Leasingte ilk sırayı “İş makineleri” alıyor

21 Ocak 2019 Pazartesi - 09:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Leasingte ilk sırayı “İş makineleri” alıyor
Leasingte ilk sırayı “İş makineleri” alıyor

Türkiye’de 1980’li yıllarda oluşmaya başlayan leasing sektörü, en fazla iş ve iş makineleri sektörüne hizmet sunuyor. Günümüzdeki leasing şirketlerinin önemli bir kısmını ise banka iştiraki olan şirketler oluşturuyor. kuruluşundan bugüne kadar sürekli iş hacmini artırarak pek çok projede yer alan leasing şirketi İş Leasing de sektörün önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Makina Market olarak İş Leasing Genel Müdürü Mehmet Karakılıç ile bir araya geldik ve Türkiye’deki leasing sektörünü ve leasingin iş makinelerindeki yaygın kullanımını konuştuk

Öncelikle bize İş Leasing'den bahseder misiniz?

İş Leasing; yurt çapına yayılmış şubeleri, hisselerinin bir kısmını halka arz etmesi ve kuruluşundan bugüne sürekli iş hacmini artırarak pek çok projede yer almasıyla önde gelen bir leasing şirketi. İş Leasing olarak gayrimenkul, iş makinesi ve her türlü makine ve ekipman yatırımlarında finansman ihtiyaçları karşılamak için yaygın hizmet ağımız, tecrübeli kadromuz ve bilgi birikimimiz ile müşterilerimizin tüm yatırımlarına rehberlik ediyor ve ihtiyaçlarına ideal çözümler sunuyoruz.

Sizce, Türkiye’de leasing sektörü ne kadar yaygın? Kısaca sektörü değerlendirir misiniz?

Ülkemizde banka dışı finans, bankacılık kesimine göre daha sınırlı. Avrupa’da ise leasing sektörünün toplam kredi pazarından yüzde 30’lar nispetinde pay aldığını görüyoruz. Biz de bu rakamlar yüzde 2-2,5 civarı seyrediyor. Türkiye’de Finansal Kurumlar Birliği altındaki toplam sektöre baktığımızda yüzde 6’lık bir dilim var. Toplam leasing alacaklarının 70 milyar TL olduğu sektörümüzde, geçen yıl yeni iş anlamında 6,1 milyar dolarlık bir hacim vardı. Bu senenin ilk yarısı 2 milyar 973 milyon dolarla tamamlanırken sonraki süreçte hacmin durmasıyla bu yılı 4,5-4,8 milyar dolar bandında kapatacağımızı düşünüyorum.

Daha çok hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Leasing’in yer aldığı sektörlerin dağılımında iş ve iş makinelerini finanse etmek ilk sırada geliyor. Sonrasında tekstil, sağlık, metal işleme makineleri gibi çeşitli sektörlerin makine ihtiyaçları var. Ayrıca yenilenebilir enerji, turizm, madencilik ile savunma sanayi firmalarını stratejik alanlar olarak görüyoruz.

İş portföyünüzün ilk sırasında yer alan iş makineleri sektöründe durum nasıl?

İş Leasing Genel Müdürü Mehmet Karakılıç

Makineciler, Türk Lirası olarak müşterilerine teklif verecekler. Biz leasing şirketleri ise müşterilerimize TL veya döviz finansman sağlamaya devam edeceğiz. Fakat otomobil sektörü nasıl yapıyorsa onlar da bir şekilde hedge yaparak finans kuruluşları ile ilerleyebilirler. Satıcı firmaların kendilerini kur riskinden korumak için kullanabilecekleri çeşitli türev ürünler var. Bu konuda çalıştıkları bankalar ile görüşmelerini öneriyoruz.

İş makineleri sektöründe İş Leasing’i diğer leasing firmalarından ayıran özellikler neler?

Geçtiğimiz yıl leasing firmaları içerisinde 4. sıradaydık. Bu yıla baktığımızda ise Haziran ayı sonu itibariyle 3. konumdayız. İlk 5’te yer alan firmaların payları birbirine yakın olduğu için bu sıralama değişkenlik gösterebilir. İş makineleri sektöründeki rekabet için de bu değişkenlik söz konusu. Fakat İş Leasing olarak bizde yılların verdiği bir güven unsuru yer alıyor. Arkamızda İş Bankası’nın olması, bankanın getirdiği disiplin ve iş akışıyla hareket etmemiz, mevzuatta, operasyonel kalitede, maliyet ve pazarlama stratejilerinde bu disiplini müşterilerimiz görüyorlar. Gerek satıcı firmalar gerekse de müşterilere her zaman değer veren bir şirketiz. Göreve geldiğimiz andan beri sürekli makine firmalarının satış ekipleriyle temas halindeyiz. Her problemde yanlarında olduğumuzu ilk ağızdan rahatlıkla söyleyebilirim.

Depo ekipmanları ve iş makinelerinde gelişen operasyonel kiralamada finansmana erişimler ne durumda?

Son kararnameyle birlikte yapılacak işlemlerde bu taraf tamamen Türk Lirasına dönmek zorunda. Özellikle döviz kredisi kullanıp yine dövizle kiraya veren sektörler yöntemlerini değiştirmek zorunda kalacaklar. Birtakım konsolidasyonlar olabilir. Çünkü operasyonel kiralama açısından belli bir ölçeğin altındaki firmaların finansmana erişimleri bu dönemde o kadar da kolay olmayabilir. Sektörümüzde ise genellikle finansal leasing yapılmakta. Yine de İş Leasing olarak iş makineleri alanında operasyonel kiralama bazında neler yapabileceğimiz üzerinde çalışıyoruz.

Şirket olarak 2019 yılına yönelik hedefleriniz neler?

İş Leasing olarak altyapımızı müşterilerimize daha iyi hizmet verecek şekilde geliştirmeye çalışıyoruz. Günümüzde, 2018 yılı başlangıcından farklı olarak piyasa koşullarının etkisiyle planladığımız işlerin bazılarını ertelemek durumunda kaldık. İyileşme yaşandığı takdirde operasyonel leasing tarafımızı daha da geliştirecek ve birtakım kampanyalarla satışlarımızı destekleyeceğiz. Genel olarak ihracata yönelik iş yapan firmalar ve yenilenebilir enerji gibi alanlara yönelik ilgimiz devam ediyor.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER