İŞİM 4. Olağan genel kurulunu gerçekleştirdi

09 Ocak 2019 Çarşamba - 09:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

İŞİM 4. Olağan genel kurulunu gerçekleştirdi
İŞİM 4. Olağan genel kurulunu gerçekleştirdi

Hafif inşaat makineleri, iş makineleri ve yedek parçaları, beton santralleri, kırma-eleme tesisleri, asfalt plentleri, araç üstü ekipmanları, aktarıcı-konveyör sistemleri iile beraber 143 üye firmadan oluşan İŞİM Kümelenmesi, 2007 yılından bu yana çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen 4. Olağan Genel Kurulu toplantısında son üç yılın faaliyetlerini açıklayan İŞİM, yeni projelerle 2019 yılında da aktif olarak çalışmalarını sürdürecek

 

İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM) Çankaya Üniversitesi ile OSTİM OSB Müdürlüğü’nün işbirliği sonucunda 2007 yılında OSTİM’de kuruldu. İŞİM, 2007 yılından bu yana faaliyetlerini geliştirerek sürdüren, iş ve inşaat makineleri sektörünün çeşitli alt dallarında ihtisaslaşmış ve yerli ürün üreten firmadan oluşan bir kümelenme olarak dikkat çekiyor. İş ve İnşaat Makineleri sektöründe Türkiye’de ve Dünya’da bir merkez olan OSTİM Bölgesi ve Ankara ilinde yer alan, ağırlıklı olarak KOBİ’lerden oluşan üyeleri ile çalışmalarını sürdürüyor. Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı üstlenen Halide Rasim, İŞİM Kümelenmesi Koorinatörü Fevzi Gökalp ve Proje Koordinatörü Esma Akyüz önderliğinde toplanan İŞİM Kümelenmesi, 2016-2018 dönemi içerisinde gerçekleştirdiği faaliyetleri, üyelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen 4. Olağan Genel Kurulunda paylaşıldı. Üç yıllık süreç içerisinde 16 adet kamu destekleri bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Küme üyelerinin ticaretini geliştirebilmek adına üyeler arası işbirliği, kamu kurumları ve taahhüt firmaları davet edilerek çok sayıda ikili işbirliği programları düzenlendi. Sektörü ilgilendiren fuarlara katılım sağlanırken, yerli sektörün gelişimine katkı sunacak toplamda beş ayrı teknik gezi ve saha ziyareti gerçekleştirildi. Ayrıca dönem içerisinde küme faaliyetlerinin paylaşıldığı ve üyelerin bilgilendirildiği üç bilgilendirme toplantısı yapıldı. Özellikle bu dönem içerisinde kurulan iki çalışma grubu sayesinde aktif ve işbirliklerin geliştiği bir dönem gerçekleşti. Kamu ve finans çalışma grubunun çalışmaları ile kamuda sektörün önemli aktörlerinden DMO, KGM başta olmak üzere 30’u aşkın kamu kurumuna ziyaret düzenlendi. Ayrıca sektörel paydaşlarla bir araya gelinerek Sektör Strateji Toplantılarına ev sahipliği de İŞİM Kümelenmesi üstlendi. Yine aynı dönem içerisinde oluşturulan Kapasite Geliştirme ve Eğitim Çalışma Grubu ile birlikte üç eğitim kurumu arasında protokol imzalandı. Bu protokol kapsamında da dört ayrı eğitim verildi. Ayrıca ilişkide bulunulan eğitim kurumları ile birlikte ortak faaliyetlerde bir araya gelinerek bilgi ve tecrübe paylaşımları yapıldı. Bu üç yıllık süreç içerisinde İŞİM Kümelenmesi, İşletmelerin ve KOBİ'lerin Rekabet Edebilirliği Programı (COSME) kapsamında Türkiye’de ilk kez ve dünyada beş projeden biri olan Küme Mükemmeliyet Programı Projesi’ni kazandı. Proje kapsamında İŞİM Kümelenmesi toplam 40 ülkeden 902 küme ile kıyaslanarak, Bronz marka almaya hak kazandı. Gümüş ve altın markalar için de çalışmalar başlatıldı. Yurtiçinde dört ilde düzenlenen COSME bilgilendirme toplantılarında da İŞİM Kümelenmesi, tecrübelerini paylaştı.

Ur – Ge projeleri

İŞİM Kümelenmesi bu üç yıllık süreçte, Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen Ur - Ge Projesi’nin üçüncüsü tamamlandı. Dördüncü proje için ise üyelerden başvurular alındı ve yeni yıl itibariyle yeni Ur – Ge projesinin başlangıç toplantısı düzenlenecek. 29 üye firmanın yer aldığı üçüncü Ur – Ge projesinde, uluslararası ticari istihbarat, KOBİ’lerde liderlik, kaizen temelleri, satış sonrası hizmetler ve depo stok yönetimi olmak üzere toplamda beş farklı başlıkta eğitimler düzenlendi. Proje kapsamında yer alan firmalardan 100’ün üzerinde personele sertifikalı eğitimler verildi ve ihracat danışmanlıklardan faydalanıldı. Proje kapsamında Almanya, Dubai, Amerika ve Kenya – Güney Afrika olmak üzere beş ülkeye yurtdışı ticaret heyeti düzenlendi. Heyetlerde fuar ziyaretlerinin yanı sıra ikili iş görüşmeleri, tesis ve saha ziyaretleri yapıldı. Düzenlenen bu heyetlerde 2000’in üzerinde ikili görüşmeler gerçekleştirildi ve bunların önemli bir kısımında olumlu sonuçlar elde edildi. Yine proje kapsamında üyelerin İngilizce tanıtımlarının yer aldığı 2000 adet kataloğun baskısı yapılara ilgili yerlere dağıtıldı. Ayrıca üyelerin ihracatını arttırmak adına Türk Dış Ticaret Merkezleri konusunda bilgiler edinilerek bu kapsamda çalışmalara başlandı.

Halide Rasim kimdir?

İŞİM Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Halide Rasim

2002 yılında Erciyes Üniversitesi Makina Mühendisliği’nden mezun olan Halide Rasim, üç yıl özel sektörde mühendislik tecrübesinden sonra 6 aylık eğitim programı ile İngiltere’de bulundu ve bu süre içerisinde de yurt dışı eğitim danışmanı olarak çalıştı. 2006 yılında aile şirketi olan Rasim Makina’da çalışmaya başlayan, sırasıyla satış, satış sonrası hizmetler, dış ticaret, kalite ve finans bölümlerinde görev alan Halide Rasim, halen İş Geliştirme Müdürü olarak yöneticilik görevini üstleniyor. 2007-2009 yılları arasında Münih merkezli ARAIA Supply Management şirketi Türkiye ofisini yönetmiş olan Halide Rasim, Avrupa’dan sayısız müşteri için Türkiye’den tedarik danışmanlığı gerçekleştirdi. TUBITAK Mentorluk Belgesi, Avrupa Birliği Küme Mükemmeliyet Yönetimi Belgesi, ÇSGB İş Güvenliği Uzmanlığı ve ÇSGB Periyodik Kontrol Yetki Belgesi’ne de sahip olan Halide Rasim, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Yüksek Lisans programına devam ediyor. İngilizce ve İtalyanca dil bilgisine sahip olan Rasim, 2008 yılında üye olduğu İş Makinaları Mühendisleri Birliği Derneği’nde 2012 yılından beri Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor. 2009 yılında İŞİM Kümelenmesi üyesi olan Halide Rasim, 2. ve 3. Yönetim Kurulu üyeliği, 3. Dönem Başkanlığı’nı yürütmüş ve 4. Dönemde de tekrar seçilmiştir.

 

 

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER