“Case, 2.el değeri yüksek bir marka

10 Temmuz 2019 Çarşamba - 10:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

“Case, 2.el değeri yüksek bir marka
“Case, 2.el değeri yüksek bir marka

Baldan Asfalt, Case İş Makineleri’nin 2.El departmanından satın aldığı 1 adet Case 821F serisi lastikli yükleyici ile parkını güçlendirdi. Case 821F’i Arnavutköy’deki asfalt üretim tesisinin besleme ünitesinde kullanan firma, makinenin gücü, performansı ve yakıtından oldukça memnun

Asfalt üretim, serim ve onarım alanında faaliyet gösteren Baldan Asfalt, Case İş Makineleri’nin 2. el departmanından 1 adet Case 821F serisi lastikli yükleyici satın aldı. Bu yatırımla makine parkına ilk kez Case markasını eklediklerini belirten Baldan Asfalt Genel Müdürü İbrahim Baldan, makineyi tüm bakımları yapılmış bir şekilde sorunsuz olarak teslim aldıklarını söyledi. Makina Market olarak Baldan Asfalt Genel Müdürü İbrahim Baldan ile bir araya gelerek, Baldan Asfalt’ı ve Case İş Makineleri tercihini konuştuk.

İbrahim Baldan - Genel Müdürü

Öncelikle Baldan Asfalt’ı tanıyabilir miyiz?

2004 yılında şahıs şirketi olarak kurulan Baldan Asfalt, kısa sürede gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar sonucunda 2006 yılı itibariyle limited şirket unvanına sahip oldu. Yaklaşık 15 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren firmamız, başarılı iş grafiği ile asfalt firmaları içerisinde nitelikli hizmetin öncülerinden biri haline geldi. Bünyesinde barındırdığı ekipman ve personel kalitesiyle Türkiye‘nin her yerinde iş yapabilme gücüne sahip olan firmamız, çalışmalarına profesyonel yaklaşımlar ışığında ilk günkü heyecandan hiç bir eksilme olmaksızın devam ediyor.

Faaliyet alanlarınız ve hizmetleriniz nelerdir?

Baldan Grup bünyesindeki farklı firmalarımızla asfalt, makine kiralama, inşaat ve sigorta sektöründe yer alıyoruz. Asfalt sektöründe yıllardır uygulayıcı sıfatıyla yer alan firmamız (Baldan Asfalt), yıllar geçtikçe işinin ehli çalışanları ile en iyi olduğunu gösterdi, yapılan işler büyüdü ve üretime olan ihtiyacı arttı. Bu nedenle Arnavutköy Yassıören bölgesinde bu yıl kurduğumuz asfalt fabrikasıyla üretime başladı. Artık üretici ve uygulayıcı olmanın gururunu yaşıyoruz ve plent altı sıcak asfalt satışlarımıza devam ediyoruz. Geçmiş dönemde yıllık 180 bin ton asfalt satın alıp, uygulama yapıyorduk. Pilentimizi kurduktan sonra artık tesisimizde 100 bin ton asfalt üretip, uygulamayı hedefliyoruz.

 

Bu yıl itibariyle asfalt üretimine başladığınızı belirttiniz. Ürettiğiniz asfaltın kalitesiyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Baldan Asfalt olarak tesisimizde Karayolları teknik şartnamesine uygun asfalt üretimi gerçekleştiriyoruz. Karayolları’nın Türkiye’deki asfalt üretimi için belirttiği tüm koşulları birebir uyguluyoruz. Asfaltın kalitesine ve işçiliğine büyük önem veriyoruz. Tecrübeli ekibimizle beraber tesisimizde kaliteli asfalt üretip, uygulamaya devam edeceğiz.

Baldan Asfalt olarak yer aldığınız önemli projeler nelerdir? Önümüzdeki süreçte ürettiğiniz asfaltlar daha çok hangi projelerde kullanılacak?
Asfalt işi, sezonluk ve proje bazlı olması nedeniyle belirli dönemlerde yoğun belirli dönemlerde ise duraklamalar yaşanır ama Baldan Asfalt olarak biz sezonu hiç kapatmıyoruz. Kış mevsiminde 1-2 aylık boşluğumuzda olsa açılışı olması gereken hastaneler, AVM’ler bu tarz butik işlerde havaların iyi olduğu sürece boş kalmadan çalışmalarımıza devam ediyoruz. İşimizin büyük çoğunluğunu İstanbul’daki projeler oluşturuyor ama asfalt uygulamamız sadece İstanbul ile sınırlı değil. Baldan Asfalt olarak bu zamana kadar Türkiye’nin birçok farklı noktasındaki önemli projelerde yer aldık. Bu projeler arasında yer alan Mersin, Kapadokya ve Kayseri Forum AVM’lerin kapalı otoparklarını asfaltladık. Ahlat - Tatvan arasında 30 kilometrelik yol yaptık. Türk Telekom Stadyumu’nun (Galatasaray Aslantepe) otopark alanını ve bağlantı yollarını asfaltladık. Onun haricinde Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 150 bin metrekarelik otoparklarında asfalt uygulamamız oldu. Bunun dışında AVM’ler büyük konut projelerinin kapalı ve açık otoparkları, tenis kortları ve çevre bağlantı yollarına desenli ve renkli asfalt uyguluyoruz. Türkiye’de bu asfaltları kaliteli ve düzenli olarak yapan firmalardan birisiyiz. Bu asfaltlar, TİP 01 dediğimiz sıcak asfalttan oluşuyor. İçinde hiç mıcır yok. Bu asfaltları finişerle alana seriyoruz, arkasına halatlarla baskı uyguluyoruz ve farklı farklı desenler veriyoruz. Son olarak asfaltın üstünü boyayarak projeyi tamamlıyoruz.

Asfalt sektörünün dışında makine kiralama sektöründe de faaliyet gösteriyoruz. Bu taraftaki çalışmalarınızı değerlendirir misiniz?

Baldan Grup bünyesindeki firmamız Baldan Makine, geçmişten bugüne bünyesinde kattığı iş makineleri ile daima müşterilerine çözüm ortağı olmayı hedefliyor. Bu kapsamda deneyimli operatörlerimizle birlikte günlük, haftalık ve aylık olarak makine kiralama hizmeti sunuyoruz. Kiraya verdiğimiz tüm makinelerimizin bakımları sürekli takip edilerek, müşterilerimize sorunsuz olarak teslim ediliyor. Makine kiralama hizmetimiz genellikle Türkiye ile sınırlı ama zaman zaman Türk müteahhitleri aracılığıyla yurt dışına da makine kiralama hizmeti gerçekleştiriyoruz. Kiraladığımız makine grupları arasında finişerler, toprak silindirleri, ekskavatör, yükleyici, kazıcı yükleyici ve mini yükleyiciler yer alıyor. Bir konuya tekrardan değinmek istiyorum. Kiralamaya verdiğimiz makinenin bakımları bünyemizdeki ekipler tarafından takip ediliyor. Tecrübeli operatörlere sahibiz. Operatörlerimiz çalışma esnasında şantiyeye uyum sağlıyor. O yüzden müşterilerimize iyi bir hizmet verdiğimizi düşünüyorum.

Hem asfalt hem de makine kiralama sektöründe yer alan bir firma olarak işinizi büyük bir kısmını iş makineleri oluşturuyor. Bu kapsamda parkınızdan bahsederek, iş makinesi satın alımlarındaki kriterlerinizi sıralayabilir misiniz?

Makine parkımızda ekskavatör, yükleyici, mini ekskavatör, mini yükleyici, asfalt ve beton kesme makineleri, asfalt finişeri, asfalt ve toprak silindiri olmak üzere 120’ye yakın iş makinesi bulunuyor. İşimizin yüzde 80’ini iş makinelerinden oluşuyor. Bu nedenle parkımıza rast gele makine satın almıyoruz ve belirli markalarla çalışmaya özen gösteriyoruz. İş makinesi alımlarında özellikle makinenin kaliteli olmasına ve bir telefonla servisine ulaşılabilirliğine dikkat ediyoruz. Az öncede belirttiğim gibi işimizin büyük çoğunluğunu iş makineleri oluşturuyor. Bundan dolayı makine arıza yaptığı durumda servis en kısa sürede bize ulaşıp, sorunumuzu çözmesi gerekiyor. Açıkçası makine alımında önceliğimiz servis hizmeti oluyor. Eğer servis konusunda eksiklikler varsa o markadan direkt uzaklaşıyoruz. Servisin dışında makinenin kaliteli, sağlam ve yakıt performansı da kriterlerimiz arasında yer alıyor.

 

Makine parkınıza en son Case İş Makineleri’nin 2. el departmanından satın aldığınız Case 821F serisi lastikli yükleyici modelini eklediniz. Bu yatırımda neden Case İş Makineleri’nin 2. el makinesini tercih ettiniz?

2. el makine alımı aslına bakarsanız sıfır makine alımına göre riski bir yatırım ama biz bu yatırımda Case İş Makineleri’ne ve TürkTraktör’e güvendik. Zaten geçmiş yıllarda Case markasının fabrikasını da ziyaret etmiştim. Case’in kaliteli ve güçlü bir marka olduğunu biliyordum. O yüzden yatırımla bulunurken hiçbir şüphe duymadım. Tabi her markanın 2. el makinesi de kolay kolay satın alınmaz. Makineyi satın almadan önce piyasada Case markasının lastikli yükleyici modeliyle ilgili de araştırma yaptık. Daha sonra aatın aldığımız makinenin doğru makine olduğuna kadar verdik ve Case İş Makineleri’nin 2.el departmanından 1 adet Case 821F serisi lastikli yükleyici satın aldık. Yetkili arkadaşlar makineyi tüm bakımları yapılmış bir şekilde sorunsuz olarak teslim etti. Makinenin yakıt performansından çok çekiniyorduk ama makinenin yakıtı da şu anda oldukça düşük. Makinenin gücü, performansı ve yakıtından oldukça memnunuz.

Case 821F modelinin avantajlarını kısaca anlatır mısınız? Ayrıca makineyi nerede ve hangi işlerde kullanmayı planlıyorsunuz?

Case 821F serisi, kendi sınıfında en tasarruflu yakıtı tüketen bir makine. Yakıt, bizim için oldukça önemli. Tabi yakıtın dışında güç ve serilik konuları da büyük önem arz ediyor. Case 821F, hem güçlü hem seri hem de tasarruflu yakıta sahip olan bir makine. Operatörlerimiz de makinenin yüke girişi, kabin rahatlığı, gücü ve performansından oldukça memnun. Makineyi yaklaşık 4 ay önce satın aldık. Makine, aldığımız günden bu yana hiç durmadan sürekli olarak çalışıyor. Bu yıl faaliyete aldığımız asfalt üretim tesisimizin zemin düzeltmesini Case 821F ile gerçekleştirdik. Şu anda asfalt pilentimiz kuruldu ve üretime başladı. Makineyi sadece asfalt tesisimizde kullanacağız. Pilentimizi, Case 821F serisi lastikli yükleyici ile besleyerek, asfalt üretimine devam edeceğiz. Case 821F, asfalt tesisinde çalıştırılabilecek en ideal makine diyebilirim.

Sizce 2.el makine alımında en önemli kriter nedir? Case İş Makineleri’nin 2.el makinelerini önerir misiniz?

Gerek 2. El gerekse sıfır makine alımlarında aslında satıştan ziyade satış sonrası hizmetler konusu daha önemli diye düşünüyorum. Hatta 2. el makine alımında satış sonrası hizmetler, sıfır makine alımına göre daha da dikkat edilmesi gereken bir konu. Bazı markalar var, makinelerde herhangi bir sorun yaşandığı zaman ulaşman mümkün değil. Makineyi satana kadar her şey kolay, garanti de veriyorlar ama bir süre sonra yetkililerin telefonlarına ulaşamıyorsun. Biz, TürkTraktör’deki yetkililere istediğimiz zaman anında ulaşabiliyoruz. Aldığımız makineden de çok memnunuz. O yüzden hem Case İş Makineleri’nin hem sıfır hem de 2.el makinelerini tüm herkese gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim. Tabi, Case İş Makineleri’nin arkasında TürkTraktör gibi önemli bir şirketin yer alması bize ayrı bir güven veriyor. TürkTraktör’ü traktörden çok iyi bilirim. Biz hem iş makinesi hem de traktör kiralama işi yapıyoruz. Bu nedenle TürkTraktör’ün traktör markası New Holland markasına ait 4 adet traktörümüz var. Traktör tarafından da sorunsuz hizmet alıyoruz. TürkTraktör ile iş birliği yapmaktan son derece memnunuz.

Piyasada Case İş Makineleri’ni araştırdığınızı söylediniz. Bu araştırmalarınız neticesinde Case markasının ikinci el değeriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Case markasının 2. el değerini pazarda araştırdık. Bu araştırmalarda Case’in 2. El değeri yüksek bir marka olduğunu gördük. Piyasada Case markasına karşı biraz çekingen bakılıyor ama bu ön yargının yanlış olduğunu belirtmek istiyorum. Case yatırımında bulunacak firmalar hiç çekinmeden yatırımda bulunabilirler. Case’in 2.el makinesi de sıfır makinesi de 10 numara diyebilirim. Parkımıza ilk defa Case markasına ait bir makine kattık ve bundan sonra derece memnun kaldık. Bu nedenle yeni yatırımlarımızda Case’in bizim ürün gamımıza uygun makinelerini tercih etmeyi düşünüyoruz.

Mevlüt Özen - Operatör

Operatör konforu

Baldan Asfalt’ta operatörlük yapan Mevlüt Özen, Case 821F ile sorunsuz ve seri bir şekilde çalıştığını söyledi. 12 yıldır operatörlük yaptığını kaydeden Operatör Özen, çalışma esnasında makinenin operatörü yormadığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Meslek hayatım boyunca birçok markanın makinelerini kullanma şansı elde ettim. Şu anda da Case İş Makineleri’nin lastikli yükleyicisini kullanıyorum. Makine ile asfalt üretim tesisindeki üniteleri besliyorum. Makine güç ve performans olarak işimizi kolaylaştırıyor. Makinenin yüke giriş ve seriliğini çok beğeniyorum. Makine, operatörü yormuyor. Böylelikle makine ile çalışırken zamanın nasıl geçtiğini hiç anlaşılmıyor. Case 821F, sahip olduğu özelliklerle tesisteki zorlu işlerin üstesinden geliyor.”

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER