Cat’in siyah incisi Çerkezköy’de

26 Haziran 2019 Çarşamba - 14:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Cat’in siyah incisi Çerkezköy’de
Cat’in siyah incisi Çerkezköy’de

Cat’in 30. yılına özel siyah renkte ürettiği Cat 432F2 kazıcı yükleyicisinin Türkiye’deki ikinci sahibi Tuna Alüminyum oldu. Cat’i kalite, güç ve performans nedeniyle tercih eden firma, özel üretim makineyi bünyesindeki hafriyat, çevre düzenleme ve arazi tesviye işlerinde kullanacak

Alüminyum sektörünün önemli oyuncuları arasında yer alan ve inşaattan sanayiye, otomotivden denizciliğe, elektronikten enerjiye kadar birçok sektöre profil temin eden Tuna Alüminyum, Borusan Cat’ten siyah renkteki özel üretim Cat 432F2 kazıcı yükleyici modelini satın aldı. Firma, bu satın alma ile beraber Cat’in 30. yıla özel siyah renkte ürettiği Cat 432F2 kazıcı yükleyicilerinin Türkiye’deki ikinci sahibi oldu. Tekirdağ Çerkezköy merkezli faaliyetlerini yürüten ve 50 bin m2 arazi üzerine kurulu teknolojik tesisinde senelik 26 bin ton üretim kapasitesine sahip olan Tuna Alüminyum, özel seri Cat 432F2 modelini farklı lokasyonlardaki hafriyat, çevre düzenleme ve arazi tesviye işlerinde kullanmayı planlıyor.

Borusan güvencesi

 

Siyah renkteki Cat 432F2 kazıcı yükleyicisinin satın alma süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Tuna Alüminyum Satın Alma Sorumlusu Bahattin Karakuzu, Cat’i kaliteli makine üretmesi ve arkasında Borusan gibi güçlü bir kuruluşun olması nedeniyle tercih ettiklerini söyledi. Makine satın almadan önce piyasa araştırması yaptıklarına dikkat çeken Bahattin Karakuzu, bu araştırmalar sonrasında Cat ile çalışmaya başladıklarını belirterek şöyle konuştu: “Bünyemizde yapılacak işlerde makine ihtiyacımızın olduğunu fark ettikten sonra yeni makine alımı için piyasa araştırmalarımız başladı. Bu aşamada Cat markasını araştırmaya başladık ve Cat, kalite ve güçlü marka olmasıyla ön plana çıktı. Daha sonra sektörden aldığımız referanslarla beraber bize en uygun markanın Cat olduğuna karar kıldık ve Borusan Cat ile görüşmeye başladık. Bu görüşmeler kapsamında kendilerine ihtiyacımız olan makinenin özelliklerini ilettik. Bu arada Cat’in özel üretim siyah kazıcı yükleyicisinin Türkiye’de satıldığını haberlerden takip etmiştik. Borusan Cat tarafından Türkiye pazarına sınırlı adette sunulan makine dikkatimizi çekti ve bu makineyi talep ettik. Aslında makineyi siyah almamızın özel bir nedeni yoktu ama bu özel makineyi aldığımız için mutluyuz.”

“Cat, dünyaca ünlü bir marka”

Cat’in dünyaca ünlü bir marka olması ve Türkiye’nin önemli kuruluşları arasında yer alan Borusan’ın da Cat’i temsil etmesinin yatırım kararlarında etkili olduğunu kaydeden Satın Alma Sorumlusu Bahattin Karakuzu, “Borusan Cat’in servis ağının güçlü olması, Cat’in sağlam makine üretmesi ve düşük yakıt tüketimi doğru bir yatırım yaptığımızı gösterdi” şeklinde konuştu. Cat 432F2 modelini kendi bünyesindeki işlerde kullanmak için satın aldıklarının altını çizen Bahattin Karakuzu, Tuna Alüminyum olarak önümüzdeki süreçte iş makinesi tarafında bir takım çalışmalar yapmayı planladıklarını aktardı. Yılmaz, “Tuna Alüminyum olarak iş makinesi tarafındaki çalışmalarımıza ağırlık vermek istiyoruz. Fakat, şu anda mevcut piyasa koşulları nedeniyle bu alanda herhangi bir çalışmamız yok ama eğer piyasalar açılır ve işler istediğimiz şekilde giderse, farklı iş makineleri gruplarına yönelerek makine yatırımında bulunacağız. Bu satın aldığımız makinelerin yüzde 80’ini kendi işlerimizde kullanacağız, kalan yüzde 20’lik kısmı ise eğer imkan olursa piyasaya kiralamayı düşünüyoruz. Tabi bu makine yatırımında da tercihimizi yeniden Cat’ten yana kullanacağız” dedi.

Operatör beklentisi karşılandı

Muhsin Yüksel - Operatör

Tuna Alüminyum’da operatörlük yapan ve yeni makine yatırımında Cat’in tercih edilmesine öncülük eden Operatör Muhsin Yüksel ise Cat 432F2 modelinin operatörlerin tüm beklentileri karşıladığını söyledi. 25 yıldır operatörlük yapan ve bu zamana kadar sektörde yer alan birçok markanın makinesini kullandığını ve aralarında en çok Cat’ten memnun kaldığını ifade eden operatör Muhsin Yüksel,  “Makine o kadar iyi tasarlanmış ve geliştirilmiş ki, bir operatör olarak makinede şu özellikte olsun diyebileceğim bir opsiyon kalmamış. 432F2, bu zamana kadar kullandığım en iyi makine diyebilirim. Cat 432F2, hem güç hem de performans açısından çok kaliteli bir makine. Kullanış açısından operatörün yorulmadan çalışmasını sağlayan bir makineye sahip olduk. Cat markasının rahatlığını ve gücünü bildiğim için bu yeni yatırımda özellikle tercihimin Cat 432F2 modelinden yana olduğunu belirttim. Firma yetkililerimde düşüncelerime önem verdi ve yeni yatırımımızda tercihimizi Cat’ten yana kullandık” dedi. 

 

Ön kova ve forklit çatalı

Cat 432F2 kazıcı yükleyicisinin birçok noktada kullanıcısına avantajlar sunduğunu dikkat çeken Yüksel, makinenin özelliklerini ve avantajlarını şu şekilde sıraladı: “Operatörlük mesleğine başladığım günden itibaren kullandığım makinelerle Cat 432F2 modelinin arasındaki farklardan bahsedecek olursam; öncelikle diğer makinelerde çalışırken 8 saatte yoruluyorsanız, Cat 432F2 modelinde 12 saatte çalışsanız bile yorulmuyorsunuz. Bu açıdan makine oldukça rahat ve güçlü. Onun haricinde Cat 432F2’nin ön kovası yere düz oturduğunda forklift çatalları da yere düz oturuyor. Bu özellik hem bir malzemeyi kaldırırken güç açısından hem de malzemeyi rahat yüklemeye açısından operatöre avantaj sağlıyor. Diğer makinelerde kovayı tam yere koyduğunuz zaman forklift çatalları yukarı doğru geliyor. Malzemeyi düz almak için kovayı açmanız gerekiyor ve bu seferde makine güç kaybına uğruyor. Yani 2 ton kaldırması gereken makine 1,5 ton kaldırabiliyor. Bu sebeple Cat 432F2’nin forklift çatalları diğer makinelere göre daha avantajlı ve özel.”

Otomatik sarsıntı kesme özelliği

Makineyi anlatmaya devam eden operatör Yüksel, “Makinenin radyatörünü, klimasını ve soğutucusunu istediğiniz gibi temizleyebilirsiniz. Makinenin bakımı diğer makinelere kıyasla daha kolay. Aynı zamanda 432F2, 101 HP ve 74.5 kW’dır. Muadili diğer makineler ise 85 HP ve 64 kW’dır” dedi ve şunları ekledi: “Cat 432F2, yürüyüş aksamında 6 vitesli ve otomatiktir. Yani makineyi dördüncü vitese aldığınız zaman makine 4’ten sonrasını kendi kendine aktarır ve gaza basmanızla hareket eder. Makinede otomatik sarsıntısız yürüyüş özelliği bulunuyor. Bu özelliği diğer makinelerde devreye almanız için düğmeye basmak gerekiyor. Cat 432F2 modelinde bu özellik için düğmeye basmadan belirli bir hıza çıktıktan sonra kendi kendine devreye alıyor. Bu özellikle kısa işlerde daha rahat ve hızlı çalışabiliyorsunuz.”

Ön ve arka levye

Muhsin Yüksel, “Makinenin kabini müthiş dizayn edilmiş. Kabin oldukça konforlu. Cat, bu modeli adeta operatörlerin isteklerine göre tasarlamış diyebilirim. Ayrıca makinede şifreleme sistemi var. Bu sistem ile makinenin motorunu, şanzımanını şifreleyebiliyorsunuz. Makinenin koltuk konforu ve kabin için oldukça rahat. Örneğin; diğer makinelerin yarım metre joystick kontrolü bulunurken, Cat 432F2’nin joystick kontrolü koltuğa oturduğunuz zaman hemen elinizin altında kalıyor ve üzerinde ileri geri tuşları bulunuyor. Bu özellik sayesinde direksiyonu tutarken rahatlıkla vites değiştirebilirsiniz. Bazı markaların arka joystick kontrolleri  koltuğa dayalı ve koltuğu döndürürken kolunuz joysticklere dokunabiliyor ve bu da belirli kazalar oluşabiliyor. Cat 432F2’nin arka joystick kontrolü koltuğa dayalı değil. Kabin içerisinde yapılan dizayn ile koltuğa oturduğunuzda iki taraftaki kontroller değişkenli bir şekilde elinizin altına gelir ve dilediğiniz gibi çalışabilirsiniz. İşiniz bittiğinde tekrar kontroller geriye gider. Koltuğu rahat bir şekilde bırakabilirsiniz” şeklinde konuştu.

“Facebook’ta şaşırmış ifadesi koyuyorlar”

Makinenin özel üretim ve siyah olmasının kendisini ayrıcalıklı hissetmesine neden olduğunu ifade eden Muhsin Yüksel, şöyle konuştu: “Makinenin bir diğer özelliği ise siyah olmasıdır. Türkiye’de bulunan ikinci Cat 432F2 siyah kazıcı yükleyicisinin operatörüyüm. Makine, siyah olması nedeniyle çok dikkat çekiyor. Hem diğer makinelerden farklı duruyor. Bu nedenle makinenin operatörü olarak ben de kendimi ayrıcalıklı hissediyorum. Diğer operatör arkadaşlar makineyi gördüklerinde çok şaşırıyorlar. Hatta makinenin fotoğraflarını Facebook’ta paylaştığım zaman fotoğrafları görünler şaşırmış ifadesi koyuyorlar.”

Caterpillar’dan özel makine 

Sercan Öztürk - Borusan Cat Trakya Bölge Satış Danışmanı

Alüminyum sektörünün oyuncuları arasında yer alan Tuna Alüminyum’a gerçekleştirdikleri özel üretim siyah kazıcı yükleyicisi teslimatının önemine dikkat çeken Borusan Cat Trakya Bölge Satış Danışmanı Sercan Öztürk ise “Caterpillar’ın 30’uncu yılına özel ürettiği 432F2 siyah renkli kazıcı yükleyicileri, Türkiye’ye sınırlı sayıda geldi. Bu makinenin ilki geçtiğimiz günlerde Eskişehir’deki müşterimize teslim edildi. Özel üretim makinenin ikinci sahibi ise Tekirdağ Çerkezköy’de faaliyetlerini sürdüren Tuna Alüminyum oldu. Bu teslimat, hem şirketim hem de kendi adıma gurur verici. Müşterimizin makine talebi üzerine kendilerini ziyaret ettim ve makine özelliklerini müşterimize anlattım. Daha sonra satın alma süreci başladı ve kısa bir süre içerisinde makineyi teslim ettik. Bu özel makinenin teslimatının tarafımızdan yapılması bizim için oldukça önemli. Tuna Alüminyum da Çerkezköy başta olmak üzere hem Türkiye hem dünyanın farklı ülkelerinde faaliyet gösteren önemli bir müşterimiz. Satın alma sürecinde müşterimizin tüm ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak doğru bir yatırım yapmasını sağladık. Bu yatırımında Cat’i tercih eden Tuna Alüminyum’a teşekkür ederiz” dedi.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER