ExxonMobil, inceleme raporlarını duyurdu

24 Eylül 2018 Pazartesi - 09:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

ExxonMobil, inceleme raporlarını duyurdu
ExxonMobil, inceleme raporlarını duyurdu

Endüstriyel yağ tedarikçisi ExxonMobil, uzun yıllardan bu yana yaptığı yağ analizlerini derledi ve sonuçları dört ana madde altında toplayarak kullanıcılarına duyurdu. Uyarı ve önerilerden oluşan sonuçlar, endüstriyel yağ kullanımının olduğu bütün çalışma alanlarını kapsıyor

Başarılı bir ekipman bakım stratejisinin en önemli aşamalarından birini de yağ analizi oluşturuyor. Yağ analizini doğru yapmak için de analiz sonuçlarında neye bakılacağını bilinmesini gerektiriyor. Madeni yağ alanında küresel yapılanma ile hizmet veren ExxonMobil, yaptığı çalışmalarla makinelerin ömrünü uzatmak için doğru verilere odaklanıyor. ExxonMobil, 2016 yılından bu yana kullandığı Mobil ServSM Yağ Analizi Programı kapsamında; 243.000’in üzerinde dizel motor, 125.000’in üzerinde tahrik dişlisi, 100.000’in üzerinde gaz motoru, 100.000’in üzerinde hidrolik sistem ve 75.000’in üzerinde kompresörün yağı numunesi de dahil olmak üzere bir milyondan fazla yağ analizi gerçekleştirdi. Bu ve şirketin daha önce analiz ettiği milyonlarca örnek sonrası elde edilen deneyimlerin sonunda, ExxonMobil aşağıdaki 4 ana mesajı oluşturdu ve kullanıcılarına duyurdu. İşte ExxonMobil’den inceleme sonucunda yapılan açıklama.

Büyük resmi görmek için tek bir test asla yetmez!

Tek bir testin alarm vermesi, ekipman performansının kesin olarak düşük olduğunu göstermez. Neler olabileceğini anlamak için aynı numunelerden edinilen sonuçları hep birlikte değerlendirmek gerekir. Gaz motoru için yaygın uygulanan Acid Number (AN) testinin, ExxonMobil’in işlediği numunelerin %5’inden fazlasında alarm vermesi buna güzel bir örnektir. Gaz motoru işleyişi hakkında yalnızca AN sonucu göz önüne alınarak değerlendirmeye varılamaz. İşletmecilerin bakımla ilgili kararlar alırken testin önemine ve uyumluluğuna odaklanması gerekliliğinin yanı sıra; yağın iyi performans sergilediğinden emin olmak için oksidasyon, nitrasyon, viskozite, aşınma metalleri ve BN (Base Number) sonuçları da değerlendirilmelidir. Yalnızca AN sonuçlarına bağlı kalmak yanlış yorumlamalara neden olabilir. Bu yüzden analiz sonuçlarını bir bütün olarak sürekli şekilde gözlemlemek, ekipmanda neler olduğunu anlamak için daha etkili bir yöntemdir.

Mutlak test limitini değil, trend analizini dikkate alın!

Tek bir alarm, yağınızın performansının düşük olduğu anlamına gelmez. Bazı durumlarda test limitleri bir sorunun göstergesi olmayabilir veya ekipman tasarımını hesaba katmayabilir. İşletmeciler, gerçek performansı anlamak için zaman içerisinde tutarlı olarak trend analizini kontrol etmelidir. Farklı numune alma periyodlarında tekrar eden bir alarm, daha derinlemesine bir inceleme gerektiğinin önemli bir göstergesidir. Örneğin, ExxonMobil’in test ettiği dizel motor numunelerinde, bakır metal aşınması testi sürekli olarak en yüksek seviyede alarm veriyordu. Aslında, bazı motorlar yakın senelerde ciddi bir tasarım yenilenmesi ve parça değişiminden geçmişti. Motorun gerçek durumunu en iyi şekilde tespit edebilmek için sınırları etkileyebilecek değişikliklerinin de programda dikkate alınması gerektiğine karar verildi. Test sonucu, tek bir bakır alarmının bir performans sorununun göstergesi olamayacağı, bunun yerine işletmecilerin bakır aşınmasının zamanla artıp artmadığını izlemelerinin gerektiği şeklindeydi.

Yağ formülleri test sonuçlarını etkileyebilir

 

Kullanılmış yağ analizi sonuçlarını değerlendirirken yağ formülü ve ekipmanın metalürjisini hesaba katmak önemlidir. Bazı durumlarda formülün içindeki bileşenler, belirli testlerin alarm vermesine neden olabilir. Örneğin; bazı hidrolik yağlar çinko bazlı katıklarla formüle edilirler. Bu yağlar, bakır testleri dahil, aşınma metalleri test sonuçlarının anormal derecede yüksek çıkmasına neden olabilir. Bu durumlarda işletmeciler, sisteme bakırın gerçekten mi girdiğini, yoksa yağ formülasyonundaki bileşenlerin mi aslında alarma sebep olduğunu anlayabilmek için daha detaylı bir araştırma yapmalıdırlar.

Su kirliliğine dikkat! Doğru test çok önemli

Su kirliliği; kompresörler, buhar türbinleri ve kağıt makineleri gibi birçok endüstriyel uygulamalarda büyük sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle, potansiyel kirleticiler ayrı bir başlık altında ele alınmalıdırlar. Endüstriyel uygulamalarda su kirliliğini ölçmek için genellikle iki çeşit test kullanılır: Karl-Fischer ve Hot Plate testleri. Hot Plate testi yalnızca suyun mevcut olup olmadığını gösterirken, motorun içinde ne miktarda su olduğu bilgisini vermez. Karl-Fischer testi ise, yağın ne miktarda su ile kirlendiğini daha iyi bilme olanağı sağlayarak ölçülebilir bir sonuç verir. Bu nedenle işletmeciler; Hot Plate’i, gerçek su kirlilik düzeyini belirlemek için daha kapsamlı bir test olan Karl Fischer analizinin yapılmasının gerekli olup olmadığına karar vermek için uygulanacak şartlara bağlı bir test olarak değerlendirmelidirler. Örneğin ExxonMobil’in test ettiği kompresör yağı numunelerinin %25’inden fazlası Hot Plate testi alarmı verirken Karl-Fischer testinde bu oran sadece %5’ti. Bu durum, suyun, test edilen ekipmanın çoğu için henüz bir sorun teşkil etmediğinin ve Hot Plate testinin tek başına tutarlı bir sonuç vermeyeceğinin bir örneğiydi. Sonuç olarak; kullanılmış yağ analizi sonuçlarını doğru değerlendirmek için, uygulamayı doğru kavrayarak ve yönlendirerek yapacak işinin uzmanı olan yağlama tedarikçileriyle çalışmanın önemi büyüktür.

Mobil endüstriyel yağları hakkında

Mobil Endüstriyel Yağları, sektöründe öncü endüstriyel ekipman üreticilerine gelişmiş ürünler sunarak, bu üreticilerin müşterilerinin motorlarının ve makinelerinin korunmasına yardımcı olur, enerji verimliliklerini geliştirirken en üst performansla çalışmalarına olanak sağlar. Alanında uzman ekibimiz güçlü dağıtım ağı vasıtasıyla yüksek kaliteli yağlarını güvenilir bir şekilde tedarik ederken, aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimize teknik uygulama hizmeti sunar.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER