Küçük Çamlıca Kulesi Eyfel'i geçti

27 Kasım 2018 Salı - 09:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Küçük Çamlıca Kulesi Eyfel'i geçti
Küçük Çamlıca Kulesi Eyfel'i geçti

Altyapı Yatırımları Genel Müdürü (AYGM) Erol Çıtak, İstanbul’da basın toplantısı düzenleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a eşlik etti. Genel Müdür Çıtak, yapım çalışmaları AYGM tarafından yürütülen Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi’nin son durumu hakkında Bakan Cahit Turhan’a brifing verdi.

Brifing’in ardından basın mensuplarına açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, kuleyi 2019 yılı Temmuz ayında hizmete açmayı planladıklarını söyledi. Kulenin teknik bilgilerini basın mensupları ile paylaşan Turhan, “Kulenin toplam oturduğu alan 2 bin 425 metrekare. Kulemizin yüksekliği zeminden 369 metre yükseklikte. Bu deniz seviyesinden 587 metre yüksekliğe karşılık geliyor. Kuledeki kat yüksekliği 45’i zeminden yukarı, 4’ü zeminden aşağıya olmak üzere 49 kattan oluşmakta. Kulede iki adet panoramik asansör var. Yine bu kulede 2 kat seyir kulesi, 33 ve 34’üncü katlarda yine iki kat restoran, bu da 39 ve 40’ıncı katlarda bulunuyor" dedi. Bunların zeminden yüksekliği seyir kulelerinin birinci katı 148,5 metre, deniz seviyesinden yüksekliği ise 366,5 metre olduğunu belirten Turhan, "İkinci seyir katının zeminden yüksekliği 153 metre, denizden yüksekliği ise 371 metrede bulunuyor. Yine restoran katlarımızın zeminden yüksekliği 175,5 metre, deniz seviyesinden yüksekliği ise 393,5 metre” ifadelerini kullandı.

4,5 Milyon kişi ziyaret edecek

Kuledeki asansörlerin kuleye çıkış sürelerinin yaklaşık 1 dakika civarında olacağını belirten Bakan Turhan, “Panoramik asansörler 180 metre boyunca bir yandan Tarihi Yarımada’ya, diğer yandan da Boğaz ve Karadeniz kıyılarına bakacaktır. Seyir katları ve restoranlar ile bu kuleyi yılda yaklaşık 4,5 milyon kişinin ziyaret etmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu. Bakan Turhan, “3’üncü bloğun kuleye çekilmesine bu ayın sonunda başlanacak. Kalan 4 blok ise atölye imalatı devam ediyor. Bunların kuleye montajlarını Mart ayı sonu itibarıyla tamamlamayı hedefliyoruz" dedi. Tamamlayıcı diğer iş ve işlemlerin tamamlanmasından sonra kuleyi 2019 yılının Temmuz ayı gibi hizmete açmayı planladıklarını ifade eden Turhan, "Bu kulenin hizmete geçmesi ile birlikte Çamlıca bölgesindeki tüm diğer hizmet veren antenlerin temizlenmesi ile birlikte Çamlıca bölgesi güzel bir görünüme, eski görünümüne kavuşmuş olacaktır” dedi.

Eyfel'i geride bıraktı

Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi ile Çamlıca’da görüntü kirliliği oluşturan vericilerin tek noktada toplanmasının amaçlandığını kaydeden Bakan Turhan, antenin monte edilmesiyle yüksekliği 365 metreye ulaşan Çamlıca Kulesi’nin 300 metre yüksekliğe sahip dünyaca ünlü Fransa’nın Eyfel Kulesi’ni geride bıraktığını söyledi.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER