OSTİM'in yoğun gündemi

27 Aralık 2018 Perşembe - 09:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

OSTİM'in yoğun gündemi
OSTİM'in yoğun gündemi

Ankara'nın öncü sanayi bölgelerinden biri olan OSTİM, 17 sektör ve 139 işkolunda, 6.200’den fazla işletme, 60.000’den fazla çalışanla bir KOBİ kenti olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Son dönemde özellikle yurtdışı temsilcileri ile yoğun bir görüşme gerçekleştirilirken, birçok heyet ağırlanarak görüşmeler yapılıyor

 

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) üyeleri, Malezya’da ağırlık olarak havacılık sanayine çalışan firmalarla ikili iş birliği görüşmesi gerçekleştirdi. Büyükelçi Amran Bin Mohammed Zin, iki ülkenin birlikte iş yapmasının çok faydalı ve verimli olacağını ifade etti. Büyükelçi Zin, OSTİM firmalarına kapılarının sonuna kadar açık olduğunu ve istedikleri zaman görüşmeye hazır olduklarını bildirdi. Malezya’da savunma, havacılık ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren 11 firma Malezya Yatırım Ajansı koordinasyonunda Türkiye’ye geldi. Malezya Ankara Büyükelçisi Amran Bin Mohammed Zin’in eşlik ettiği heyet, OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) üyeleriyle bir araya geldi. Malezyalı firmalar, üretim kabiliyetlerini ve firmalarını tanıtan birer sunum yaptı. İş birliği fırsatlarının görüşüldüğü programda, konuk firmalarla OSSA üyeleri ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Malezya firmalarının Türkiye’deki yatırımları hakkında bilgi veren Büyükelçi Amran Bin Mohammed Zin, iki ülkenin birlikte iş yapmasının çok faydalı ve verimli olacağını ifade etti. Deneyimli diplomat, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ile de bir araya geldi. Başkan Aydın, Malezya’nın D-8 platformunun önemli bir ülkesi olduğunu ve gelişmiş üretim kabiliyetleriyle önemli iş birliği fırsatları sunduğuna dikkat çekti. OSTİM’de faaliyet gösteren sektörel kümelenmelerin yöneticileri de Büyükelçi Zin’e üretimleri ve ürünleri hakkında sunum yaparak potansiyel iş birliği fırsatlarını anlattı.

Kazakistanlı KOBİ’lere OSTİM’in Tecrübeleri Paylaşıldı

KOSGEB, Kazakistan’daki muadil kurumu Kazakistan Girişimciliği Geliştirme Fonu (Entrepreneurship Development Fund-DAMU) ile imzaladığı mutakabat zaptıyla başlattığı Uzman Değişim Programı kapsamında DAMU’dan iki yönetici personel, tecrübe paylaşımları için Türkiye’ye geldi. KOSGEB OSTİM Merkezi tarafından organize edilen porgramla, Kazakistanlı yöneticiler OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret etti. OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Kazakistan ile sürdürülen ilişkilerinin geçmişi hakkında bilgi verdi. OSTİM modelinin transferi konusunda Kazakistan’ın Çimkent şehrindeki Organize Sanayi Bölgesi için proje hazırladıklarını anlatan Aydın, Ontustik Organize Sanayi Bölgesi’nde Hoca Ahmet Yesevi (HAY) OSTİM irtibat ofisi açıldığını, aynı misyonla, OSTİM’de de HAY Ontustik irtibat ofisinin bulunduğunu vurguladı. Aydın, HAY irtibat ofisleri aracılığıyla iş birliklerini geliştirerek sürdürdüklerini ifade etti. OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı da Kazak yöneticilere bölge hakkında bilgiler verdi. OSTİM’de yaşamın sürekli devam ettiğini belirten Arıcı, bölgeyi sanayi şehri olarak tanımladıklarını anlattı. Adem Arıcı, uluslarası rekabeti geliştirmek için bölgesel ve sektörel kümelenme modelini geliştirdiklerini anlattı. Arıcı, OSTİM’de İş ve inşaat makineleri, savunma ve havacılık, medikal sanayi, raylı sistemler, kauçuk, haberleşme teknolojileri sektörlerinde kümelenme çalışmaları olduğunu vurguladı. DAMU Girişimcilik Gelişimi Yöneticisi Temirlan Amreyev de DAMU hakkında bilgiler verdi. Kurumun 1997 yılında KOBİ’leri desteklemek amacıyla kurulduğunu anlatan Amreyev, KOBİ’lere ve girişimcilere banka kredileri aracılığıyla finansal destek sağladıklarını ifade etti. Kazak yönetici ayrıca KOBİ’lere; eğitim, danışmanlık ve kredi garanti hizmetleri verdiklerini kaydetti.

Azerbaycan KOSGEB'i ağırlandı

Azerbaycan’da KOBİ’leri geliştirmek ve desteklemek için kurulan, Azerbaycan KOBİ Ajansı [Kiçik ve Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOB)] yetkilileri Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı - TİKA organizasyonunda tecrübe paylaşımları için Türkiye’ye geldi. Azeri heyet, KOSGEB’in hazırladığı teknik program kapsamında da OSTİM’i ziyaret etti. KOB Başkan Yardımcısı Elçin İbrahimov, Azerbaycan’da KOBİ’leri desteklemek için sanayi bölgeleri oluşturduklarını ve iş yeri tahsis ettiklerini anlattı. OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, bölgenin yapısı hakkında heyete bilgi verdi. Arıcı, sanayicilerin iş ve işlemlerini hızlandırmak için Organize Sanayi Bölge modelinin faydalı bir model olduğunu kaydederek, OSTİM’de KOBİ’lere sağlanan fırsat ve avantajları anlattı. Azerbaycan’ın kendileri için çok önemli olduğunu kaydeden OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “Özellikle sanayi bölgeleriyle ilişkimizin sürdürülebilir olmasını arzu ederiz” dedi.

OSTİM Yol Gösterecek

 

20 yıl süren iç savaşın ardından sosyal ve iktisadi kalkınma yöntemi arayışında olan Somali, ülke kaynaklarını ve potansiyelini harekete geçirmenin yollarını arıyor. Bu konuda ülkenin yöneticileri, Türkiye ile çeşitli düzeylerde temaslarını sürdürüyor. Somali Bayındırlık İmar ve İskan Bakanı Abdülfettah Mohammed İbrahim bürokratlarıyla birlikte OSTİM’de incelemelerde bulundu. Görüşmenin ardından OSTİM ve Somali Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile İyi Niyet Protokolü imzalandı. OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Somalili Bakana OSTİM’in imkan ve kabiliyetlerini anlattı. Aydın, OSTİM’in iş ve inşaat makineleri, yenilenebilir enerji, medikal sanayi, savunma ve havacılık, kauçuk, raylı sistemler ve haberleşme teknolojileri konularında faaliyet gösteren kümelenmelerini Bakan İbrahim’e tanıttı. Somali’nin gelişmesi ve kalkınması için gerekli bilgi birikimi ve ara yüzlerin OSTİM’de bulunduğuna işaret eden Aydın, Somali’den gelecek mesleki eğitim, girişimcilik ve planlama konusundaki taleplerin OSTİM tarafından karşılanabileceğini belirtti. Aydın sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz kendi bölgemizdeki imkan ve kabiliyetlerin tamamıyla Somali’de çok farklı işler yapabiliriz. Burada 6200 işletme var. Burada her türlü yapı, üniversite, teknopark, meslek yüksek okulu, mesleki eğitim merkezi, sınırsız iş birliği imkanları ve fırsatları var. Somali’nin işine yarayacak şeyler var. Bizim de orada öğreneceğimiz çok şey var. Bu niyet ve düşüncülerle OSTİM Yönetimi ve tüm Bölgemizdeki imkan ve kabiliyetlerle Somali’nin ihtiyaçlarını giderme konusunda kendilerine her türlü yardımcı olmayı ve iş birliği yapmayı OSTİM’liler adına Bismillah diyerek bu protokolü imzalıyorum. Bu anlaşmanın sonunda buradaki firmalarımız, buradaki kurum ve kuruluşlarımız, Somali’de Bakanlığımızın belirleyeceği kişi ve kurumlarla güzel iş birliklerinin olacağını bunun ülkelerimize, halklarımıza ve kurumlarımızıa hayırlar getirmesini Cenab-ı Hak’tan diliyorum.”

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER