Kule vinçlerde yüksek güvenlik ve verimlilik

28 Nisan 2014 Pazartesi - 10:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

"Orlaco kamera sistemi sayesinde kule vinç operatörü görmekte zorlandığı veya daha önce hiç görmeden çalıştığı alanlarda çalışırken sanki yükleme sırasında o da ekibin yanındaymış gibi bir görüşe sahip oluyor. "
"Orlaco kamera sistemi sayesinde kule vinç operatörü görmekte zorlandığı veya daha önce hiç görmeden çalıştığı alanlarda çalışırken sanki yükleme sırasında o da ekibin yanındaymış gibi bir görüşe sahip oluyor. "

Türkiye için büyük önem taşıyan inşaat sektöründe kule vinçlerin yeri giderek büyüyor. Kule vinçler sayesinde her türlü yükün inşaat alanında transferi eskiye nazaran çok daha hızlandı, bu sayede verimlilik artarken maliyetler de azalabiliyor. Yaygın kule vinç kullanımı inşaat sektöründe operasyon sırasında güvenlik ve verimlilik konularını ön plana çıkarıyor. Bu yüzden işlerin daha güvenli ve verimli yapılabilmesi için kule vinçler üzerinde kamera sistemine olan ihtiyaç da günden güne artıyor. 

akif çal
Çözüm Makina Orlaco Türkiye Satış Sorumlusu Akif ÇAL

Çözüm Makina ve Teknovinç işbirliği ile Türkiye’de ilk defa kule vinçler üzerine operatörün kesintisiz görüş açısı ile çalışmasını sağlayan Orlaco kablosuz kamera sistemleri kurulumu 2014 Mart ayı içerisinde İstanbul Halkalı’da yer alan büyük bir inşaat projesinde gerçekleştirildi. Distribütörlük faaliyetlerine 2013 Mayıs ayında başlayan Çözüm Makina farklı sektörlerde uyguladığı referans projelerine bir yenisini daha eklemiş oldu. Çözüm Makina Orlaco Türkiye Satış Sorumlusu Akif ÇAL konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.
 

Öncelikle sistem hakkında genel bilgi verir misiniz?
Tabi ki, Orlaco 1988 yılından bu yana farklı sektörler için endüstriyel kamera görüntüleme sistemleri üretmektedir. Vinç konusunda ise dünyada önde gelen üreticilerle partnerlik anlaşması vardır. Yapıları gereği kule vinçler kamera sistemlerinin kullanılmasını neredeyse zorunlu hale getirmektedir. Bu durumu etkileyen faktörler arasında vincin yüksekliği, bom uzunluğu ve çalışma alanı başı çeker. 75 metre yüksekte 50 metrelik bomlu vinç ile çalışan bir operatör dikey olarak açılandırıldığında yükten ortalama 80 ila 90 metre arası uzaklıkta çalışmaktadır. Aslında bu şu anlama gelir; “80 metre mesafeden 2 tonluk yükü idare et ama kaldırırken veya taşırken yükü veya halatı hiçbir şeye çarpma.” Işte bu sistem aslında kulağa pek de hoş gelmeyen bu tip senaryoların önüne geçmek için geliştirilmiştir.
Sistem iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümde kabin kısmına monte edilen monitör, güç kaynağı, tamamen ayakla kontrol edilen zoom ünitesi ve kablosuz alıcı ünitesi yer alıyor. Sistemin diğer bölümü ise şaryo sepetine özel bir montaj kiti ile monte edilir ve zoom kamera, batarya ünitesi ve kablosuz verici ünitesinden oluşmaktadır. Kabin içinde veya şaryo sepetinde herhangi bir delme vs. işlemi asla yapılmıyor, tüm sistem özel bağlantı aparatları ile kolaylıkla kurulabiliyor. Sistem manuel olarak, otomatik bağlantıyla veya güneş paneliyle şarj edilebiliyor. Monitör dahil hiçbir parça sudan etkilenmiyor, en ağır çalışma şartlarında dayanıklılık gösteriyor. Kamera -40 dereceden +85 dereceye kadar performans sergiliyor ve gece görüş özelliği ile tamamen zifiri karanlıkta bile operatöre kesintisiz görüntü sunuyor.

orlaco 2
Orlaco kamera sistemi güneş paneliyle gün içinde şarj oluyor.

Peki kule vinçler için Orlaco kamera sisteminin operatöre yardımcı olduğu noktalar nelerdir? Sadece güvenlik amaçlı mı?
Bu konuyu iki başlık altında irdelemek lazım: Güvenlik ve Verimlilik. Güvenlik konusunda aslında bu sistemin operatöre sunduğu avantajlar aşikar. Orlaco kamera sistemi sayesinde kule vinç operatörü görmekte zorlandığı veya daha önce hiç görmeden çalıştığı alanlarda çalışırken sanki yükleme sırasında o da ekibin yanındaymış gibi bir görüşe sahip oluyor. Çok yükseklerde çalışırken yer ekibinin yaptığı işi takip edebiliyor, bina arkasında taşıma veya kaldırma yaparken daha önce hiç görmeden çalıştığı noktaları bu sistem sayesinde görüyor ve güvenlik için risk teşkil eden durumları minimize ediyor. Bu sistemi kurarken vinç operatörlerinin yorumlarını da aldık, sizinle paylaşmak isterim. Vinç operatörleri bazen yer ekibinin işini tam düzgün yapıp yapmadığından emin olamadıklarını, bu yüzden yükü taşırken güvenlik endişesi duyduklarını belirttiler. Aslında biraz önce de dediğim gibi, yer ekibi çalışırken bir nevi siz de yanlarında oluyorsunuz, net görüntü alıyorsunuz, bu sayede güvenlik konusunda da çok ciddi adımlar atıyorsunuz. Biz her zaman Orlaco ile ilgili konuşurken şunu deriz; “Görerek yapılan iş hızlı yapılır.” Vinçler inşaat sektöründe çok büyük öneme sahip ama güvenlik riski de yaratıyorlar, sonuçta iş sahasının en büyük makinelerinden bahsediyoruz. Bunun üstüne bir de çalıştığınız alanı net veya hiç göremediğinizi düşünün, size yol gösteren sadece yer ekibinin telsiz direktifleri var. Bu durumda operatörlerin tedirginlik yaşaması çok normal, bu da verimi etkilemektedir. Operasyon hızınızı arttırmak istiyorsanız en başta operatöre çalışma sahasının net görüntüsünü vermeniz gerekmekte, bu da Orlaco sistemi ile mümkün. Üstelik bu sistem sayesinde yer ekibine duyulan ihtiyaç da azalmakta ve işgücünü şantiyelerde başka alanlarda değerlendirme şansı ortaya çıkmaktadır.
Hem güvenlik, hem de verimlilikten elde edeceğiniz kazanç size kısa sürede sistemin kendini amorti etmesi şeklinde yansıyacaktır. Bu bir seferlik yapılan bir yatırım, bir sahada çalışmanız bittiğinde yeni bir sahada sistemi kurmak çok kolay, bu sayede sistemden maksimum verim elde ediyorsunuz.

Biraz da bu proje ile ilgili açıklamada bulunur musunuz?
Kule vinçlerine Orlaco kamera sistemi uyguladığımız bu proje İstanbul Halkalı’da yer almakta ve yüksek değeriyle öne çıkmaktadır. Yönetimin iş güvenliği ve verimine gösterdiği hassasiyet sonucu bizim sistemlerimize yöneldiler. Toplamda dört adet vinç üzerinde Orlaco kamera sistemi çalışıyor şu an, hepsi güneş paneliyle gün içinde şarj oluyor.  
Teknovinç işbirliğinden bahsettiniz, nasıl başladınız Teknovinç ile bu konuda çalışmaya?
Bildiğiniz gibi Teknovinç Türkiye’nin önde gelen kule vinç satış ve kiralama firmalarından. Kendileriyle çözümlerimize ilişkin yaptığımız toplantıda ilgili olduklarını belirttiler. Teknovinç teknolojik yeniliklerin yanında iş güvenliği ve verimliliği konularında yüksek hassasiyet gösteren bir firma, müşterilerine bu bağlamda her zaman daha iyiyi sunmayı hedef edinmişler. Potain kule vinçleri üzerinde Orlaco, Orlaco’nun Manitowoc ile partnerliği sayesinde orjinal kamera sistemi olarak zaten tercih ediliyordu, ürünü ve kalitesini de bildikleri için bu işbirliğine sıcak baktılar.
 

orlaco-3
"Liebherr ve Terex kule vinçlerde de Orlaco yine standart kamera görüntüleme sistemi olarak tercih ediliyor."

Potain haricinde Orlaco başka hangi markalarla OEM partneri olarak çalışıyor?
Liebherr ve Terex kule vinçlerde de Orlaco yine standart kamera görüntüleme sistemi olarak tercih ediliyor. Kule vinçlerin yanında Grove, Liebherr ve Terex mobil vinçleri ve liman vinçlerinde de Orlaco standart kamera sistemi olarak kullanılıyor. Biz Çözüm Makina olarak tüm bu sektörlere hizmet sunma bilgisi, tecrübesi ve satış sonrası servis desteğine sahibiz.
 

Kule vinç sektörü ile ilgili başka çalışmalarınız olacak mı?
Bu sektörde güvenlik ekipmanları konusunda lider konuma gelmeyi hedefliyoruz. Bu yüzden Fransız üretici Ascorel ile yeni bir distribütörlük anlaşması imzaladık. Ascorel kule vinçler için çarpışma önleyici sistemler üretmektedir ve bu alanda dünyada önde gelen firmalar arasındadır. Ascorel MC602 kule vinç çarpışma önleyici sistemini ANKOMAK 2014 ile Türk kullanıcıların beğenisine sunmuş olacağız. 

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER