Dikmen Vadisi’nde yeni aşama

21 Aralık 2018 Cuma - 09:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Dikmen Vadisi’nde yeni aşama
Dikmen Vadisi’nde yeni aşama

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından etap etap yapımı gerçekleştirilen Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nde sona yaklaşıldı. 6 kilometre uzunluktaki bir vadi alanını kapsayan Dikmen Vadisi’nin 5 ayrı etap halinde yeniden düzenlenmesini içeren projenin ilk 3 aşaması daha önce tamamlanarak yerleşime açılmıştı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Özel Projeler ve Dönüşüm Daire Başkanlığı bünyesinde gerçekleştirilen ve uzun yıllardır çözüm bekleyen projenin, son etabında yer alan 2 bin 175 gecekondunun yıkımı hak sahipleriyle uzlaşılarak tamamlanırken, yapım çalışmalarına da kısa süre içinde başlanacak. Proje kapsamında 2 bin 345 hak sahibi ile sözleşme imzalayan Büyükşehir Belediyesi, hak sahiplerine verilmek üzere de bin 214 konutun inşasını gerçekleştirecek. Projenin en önemli ayaklarından birini de vadiye yapılacak yeşil alan oluşturacak. Bölgenin çehresini de değiştirecek peyzaj çalışmaları kapsamında toplam projenin 1 milyon metrekarelik alanı yeşil alan olacak. Büyükşehir Belediyesi ekipleri gecekondu yıkımının dışında çevre kirliliği başta olmak üzere bölgeye atılan çöpler ve bu çöplerin yakılması nedeniyle meydana gelen hava kirliliğini de ortadan kaldırdı. Ekipler hem gecekondulardan kalan moloz yığınlarını hem de çöp atıklarını bölgeden tamamen temizledi.

Çalışmalar kısa sürede başlayacak

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Projelerinin ilki olarak kabul edilen “Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi”nin son aşaması 4. ve 5. etapta yapım çalışmalarına en kısa sürede başlamayı planladıklarını söyledi. Başkent’in en önemli alanlarından birinde yer alan projenin ilk üç etabının daha önce tamamlandığını kaydeden Başkan Tuna, şu bilgileri verdi: “6 kilometre uzunluktaki bir vadi alanını kapsayan Dikmen Vadisi’nin 5 ayrı etap halinde yeniden düzenlenmesini içeren projenin ilk 3 aşaması daha önce tamamlanarak yerleşime açılmıştı. Projenin devamı niteliğindeki son etapta da yaşayan gecekondu sahipleriyle ilgili kanun yönetmelik ve uygulama esasları çerçevesinde sözleşmeler imzaladık. Amacımız hiç kimseyi üzmeden tam bir uzlaşı içinde ve herkesin hakkını vererek kentsel dönüşüm projesini tamamlamak ve uzun yıllardır sorun olarak kalan bölgeyi çözüme kavuşturmaktı. Bunu da başarmış olduk. Bir yandan sözleşmeler imzalanırken bir yandan da alan temizliği yapılan sahada inşallah en kısa zamanda yapım çalışmalarına başlayarak, vatandaşlarımızı evlerine kavuşturacağız.”

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER