Karaca İnşaat’ın 30 yıllık “Komatsu” geleneği

18 Mart 2019 Pazartesi - 11:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Karaca İnşaat’ın 30 yıllık “Komatsu” geleneği
Karaca İnşaat’ın 30 yıllık “Komatsu” geleneği

Karaca İnşaat, Temsa İş Makinaları’ndan 1 adet Komatsu PC 450 LC -8 paletli ekskavatör satın aldı. Verimlilik ve performans nedeniyle yaklaşık 30 yıldır Komatsu geleneğini sürdüren firma, parkına kattığı Komatsu PC 450 LC -8 paletli ekskavatörü Muğla Seki Barajı inşaatında kullanmayı planlıyor.

Nazım Karataş ve Ali Rıza Karataş tarafından 1984 yılında Ankara’da kurulan ve inşaat sektöründe faaliyetlerine başlayan Karaca İnşaat, ilk taahhüt işi olan Türkiye Cumhuriyeti Karayolları 7. Bölge Müdürlüğüne bağlı Çorum Çevre Yolu inşaatının yapımını üstlenerek, Türk inşaat sektöründeki yerini aldı. Kuruluşundan bu yana Türkiye’nin birçok noktasındaki baraj, gölet, yerleşim yeri ve sulama kanalı projesinde yer alan firma, ülke ekonomisine değer katmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Zorlu çalışmalardaki makine tercihini ise Temsa İş Makinaları ve Komatsu’dan yana kullanan Karaca İnşaat’ın parkının tamamı Komatsu markasından oluşuyor. Makina Market olarak firmanın Genel Müdürü Sedat Karataş ile bir araya gelerek, Karaca İnşaat’ın faaliyetlerini ve Temsa İş Makinaları / Komatsu tercihini konuştuk.

Sedat Karataş - Karaca İnşaat Genel Müdürü

Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz? Karaca İnşaat olarak hangi sektörde yer alıyorsunuz?

Ben Sedat Karataş, Karaca İnşaat ve Ticaret Anonim şirketinin Genel Müdürü olarak görev yapmaktayım. Karaca İnşaat ve Ticaret Anonim şirketi Babam Nazım Karataş ve amcam Ali Rıza Karataş tarafından 1984 yılında kurulmuştur. Kurulduğu yıldan beri taahhüt projelerinde faaliyet gösteren firmamız büyüme stratejisi doğrultusunda yıllar içerisinde kendisini geliştirmiş ve sektörde söz sahibi olan firmalardan biri olmuştur. Üstlenmiş olduğumuz ilk taahhüt işi Türkiye Cumhuriyeti Karayolları 7. Bölge Müdürlüğüne bağlı “Çorum Çevre Yolu İnşaatı”dır. Daha sonrasında çoğunlukla Devlet Su İşleri (DSİ), Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), Türkiye Cumhuriyeti Karayolları (TCK) ve diğer kamu kuruluşlarının ihalelerini alarak işimize devam ettik.

Günümüzde ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Taahhüt sektöründe ses getirecek, öncü ve örnek yatırım projelerinin gerçekleştirilmesinde yer alarak ülkemiz ekonomisine değer katma ve geleceğin inşasında rol sahibi olma vizyonumuzla, ağırlıklı olarak barajlar, göletler ve sulama kanalları projelerinde çalışıyoruz.

Güncel olarak yer aldığınız projeleriniz neler detaylı bilgi verebilir misiniz?

Son yıllarda içinde yer aldığımız en güncel projeler ağırlıklı DSİ’nin baraj inşaatları ve sulama yapıları. Bunlardan bazılarına örnek verecek olursak; Muğla Seki Barajı inşaatı, Afyon Sandıklı Yavaşlar Barajı inşaatı, Ankara Haymana Sırçasaray Barajı inşaatı, Çorum Koçhisar Ovası Sulaması inşaatı, Amasya Geldingen Ovası Sulaması inşaatını söyleyebiliriz. Bir de özel olarak bahsetmek istediğim, bir parçası olmaktan gurur duyduğumuz, Artvin’de sürdürülen Yusufeli İlçesi’nin yeni yerleşim yeri projesi var. Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) projesi kapsamında Çoruh Nehri üzerinde yapımı süren, 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın da Çin ve Gürcistan’dan sonra 3’üncü en yüksek barajı olacak projede hızla sona yaklaşılıyor. Baraj projesinin tamamlanması ile şu anda Yusufeli ilçesinin bulunduğu bölge barajın suları altında kalacağı için yeniden bir yerleşim yeri oluşturulması projesini de beraberinde zorunlu kıldı. Biz de firma olarak yüklenicisi olduğumuz Yusufeli Yeni Yerleşim Yeri projesinde çalışmalarımıza büyük bir hızla devam ediyoruz. Bu birçok açıdan çok önemli ve hassas bir proje. İnsanların yıllarca oturdukları evler, büyüdükleri sokaklar sular altında kalacak ama bir yandan da yeni evlerinde çok daha iyi şartlar altında yaşayacaklar ve yaşam standartları artacak. Hem ülkemizin enerjisine katkı sağlayacak hem de bölge halkını kalkındıracak bir projenin parçası olmak bizim için çok büyük değer taşıyor.

 

Yoğun çalışmalarınızda makine seçiminizdeki kriterleriniz nelerdir?

Makine seçim kriterlerimizde en önemli unsur verimlilik. Bunu da makinenin performansı ve dayanıklılığını belirliyor. Burada da Komatsu markası bizim için öne çıkıyor. Çünkü; Komatsu dayanıklılık dediğiniz zaman akla gelen ilk markalardan biri. Bizi şimdiye kadar hiç yarı yolda bırakmadı. Özellikle terminli projelerde çalıştığımızı göz önünde bulundurursak şartlar ne olursa olsun çalışmaya devam edecek makineler bizim öncelikli tercihimiz oluyor. Ve dediğim gibi Komatsu bu ihtiyacımızı her zaman en iyi şekilde karşılıyor. Tabi makinelerin verimliliğinin yanı sıra sağlam, dayanıklı ve tasarruflu yakıtı da bizim için önemli kriterler arasında yer alıyor.

Temsa İş Makinaları’yla ilk ne zaman tanıştınız?

Temsa İş Makinaları ile iş birliğimiz başlayalı yaklaşık 30 sene olmuş. Ben de 14 yıldır şirketteyim, bu iş birliği benden öncelere dayanıyor. Uzun bir zamanı kapsayan iş birliğimiz bugüne kadar karşılıklı memnuniyet içerisinde devam ediyor.

Yakın dönemde Temsa İş Makinaları’ndan bir Komatsu marka makine aldınız. Bu yatırımda neden Komatsu’yu tercih ettiniz?

Daha önce de belirttiğim gibi verimlilik bizim için en önemli unsur. Tabi bunun yanında Temsa İş Makinaları’nın hem satış hem de satış sonrası hizmetlerde sunduğu imkanlar da büyük önem taşıyor. Ancak Komatsu tercihimizde öne çıkan en önemli unsur makinenin sunduğu verimlilik ve performansı oldu.

Makine parkınızda kaç adet iş makinesi bulunuyor? Parkınızdaki makinelerin kaç tanesi Komatsu markasına ait?

Makine parkımızda yer alan toplam 10 adet Komatsu iş makinesi ile filomuzun ağırlıklı olarak Komatsu’dan oluştuğunu söyleyebiliriz. Özellikle ağır işlerde Komatsu’yu tercih ediyoruz. Şu anda makine parkımızda dört adet PC 390 LC-8 paletli ekskavatör, üç adet PC 450 LC -8 paletli ekskavatör, iki adet PC 200 - 8 paletli ekskavatör ve bir adet WA380-6 makinemiz bulunuyor. Şimdi bunlara bir de yeni PC 450 LC -8 paletli ekskavatör ekledik. Bu makinemizi ağırlıklı Muğla Seki Barajı inşaatında kullanmayı planlıyoruz.  Ayrıca bunlara ek olarak Temsa İş Makinaları’ndan kiralamış olduğumuz 30 ton ve üzeri 6 adet kiralık Komatsu iş makinesi projelerimizde çalışmaya devam ediyor.

Temsa İş Makinaları’nın size sağladığı avantajlar nelerdir? Temsa’nın Satış sonrası hizmetinden memnun musunuz?

 

Temsa İş Makinaları, 30 yıla yakın süredir, satış süreçlerinde ve satış sonrası hizmetleriyle her zaman çözüm ortağımız olarak yanımızda yer aldı. Yedek parça teminindeki hızları, servis ağının Türkiye genelinde ki yaygınlığı da çok başarılı. Buna ek olarak Komatsu iş makinelerinin Komtrax uydu takip sistemini de çok verimli buluyoruz. Yaklaşık 2-3 yıldır etkin olarak kullanıyoruz ve böylece makinelerde oluşan arızaları operatör tarafından fark edilmeden önce tespit edip, müdahale edebiliyoruz. Böylece arızaların daha büyük noktalara ulaşmasının da önüne geçmiş oluyoruz. Bize sağlanan tüm bu avantajlarından dolayı Temsa İş Makinaları iş birliğiyle Komatsu’yu tercih etmeye devam edeceğiz.

2019’da yeni yatırım planınız var mı?

2019’da da içinde bulunduğumuz taahhüt sektörüne yoğunlaşmaya ve bu alanda büyümeye devam edeceğiz. Yukarıda da bahsettiğim gibi 2019 yılında devam edecek olan birçok projemiz bulunuyor. Öncelikli hedefimiz şu anda devam eden projelerimizi tamamlamak ve 2019’da bu alanda çıkacak yeni fırsatları değerlendirmek.

Yeni yatırımlardaki makine ihtiyacında tercihiniz yeniden Temsa İş Makinaları ve Komatsu olur mu?

Yeni yatırımlarımız olduğunda eğer makine parkımızın yetersiz olduğunu görürsek tabi ki makine yatırımında bulunuruz. Bu yeni makine yatırımında da yaklaşık 28 yıldır olduğu gibi bugünde Temsa İş Makinaları ve Komatsu markasını tercih ederiz.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER