Kule vinç sökümünde profesyonel çalışma

16 Kasım 2013 Cumartesi - 17:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

CKV görevlilileri, 5-6 saatlik bir operasyon ile sökümü ve nakliyeyi gerçekleştirdi.
CKV görevlilileri, 5-6 saatlik bir operasyon ile sökümü ve nakliyeyi gerçekleştirdi.

İnşaat sektörünün her geçen gün büyümesiyle birlikte sıklıkla gerçekleştirilen kule vinç montaj-demontaj işlemleri büyük mobil vinç, tecrübeli bir ekip ve profesyonel çalışma gerektiriyor.

CKV
CKV, son olarak İstanbul Bahçeşehir Fi-Side Projesi'nde bir kule vincin demontaj işlemlerini gerçekleştirirken

İnşaat alanlarında maliyet, iş gücü ve zamandan tasarruf sağlayan kule vinçler, bu özellikleri nedeniyle şantiyelerin vazgeçilmez makinelerine dönüşmüş durumda. Günümüzde şehir silüetlerini vinç tarlasına dönüştürecek kadar yoğun kullanılan bu vinçlerin montaj-demontaj işlemleri bile ayrı bir pazar olarak kabul ediliyor. Profesyonel vinç firmaları tarafından gerçekleştirilen hizmetler; özel hesaplamalar, büyük mobil vinçler ve planlı çalışma gerektiriyor. Bu alanda profesyonel hizmet veren firmalardan biri olan CKV, son olarak İstanbul Bahçeşehir Fi-Side Projesi'nde bir kule vincin demontaj işlemlerini gerçekleştirirken, VPT Dergisi olarak bütün süreci anbean takip ettik.

Demag AC350 kullanıldı

Bahçeşehir'de yükselen Fi-Side Evleri'nin inşaatında kullanılan ve görevini tamamlayan Potain marka kule vincin söküme bazı hesaplamalarla başlayan CKV görevlilileri, bu sürecin ardından 5-6 saatlik bir operasyon ile sökümü ve nakliyeyi gerçekleştirildi. Söküm işlemlerine başlamadan önce kule vincin parçalarının ve mobil vincin kanca ağırlığını hesaba katarak 350 ton kapasiteli Demag AC350'nin kullanımında karar kılan CKV, söküm işleminde en önemli noktalardan biri olan mobil vincin konumlandırılmasını yaparak işlemlere başladı. Mobil vincin merkezinden kule vincin merkezine olan uzaklığın dikkate alındığı bu aşamada, aynı zamanda kancanın bomun üzerine gideceği tepe noktası da hesaplandı.

Bom sökülüyor

CKV
350 ton kapasiteli Demag AC350

Kule vinç bomları model özelliklerine göre tek veya iki parça olarak değişkenlik gösterebilirken, Fi-Side Projesi'nde kullanılan Potain kule vinç tek parça bomdan oluşuyordu. Bomun tek parçadan oluşmasını dikkate alarak; yüksüz kule vinç bomunda fazla moment oluşturan arka ağırlıklardan bir kısmını aşağı indiren CKV görevlileri, belli noktalardan kancaya bağladıkları bomun kaldırma ve indirme işlemine başladı. Kusursuz bir dengeyle kaldırılan kule vinç bomunun aşağı indirilmesinin ardından, kuyrukta kalan ağırlık taşları ve kuyruğun tamamı da aşağı indirildi.

3 adet TIR ile nakledildi

Bom, denge ağırlığı ve kuyruk kısmının indirilmesinin ardından kule vinç demontajında son aşama olan mast sökümüne geçildi. Birkaç saatlik çalışma sonucunda vidalı sisteme sahip olan mastlar da söküldü ve Fi-Yapı Fi-Side Projesi'nde görevini tamamlayan Potain kule vincin demontaj işlemi gerçekleştirildi. Son olarak 6 adet TIR'a yüklenen kule vinç parçaları teslim noktalarına sevk edildi.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER