İbrice Maden’in tercihi Sumitomo

12 Kasım 2018 Pazartesi - 14:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

İbrice Maden’in tercihi Sumitomo
İbrice Maden’in tercihi Sumitomo

Tekirdağ Malkara’da faaliyet gösteren İbrice Maden İşletmeleri, aile mesleği olan madencilik faaliyetlerini sürdüryor. Yıllık yaklaşık 8-9 milyon metreküp hafriyat yapan firma, Sumitomo ekskavatörlerine güveniyor

İbrice Maden İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüsnü Burak Pullukçu

Ülkemiz kömür rezervinde önemli bir yer tutan Trakya Bölgesi’ndeki işletmeler arasında dikkat çeken İbrice Maden İşletmeleri, 1940’lı yıllarda başladığı kömür madenciliğini bir aile mesleği olarak günümüzde de devam ettiriyor. Pullukçu Ailesi’nin dördüncü kuşak temsilcisi ve hali hazırda İbrice Maden İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’nı yapmakta olan Hüsnü Burak Pullukçu ile geçmişten günümüze firmalarını, madencilik faaliyetlerini ve son yaptıkları Sumitomo ekskavatör yatırımları hakkında görüştük.

Firmanız ve maden sahanız ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Madencilik bizim için aile mesleği. Firmamızın kökleri 1940’lı yıllara dayanmaktadır. O dönemde galeri usulü kömür çıkaran aile büyüklerimiz, zamanla üretim kapasitesini artırarak 1985 yılında İbrice Maden İşletmeleri’ni kurmuştur. Bizler dördüncü nesil olarak işletmemizin yüksek kalite linyit kömürü üretim faaliyetlerine sürdürerek ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam etmekteyiz. Günümüzde, 1.600 hektarlık maden ruhsatına sahip açık işletme sahasında kömür üretimi gerçekleştiriyoruz. MTA’nın bulunduğumuz bölgede gerçekleştirdiği sondaj çalışmaları ile sahamızın işletilebilir rezervinin yaklaşık 250 milyon tona yakın olduğunu tespit ettik. Biz de Trakya havzasındaki bu potansiyeli enerjiye dönüştürmek adına elimizden geleni yapıyoruz. Yıllık 8-9 milyon metreküp hafriyat yapıyoruz ve bunun yaklaşık 400 bin tonu nihai ürün diyebiliriz. Bu üretim değeri, bölgedeki kömürler açısından iyi bir değer olarak değerlendirilebilir.

Makine parkınızda hangi makineler bulunmaktadır?

Şu anda bünyemizde 6 adet ekskavatör, 12 adet lastik tekerlekli yükleyici ve 50 adet kamyonumuz bulunuyor. Taşeronlarımızdan ise 7 adet ekskavatör ve çeşitli sayıda yükleyici ile destek alıyoruz.

Sumitomo ekskavatörleri neden tercih ettiniz?

Bizim Sumitomo ile hâlihazırda 20 yıllık bir tanışıklığımız bulunuyor. 2 yıl önce 6 serisinin gelmesi ile ilk makinemizi 32 tonluk SH 300-6 olarak TSM Global’den teslim aldık. Türkiye’ye ilk gelen 6 serisi makinelerdendi. Yoğun mesaiye maruz bıraktık ve performansından çok memnun kalınca, yüksek kapasiteli modellerinden almak istedik. Çevre ocaklarda SH490LHD-6 modellerini görüp beğeniyorduk ama hem üretimi artırmak hem de daha büyük kovanın işimize katacağı ekstraları düşünerek 53 tonluk SH510LHD-6 modelini denedik. Beklentilerimizi yüksek oranda karşılayınca, iki adet SH510LHD-6’yı daha makine parkımıza ekledik.

Röportajın devamı Makina Market'in yeni sayısında...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER