklarını hatırlattı. Son dört yıldır rüzgar santralleri projelerine ağırlık vermeye başladıklarını da hatırlatan Hamza Aydın, “Bu sahalarda rüzgar türbinlerinin bakımı ve sıfırdan kurulumu ile ilgili önemli yatırımlarda bulunduk. Ülkemize ilk 70 ve 84 metre yükselen sepetli platformları biz getirdik ve şimdi de 103 metre platformu makine parkımıza katmak üzereyiz. Rüzgar türbini kurulumunda çeşitli paletli ve mobil vinçlerimizle bir çok projede çalıştık” dedi.

Enerji sektöründe hareketlilik

 

Yakın dönemde en hareketli sektörün, enerji sektörü olduğunu hatırlatan Aydın, “Birçok termik santral projesinde ağır kaldırma ve taşıma işlemi gerçekleştirdik. 150 ile 400 ton arasında olan enerji türbin ve jeneratörlerinin saha içi taşımaları ve 10-15 metre kotuna kaldırılmasını gerçekleştirdik. Aynı zamanda bu santrallerde paletli, mobil, hiyap vinçler, sepetli platformlar ve telehandler ile kiralama hizmetleri verdik” dedi. Bu projelerin yanı sıra otomotiv sektöründe de son derece aktif olduklarını belirten Aydın, bu sektörde metal ve enjeksiyon preslerinin demontaj ve montajlarını çalışmalarını yoğun bir şekilde gerçekleştirdiklerini belirtti. Geleceğe yönelik olarak yer alacakları projeler hakkında açıklamada bulunan Aydın, şöyle devam etti: “Dediğimiz gibi enerji sektörü çok oldukça dinamik bir sektör. Rüzgar santrallerinde de çalışmalarımızı çok yoğun bir şekilde sürdürüyoruz ve bu alanda da faaliyetlerimize devam edeceğiz. Bunların yanı sıra, yakın gelecek için de izin alınma aşamasında olan pek çok termik santrali projemiz projesi var.”

Trabzon’da önemli yükleme projesi

Yakın dönemde Trabzon Limanında önemli bir operasyonu üstlenen Aydıntaş Vinç, 22 adet 300 ton ağırlığındaki, hem gemilerde hem de termik santrallerde kullanılan Wartsila marka motorların iç aktarmasını ve gemilere yüklenme işini gerçekleştirdi. Parojede yapılan incelemeler sonucunda, 2 adet 300 tonluk paletli vinç kullanılması gerektiğine karar verdiklerini belirten Aydın, “Bu planlamaya göre bünyemizde bulunan 300 ton kapasiteli Demag CC 1800-1 vinçlerimizden 2 adetini belirlemiş olduğumuz 36 metre SH bom ve 30 metre SSL bom ile makine üzerindeki ağırlıklar haricinde 40 ton SSL ağırlıkla birlikte mobilize ettik. Yapılan program içerisinde makinelerimiz Trabzon Limanın’da montajı yapılarak işe hazır hale getirildi” dedi. Motorların stok sahasından 18 akslı Goldhofer hidrolik modüler dorse üzerine yüklenerek liman rıhtımı üzerinde çelik destekler ile askıya alındığını belirten Aydın, “Gemiye yüklenecek olan 22 adet motor hazır olduğunda vinçler gemi yükleme pozisyonuna alınarak SSL ağırlıkları takıldı. 2 vinç ile birlikte koordineli olarak gemi yüklemesi yapıldı. Yapılan operasyon Trabzon Port, ilgili lojistik firma ve Azerbeycan menşeli firma tarafından memnuniyetle karşılandı. Bu projeyi de sorunsuz ve başarılı bir şekilde bitirmiş olmak bizim için ayrı bir gurur kaynağı oldu” dedi.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER