Vinç Konferansı katılımcılarından yorumlar

12 Mayıs 2014 Pazartesi - 10:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Uluslararası Vinç ve Taşımacılık Türkiye Konferansı, yurtiçinden ve yurtdışından birçok üst düzey yönetici, akademisyen ve kamu görevlisinin sunum ve katılımlarıyla gerçekleşti.
Uluslararası Vinç ve Taşımacılık Türkiye Konferansı, yurtiçinden ve yurtdışından birçok üst düzey yönetici, akademisyen ve kamu görevlisinin sunum ve katılımlarıyla gerçekleşti.

Uluslararası Vinç ve Taşımacılık Türkiye Konferansı yoğun bir katılımla gerçekleşti. İkincisi düzenlenen konferans için konuşmacı ve katılımcı yorumları ise şöyle;

H. Tamer Öztoygar – İMDER Başkanı
H. Tamer Öztoygar – İMDER Başkanı

H. Tamer Öztoygar – İMDER Başkanı

"Birincisine de katıldığım ve başarılı buluduğum bu organizasyonun, ikincisinin de son derece başarılı olduğunu düşünüyorum. Panelistler ve sunumların da doğru şekilde seçildiğini düşünüyorum. Umut ediyorum buraya gelen herkes için faydalı olur.

Vinç ve ağır nakliye sektörü Türkiye için oldukça önemli. Benim ilgili olduğum iş makineleri kanadı ile de ilgili sektörler. Özellikle, 2023 vizyonunda çok önemli yer tutan inşaat sektörü için çok önemli bir sektör. Dolayısıyla vinç ve nakliye çok önemli sektörler. Bu nedenle Uluslararası Vinç ve Taşımacılık Türkiye Konferansı'nın önemli ve gerekli bir etkinlik olduğunu düşünüyorum."

Hüseyin Hüsnü İlgün – Karayolları Genel Müdürlüğü Trafik Güvenliği Daire Başkanlığı Ulaşım Güvenliği Şefi

Hüseyin Hüsnü İlgün
Hüseyin Hüsnü İlgün – Karayolları Genel Müdürlüğü Trafik Güvenliği Daire Başkanlığı Ulaşım Güvenliği Şefi

"Uluslarası Vinç ve Taşımacılık Konferansı'na ilgili sektörden katılım oldukça iyi oldu. Sektörün dertlerini dinleyecek Karayolları Genel Müdürlüğü ve Ulaştırma Bakanlığı'ndan yetkililer buradaydı. Bu tür organizasyonların sektörlerin önünü açacağını düşünüyorum. Sunumunda bahsettiğim gibi vinç ve taşımacılık sektörü lokomotif sektörler arasında yer alıyor. Tabi burada sektör firmalarından bizlere pek çok soru soruldu. Genel olarak sorular dingil ağırlıklarının, izin sürelerinin değişmesiyle ilgiydi. Biliyorsunuz ki, şu anda uygulanan yasa 1985'te yürürlüğe girmiş ve halen uygulanmakta. Bunun yenilenmesi gerektiğine yönelik önerilerini sundular. Bu konferansta tüm sektörün bir olup, kamu ile beraber sorunlara el atması gerektiği görüşü ortaya çıktı.

Bir yönetmelik çalışması hali hazırda başlamış durumda ve çalışmamız devam ediyor. Bu çalışmalar UND'nin de katkısı olacak. UND altyapıyı hazırlıyor ve biz kamu olarak bunu daha yasal ve teknik boyutlarında değerlendiriyoruz. Tabi dernek olarak hareket etmek, kamu karşısında daha etkin sonuçlar veriyor. Kamu tarafı olarak, bireysel şikayetleri dinlemektense birlik olarak dinlemenin daha uygun olduğunu düşünüyoruz."

Recep Çimen
Recep Çimen – STFA İnşaat Grubu Makine Tedarik Zinciri Başkan Yardımcısı

Recep Çimen – STFA İnşaat Grubu Makine Tedarik Zinciri Başkan Yardımcısı

"Konferansın katılımcı sayısı ve kalitesi bakımından oldukça kaliteli olduğunu gördüm. Konferans özellikle ilgili kişilerin gelmesi nedeniyle çok başarılıydı. Bu tür organizasyonlar sektördeki bilgi seviyesinin artmasında, uluslararası dikkatin Türkiye'ye çekilmesi ve satan ve satın alanı bir araya getirmesi konuları açısından faydalı olacaktır. Sadece sektördeki aktörleri değil, kamu kurumlarının ilgililerini de bir araya getirmesi bakımından önemli konferans. Bütün tarafların bir araya gelmesi çok önemli. Çünkü, hepsinin bir arada olması sorunların yüzyüze konuşulması daha çabuk yol katedilmesini sağlayacaktır. Böylece gerekli olan en faydalı çözümler de ortaya çıkarılıyor."

 

 

Bazı Katılımcı Firma Yetkililerden Yorumlar:

Arda Okay
Arda Okay - Ascendum Makina Sany Türkiye Satış Müdürü

Arda Okay - Ascendum Makina Sany Türkiye Satış Müdürü

"İkincisi düzenlenen konferansa ilk katılımımız. Burada sektörü, müşterileri ve diğer satıcı firmaları tanımaya çalıştık. Bu sektörde yeniyiz. Bu toplantı vesilesiyle yeni bağlantılar kurup, yeni ilişkiler oluşturabilmek ve yeni müşterilerle tanışmayı hedefliyoruz. 2020'li yıllar için çok büyük hedefler konulmuş, onların başarılması için çok büyük bir pazar var. Firmalar da buna yatırım yapıyor."

 

Metin Pamir – Atilla Dural Satış Müdürü

Metin Pamir – Atilla Dural Satış Müdürü
Metin Pamir – Atilla Dural Satış Müdürü

"Bu etkinlik her ne kadar bizim ile direkt olarak bağlantılı olmasa da konferanstaki yerimizi aldık. Gördüğüm kadarıyla katılım ve sunumlar son derece ciddi. Sunumlarda nakliye konusu olsun, vinçler olsun, emniyet sistemleri olsun bunların hepsi belgeli işlere dayalıydı. Keşke burada daha fazla insan olsaydı. Bu tür işlerde emniyetin ve kalitenin ne kadar önemli olduğunu burada bir kez daha vurguladılar. Buraya katılan tüm firmalar ve sponsorlara çok teşekkür ediyorum. Gerçekten güzel bir etkinlik ve umarım daha fazla olur. Öncelikle projelerin oluşumuna karar verenlerin eğitilmesi gerekiyor. Çünkü bizlerin müşteri potansiyeli, STFA'dan Recep Bey'in sunumunda bahsettiği gibi hiçbir şeyden haberi olmadan alımlar yapabiliyor. Bu kule vinç, nakliye ve mobil vinç satışlarını ilgilendiriyor. Hiçbir tecrübesi olamayan insanlar maalesef bu işlerin başında ve maddi-manevi nasıl riskler taşındığının farkında değil."

Bekir Aydın
Bekir Aydın – Aydın Vinç Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Bekir Aydın – Aydın Vinç Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

"Uluslararası Vinç ve Taşımacılık Konferansı önemsediğimiz konferanslar arasında yer alıyor. Önemsemizdeki sebep ise; yaptığımız özel işlerle ilgili devletin uyguladığı yeni düzenlemeleri öğrenmek ve işlerin nizami yapılışıyla ilgili önemli bilgiler almak. Sektörün öncülüğünü yapan belli başlı firmalar var ülkemizde ve bu tür toplantılarla öncü firmaların bir araya gelmesi son derece faydalı oluyor. Konuşmacıların vermiş oldukları bilgiler çok değerli ve bu tür konferansların daha çık yapılması gerektiğini düşünüyorum. Yol izinleriyle alakalı olarak, Karayolları Genel Müdürlüğü'nden gelen Hüseyin Hüsnü İlgün anlatımında şartların daha da ağırlaştığını öğrendik. Şartların ağırlaşmış olması sektör firmaları için zor gibi gözükebilir ama sektördeki güçlü firmalar için olumlu sonuçlar doğuracağını düşünüyorum.

Geçmişte sektörde çok ilkel yöntemlerle çalışılıyordu. Şu an Türkiye vinç ve proje taşımacılığı sektöründe çok hızlı bir gelişme var. Konferans konuşmacıları da bu yönde konuşmalar yaptı. Artık hem kaldırma hem de taşıma ekipmanları anlamında Türkiye'de Avrupa seviyesinde işlere imza atılıyor. Sektör firmaları eski makinelerden vazgeçmeye başladı ve daha yeni, daha teknolojik makinelere yönelmeye başladı. Devletin de bununla ilgili teşvikleri çok olumlu ve sektör çok hızlı bir şekilde gelişimini sürdürüyor. Aydın Vinç olarak bizlerde ihtiyaçlarımızı bu yönde tespit edip, yatırımlarımızı o yönde gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Şu anda ülkemizde büyük yatırımlar var ve sektördeki firmalar gücüne göre yatırımlardaki payını alacaktır diye düşünüyorum."

Eren Yıldıztekin – CKV İş Geliştirme ve Proje Müdürü

Eren Yıldıztekin
Eren Yıldıztekin – CKV İş Geliştirme ve Proje Müdürü
 

"Uluslararası Vinç ve Taşımacılık Konferansı'nın ikinci ayağı, birinciye nazaran çok daha başarılı geçtiğini söyleyebilirim. Hem katılım, hem de sunum anlamında çok daha geniş kapsamlı bir konferans organize edilmiş. Bir kiralama firması açısından baktığım zaman üreticileri, müşterilerimizi ve rekabet içerisinde bulunduğumuz firmaları burada görüyoruz. Ayrıca, konferans sunum ve konuşmacılarının çok iyi seçilmiş olduğunu söyleyebilirim. Hem Türkiye, hem de dünya genelinde önemli bilgiler paylaşıldı. Bizim açımızdan gayet olumlu ve birincisinden çok daha güzel bir konferans düzenlendi. Bu nedenle Apa Yayıncılık, KHL Group ve sponsorlara çok teşekkür ediyorum. Kule vinç sektöründe de faaliyet gösteren bir firma olarak NFT Cranes Yöneticisi Nabil Al Zahlawi'nin konuşması dikkatimizi çekti. Böyle önemli bir insanla da burada tanışma fırsatımız oldu. Örneğin; Al Zahlawi'yle görüşebilmek için benim Dubai'ye gitmem gerekiyordu fakat bu organizasyon sayesinde burada bire bir tanışma fırsatımız oldu. Ayrıca, bu tür önemli isimlerin sektörümüzün nelere geldiğini ve nasıl geliştiğini görmeleri de Türkiye'ye karşı bakış açılarını değiştiriyor.

Biliyorsunuz ki, Türkiye'de çok büyük projeler başladı veya başlamak üzere. Devlet politikaları sonucun enerji yatırımları artmış durumda fakat bana sorarsanız hala yatırımlara ihtiyacımız var. Bunlar biri olan RES lisanslarına bakarsak bunların yüzde 10 ila 15'i tamamlanmış durumda ve devlet politikası gereği bu süreç 2023 yılına kadar devam edecek. Yani; gelecekte şu andakinden çok daha büyük bir RES hareketliliği yaşanacak. Eklemek istediğim diğer bir konu ise; Türkiye'deki müteahhitler pek çok konuda bilinçlenmeye başladı ve firma seçiminde ciddi kriterler koyuyorlar. Dolayısıyla, CKV gibi mühendislik hizmeti veren ve makine kiralayan firmalar için avantaj sağlıyor."

 
Eyüp Ekin – Ekin Nakliyat Genel Müdürü
Eyüp Ekin – Ekin Nakliyat Genel Müdürü

Eyüp Ekin – Ekin Nakliyat Genel Müdürü

"Konferansta her şey güzel. Fazlasıyla katılımcının olduğunu da görüyorum. Vinç ve taşımacılık gibi iki önemli sektörden yoğun bir katılım var. Bundan sonraki konferansların daha da güzel olmasını diliyorum. Bu tip organizasyonlar eğitim adına çok önemli. Ekipman alımı, kullanımı gibi ciddi konularda firmaların püf noktalarına dikkat edilmesi sağlanıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü ile ilgili belli bir grup olarak bazı çalışmalarımız var. Burada da üzerinde konuştuğumuz konular anlatıldı ve taşımacılıklar olarak bu yasalar konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. "

Ünal Nakipler – Enka İnşaat Makine İkmal Grubu Gnl. Mdr. Yrd.

Ünal Nakipler
Ünal Nakipler – Enka İnşaat Makine İkmal Grubu Gnl. Mdr. Yrd.

"Enka İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Ünal Nakipler, "Sadece vinç ve proje taşımacılığı için değil bunlara bağlı tüm sektörler için faydalı bir organizasyon. Sektör anlamında eksiklerimiz var. Bu tür organizasyonlar da, eksikliklerin giderilmesi anlamında şart diye düşünüyorum. Bu tür organizasyonlarla hem devlet kısmındaki hem de özel sektör kısmındaki uyuşumu sağlamamız lazım ki daha güvenli şekilde çalışıp, iyi işler ortaya çıkarabilelim. Bu iki kriteri de bir kere yakaladığımız zaman çıtayı tekrar düşürmeden devam etmeliyiz diye düşünüyorum" şeklinde konuştu. Nakipler, bu tür organizasyonların etkilerine yönelik olarak ise şunları söyledi: "Etkileşim önemli. Bildiklerimizi birbirimize aktarırsak onlardan mutlaka olumlu sonuçlar çıkacaktır. Bunun yanında konferansın uluslararası boyutta olması da, oradaki örnekleri görmemiz anlamında önemli. Bu da konferansı artılarında bir tanesi."

Tamer Erdoğan
Tamer Erdoğan – Erdoğanlar Uluslararası Nakliyat Genel Müdürü

Tamer Erdoğan – Erdoğanlar Uluslararası Nakliyat Genel Müdürü

"Uluslararası Vinç ve Taşımacılık Türkiye Konferansı gibi etkinliklerin sektöre olan büyük faydasının düşünüyorum. Bu seneki konferans da başarılı geçti diyebilirim. Karayolları Genel Müdürlüğü'nden Hüseyin Hüsnü İlgün güncellenecek olan kanunlarla ilgili önemli bir konuşma yaptı. Baktığınız zaman Karayolları Kanunu'nun çok eskide kaldığını görüyoruz ve bu kanunun güncellenmesi gerekiyor. Bu konuda da Kadir Has Üniversitesi'yle beraber yönetmelik hazırlatıyoruz. Kamu'nun da ilgisiyle umarım yeni kanun yakın bir zamanda yürürlüğe girecek. Gelişen teknolojiyle beraber sektör hızla büyüyor. Bu büyüme hem ekipman ve donanım, hem de çalışma alanı açısından devam ediyor. Örneğin; Türkiye'de bundan 10 sene önce rüzgar gülü projeleri yoktu ancak günümüzde ciddi bir pazar haline geldi. Diğer enerji yatırımlarını da düşünürseniz; sektör hızla büyüyor diyebilirim."

Ali Durgud – Güralp Vinç İstanbul Bölge Müdürü

Ali Durgud
Ali Durgud – Güralp Vinç İstanbul Bölge Müdürü

“Düzenlemiş olduğunuz etkinliğe ilk defa katılıyorum. Özellikle vinç konusunda bu tarz etkinlikler çok fazla gerçekleştirilmiyor. Aslında daha fazla düzenleniyor olması lazım. Etkinlik, sektörün bir çok birleşenini bir araya getiriyor. Sektörde bulunan kişilerle tanışma fırsatı yakalamış oluyorsunuz. En önemlisi de güncel gelişmeleri de takip etme fırsatı yakalamış olmak oldukça önemli. Gerek yurtiçinden gerekese de yurtdışından birçok katılımcının yer alması, özellikle yurtdışında var olan mevzuatların, Türkiye'ye nasıl adapte edilebileceği konusunda da bir tartışma ortamı da doğmuş oluyor.”

Levent Kuşgöz
Levent Kuşgöz – İzmir Vinç Yönetim Kurulu Üyesi

Levent Kuşgöz – İzmir Vinç Yönetim Kurulu Üyesi

"Organizasyonun son derece verimli ve başarılı olduğunu düşünüyorum. Hem sektörün tüm temsilcileri hem de sektörün yaşadığı sorunlarla muhatap olabilecek isimler de burada. Ayrıca sunumlarda oldukça faydalı. Bu tür organizasyonlar daha fazla olabilirse, ilginin daha büyük olacağını düşünüyorum. Çünkü sektör firmaları, olan bitenden ya da sorunların beraber konuşulmasından daha memnun olacaktır. Uluslarası Vinç ve Taşımacılık Konferansı 2 sene bir düzenleniyor fakat daha sık olmasının faydalı olacağını düşünüyorum.

Kamunun da burada olması son derece önemli. Yürütmelerde birçok değişiklik oldu. Mobil vinçlerde trafiğe kaydedilme zorunluluğu çıktı ve bu zorunluluktan dolayı araçların yollarda yürütülmesiyle ilgili bazı şeyler değişti. Bugün burada konuyla ilgili çalışmalar olduğunu ve sektörde yaşadığımız problemlere yönelik çözümler olduğunu öğrendim. Açıkçası benim için güzel bir bilgi oldu ve bunun takipçisi de olacağım."

Çağlar Çuhadar – Karun Treyler Vinç Satış Müdürü

Çağlar Çuhadar – Karun Treyler Vinç Satış Müdürü
Çağlar Çuhadar – Karun Treyler Vinç Satış Müdürü

"Bu sene ikincisi düzenlenen Uluslararası Vinç ve Taşımacılık Türkiye Konferansı'nda sunum ve konuşmacıları son derece verimli buldum. Konferansta sunum yapan Karayolları Genel Müdürlüğü'nden Hüseyin Hüsnü İlgün ile beraber 2 sene önce Türkiye temsilciliğini yaptığımız Goldhofer firmasının Almanya'da üretim tesisini gezme fırsatımız olmuştu. Konferansta gördük ki; kamunun ekipmanlara ve sektöre bakış açısı değişiyor. Hüseyin Hüsnü İlgün'ün konuşmasında bahsettiği değişiklerin sektörün önünü açacağını düşünüyorum. Uluslararası Vinç ve Taşımacılık Türkiye Konferansı'yla beraber hem özel sektör hem de kamu bir araya geldi. Böylece ilişkileri güçlendirme ve samimileştirme fırsatı yakalıyoruz.

Karun, 2014 yılı Karun adına durgun başlangıca rağmen iyi bir şekilde devam ediyor. Son birkaç aydır genel bir hareketlenme başladı. Türkiye'deki sorunlar genel olarak psikolojik oluyor. Yani; siyasetçiler sektöre biraz güven verdiği zaman pek çok sektörü olumlu olarak etkileyebiliyor. Biz de bunun yansımasını görüyoruz."

Ercan Berk – Page İhracat Pazarlama Müdürü
Ercan Berk – Page İhracat Pazarlama Müdürü

Ercan Berk – Page İhracat Pazarlama Müdürü

"Paletli vinç ve ekskavatörlere yürüyüş takımı sağlıyoruz. Ürün sağladığımız makine hakkında güvenlikten başta olmak üzere farklı konuları öğrenmek bizim için faydalı oldu. Burada herkes sektörün daha ileriye nasıl götürülebileceği konusu üzerinde duruyor. Bizim için de yararlı geçiyor. Sektörün ileri gelen firmaları ile bir araya gelme fırsatı oldu. Bu nedenle memnunuz. Ilerleyen dönemde bu tür organizasyonların devam etmesi sektörün gelişmesi için önemli diye düşünüyorum. Biz, Page olarak konferansa tekrar gerçekleştirildiği sürece katılmayı düşünüyoruz."

Filiz Bozat – Öznakliyat Proje ve Ağır Nakliye Müdürü

Filiz Bozat
Filiz Bozat – Öznakliyat Proje ve Ağır Nakliye Müdürü

"Son aylarda katılımdığımız BreakBulk'tan sonraki ikinci organizayon oldu. Ancak Uluslarası Vinç ve Taşımacılık Konferansı'nı hem lokasyon, hem de teknik açıdan oldukça beğendik. Tercümeler, seslendirme, sunumlar, moderatörler hepsi çok güzeldi. Organizasyonu çok beğendiğimi özellikle belirtmek istiyorum. İlk konferansa katılmasak da çok olumlu duyumlar almamıştık ancak bu seneki konferans için aynı şeyin düşünüleceğini sanmıyorum. Hem kamu, hem operasyon, hem de akademik kanattan çok iyi konuşmacı seçimleri yapılmış. Burada olmamızda en önemli etkenler biri Hüseyin Hüsnü İlgün'ün katılım göstermesidir. Çalıştayın arkaplanında bulunuyor ve neler yürütüldüğü biliyoruz ama yine de Hüsnü Bey'in burada bizlerin arasında olması bizim açımızdan çok olumlu oldu."

Fevzi Kılıç – Özüaydın Vinç Operasyon Müdürü
Fevzi Kılıç – Özüaydın Vinç Operasyon Müdürü

Fevzi Kılıç – Özüaydın Vinç Operasyon Müdürü

"Konferansın 2 sene önce düzelenen ilk ayağına da katılmıştım. Bu seneki de gayet başarılı geçiyor. Sektördeki yeni gelişmeleri yeni projeleri ve yeni bilgileri öğreniyoruz. Gayet verimli bir konferans. Biliyorsunuz ki; nakliye ve vinç sektöründe çok bilinçsiz iş yapan firmalar var. Birçok yöntem ve teknolojiden bihaberler ve bu da direkt fiyatlara yansıyor. Bu organizasyon gibi bilgilendirmeler sektörü tanımak adına çok şey katacağını düşünüyorum. Özellikle Karayolları'ndan Hüseyin Hüsnü İlgün'ün sunumu sektörün ihtiyacı olan bilgileri verdi. Sadece taşımacılıkların değil, vinç sektörünün de hiyap, mobil vinçlerini karayolunda yürütmede sıkıntıları var. Ancak bu sorunlar çözülmüş değil. Biz bunları Vinçder olarak da gündeme getirmeye çalışıyoruz. Umarım en kısa zamanda bu soru işaretleri ortadan kalkar."

Serhat Güngör – Rasim Makina Marmara Bölge Satış Müdürü

Serhat Güngör
Serhat Güngör – Rasim Makina Marmara Bölge Satış Müdürü

"Uluslararası Vinç ve Taşımacılık Türkiye Konferansı'nın gayet iyi organize edilmiş bir konferans olduğunu düşünüyorum. Katılımcılar ve konuşmacılar gayet seçkin insanlardı. Konuşmacıların sektör adına önemli bilgi-tecrübelerini aktarmalarını ve verilen aralarda sektörün tüm kesiminin birbiriyle tanışma ve konuşma fırsatı bulmasını önemli buldum. Sektör ise her geçen gün gelişiyor. Türkiye'deki yeni yatırımlar inşaat sektörüne bağlı olduğu için artan inşaat projeleriyle birlikte genel iş makineleri ve taşımacılık sektöründe ciddi anlamda hareketlilik yaşanıyor. Bu gelişimi hep beraber yaşıyoruz ve bu etkinlik de bunun önemli göstergesi. "

Mustafa Salim
Mustafa Salim – Salim Vinç Firma Yöneticisi

Mustafa Salim – Salim Vinç Firma Yöneticisi

"Konferans hem Türkiye'deki hem de uluslararası alandaki gelişmeleri takip etmek açısından seminerin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Bu tür konferansların sektör içinde farklı pazarlara açılamayı düşünen firmalar için faydalı olacağını düşünüyorum. Bizim de bu anlamda çalışmalarımız var. Yurtiçi ve yurtdışında benzer organizasyonlar ve fuarları takip etmeye çalışıyoruz. Yurtdışı örneklerinin gelecek dönemlerde bizim için faydalı olacağını düşünüyorum. Konferans sayesinde en azından diğer ülkelerde çalışmaların ne şekilde yürütüldüğünü ilk ağızdan dinleme şansımız oldu."

Michael Gruböck - PALFINGER SANY Genel Müdürü 

Michael Gruböck - SANY/Palfinger İşletme Müdürü
Michael Gruböck - PALFINGER SANY Genel Müdürü 

"Bu toplantı benim için büyük sürpriz oldu çünkü bir sürü farklı ve ilginç müşteri, firmayla karşılaştım, çok faydalı sunumlar gerçekleşiyor. En son Amsterdam'da dünya çapında bir etkinliğe katılmıştım ama burada Türkiye pazarından çok etkilendim. Benim de bu etkinlikten beklentilerim katılan herkesle aynı. Farklı müşterilerle tanışmak, yeni ortaklıklar kurabilmek. Dürüst olmak gerekirse Türkiye vinç pazarı dünyadaki en zorlarından biri. Çünkü kendi içine dönük pek çok yerel nokta var. Çok enteresan ve Avrupa'da ses getirmeye başlayan, büyüyen önemli bir pazar. Bizim içinde çok önemli uluslararası bir ortak. Çünkü Türkiye'nin K. Afrika, Ortadoğu ve Rusya'yı da içine alarak Asya ülkeleriyle çok iyi ilişkileri var. Bunların hepsi bizim hedef pazarlarımız. Türkiye de bu anlamda en önemli köprümüz. Bu sene içerisinde servislerimiz aracılığıyla pazara sunmayı planladığımız hazırlık aşamasında ürünlerimiz var. Bununla ilgili gerekli dökümantasyonları yapıp gerçekten hazır olduğumuz, doğru zamanda lansmanını yapmak istiyoruz."

Eray Gül – TIRSAN Low-Bed Ürün Müdürü
Eray Gül – TIRSAN Low-Bed Ürün Müdürü

Eray Gül – TIRSAN Low-Bed Ürün Müdürü

"Şimdiye kadar bu kadar ağır nakliye ve vinç sektöründe hizmet gösteren firmayı bir arada görmemiştik. Bu bakımdan oldukça başarılı bir organizasyondu. Katılım oranının beklentilerimizin de üstünde olduğunu söyleyebilirim. Organizasyonu genel olarak çok başarılı bulduğumuz söyleyebilirim. Bu tür organizasyonların öncelikle ortak bilinçlerin oluşmasını sağlayacaktır diye düşünüyorum. Herkesin aynı frekansta hareket etmesi çok önemli. Bunun haricinde firmalarının birbirini tanımalarında ve tartmalarında etki sağlayacaktır. Ayrıca, sektöre yeni giren firmalar içinde ciddi bağlantılar sağlayacaktır.

Açıkçası, konferansta en değerli bilgilerden biri Karayolları Genel Müdürlüğü'nden Hüseyin Hüsnü İlgün'ün verdiği değerlerdi. Geçen sene 70 bin adet başvurunun olduğu bir ülkeden ve sektörden bahsedildi. Sektörün büyüklüğü ve hareketliliği açısından güzel bir göstergeydi. Buradaki taşıma firmaları da kamu ile ilgili bakış açısının ne olacağını yakınen gördüler. Özellikle "ton x kilometre" kriteri çok önemli bir bilgiydi."

Mahmut Ulutaş – Ultrans Firma Yöneticisi

Mahmut Ulutaş – Ultrans Firma Yöneticisi
Mahmut Ulutaş – Ultrans Firma Yöneticisi

"2 sene önce düzenlenen organizasyonun ilk ayağından da oldukça memnun kalmıştım. Uluslararası Vinç ve Taşımacılık Türkiye Konferansı'nın ikinci ayağından da beklentim yüksekti ve beklentimi karşıladı. Ayırca, organizyonun benim için ayrı bir önemi var. Vinç ve ağır taşımacı sıfatıyla katıldığım ilk etkinlikti. 2013 yılında makine parkımıza kattığımız vinçlerle beraber kaldırma operasyonlarında da yer alıyoruz. Konferans'ın sektörü burada toplayıp dostluklarını ve tecrübelerini paylaşma olanağı vermesi, sektörümüz için olumlu olarak geri dönecektir. Bu etkinliği organize eden tüm sponsorlara, Apa Yayıncılık ve KHL Group'a teşekkür ediyorum. Gelecek organizasyonda da Ultrans olarak yerimizi almak isteriz."

Murat Boynukısa
Murat Boynukısa – Uygunlar Satış Direktörü

Murat Boynukısa – Uygunlar Satış Direktörü

"Türkiye'nin gelişmekte olan ülkeler arasında çok önemli bir yere sahip. Avrupa'da da bizim kadar gelişim gösteren bir ülke yok. Tüm bunlara rağmen katıldığımız organizasyonlarda istediğimizi bulamıyorduk. Ikinci Vinç ve Proje Taşımacılığı Konferansı bunun tam tersine beklentilerimizi karşıladı. Standartları yüksek bir organizasyon olmuş. Işinin profesyonelleri tarafından yapılan bir organizasyon diyebilirim. Konferansın sektördeki firmaların yenişeyler öğrenmesi konusunda faydalı oldu. Çünkü öğrenmenin bir yolu da bu tür organizasyonlardan geçiyor. Bunun yanında birliktelik sağlanması anlamında da organizasyon faydalı olacağını düşünüyorum. Çünkü sektörün tüm aktörleri burada bir araya gelmiş durumda. Müşteri-Distribütör-Üretici üçgenini nadiren bir araya getiren bir organizasyon. Bu yönüyle diğer yapılacak organizasyonları da etkileyecektir. Ayrıca, iletişimin en düşük seviyede olduğu ülkelerden bir tanesiyiz. Ortaya çıkan bu oluşumla iletişim seviyemizin de artması gerekiyor. Konferansın bu anlamda da ciddi katkılarının olacağını düşünüyorum."

Ramazan Midilli – Vinçder Başkanı

Ramazan Midilli
Ramazan Midilli – Vinçder Başkanı

"Etkinlik harika geçti. Bu organizasyonu düşünenlere ve organize edenlere çok teşekkür ediyoruz. Sektörde imalat, ağır nakliye, işletme, vinç gibi sektörlerde hizmet eden pek çok firma burada. Bence her yıl düzenlenmesi gereken bir konferans. Sektörün bu tür organizasyonlara ihtiyacı var. Neden derseniz; bir beyin fırtınası oluyor. Çünkü sektörün tüm bileşenleri burada. Hepsinin birlikte olması ve sorunların bir dinlenilmesi sektöre ciddi bir katkı sağlar. Bugün uluslararası pazarlar ve yatırımlar konuşuluyor. Burada masaya yatırılan konular gerçekten ağır nakliye ve vinç firmalarına yön verebilecek kapasitede. Bu nedenle bu organizasyonda katkısı herkese teşekkür ediyorum.

Bu organizasyondan her katılımcının kendine bir pay alacağını düşünüyorum. Bu nedenle katılımcıların burada yer almaları son derece faydalı olacaktır.

Türkiye'de vinç işletmeciliği yeni parlayan bir yıldız gibi. Sektör 1980'li yıllarda başladı ama bundan 6-7 sene öncesine kadar kapalı bir kutuydu. Ama son 6 yıl ile beraber kapalı noktadan aydınlık noktaya çıkmaya ve sesini duyurmaya başladı. Şu anda yolun neredesindesiniz derseniz; Türkiye'de vinç sektörünün faydasını ve etkinliğini bilen yüzde 30-40 insan yoktur. Nek adar parlıyoruz dersek de ülke adına henüz bu seviyedeyiz. Daha çok yolumuz var fakat birazcık parlaşmışız ki, bugün bu etkinlikte hep beraberiz."

Selman Şentürk
Selman Şentürk – Yalçın Dorse Satış Direktörü

Selman Şentürk – Yalçın Dorse Satış Direktörü

"Katılımcı yoğunluğu açısından oldukça tatmin edici bir etkinlikti. Akademisyen ve kamudan gelen isimler özel firmalardan gelen yetkililerle tamamlanmış. Anlatımlar ve sunumlar son derece tatmin ediciydi. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün gelip bazı tespitlerde bulunması ve sorunları masaya yatırmış olması ve ilerleyen süreçte yapılanmanın olacağından bahsetmesi sektörün ciddi firmalarını bir nebze olsun rahatlattı diyebilirim. Onun dışında yapılanması ve gelişimini tamamlamış olan bazı ülke firmalarının temsilcilerinin gelip, sunumlar yapması gayet hoş oldu."

Taşkın Taş – Yapı Merkezi İşletme Şefi

Taşkın Taş
Taşkın Taş – Yapı Merkezi İşletme Şefi

"Vinç ve Proje Taşımacılığı Konferansı hem uluslararası hem de ulusal alandaki çalışmaları bir arada bulabildiğimiz bir organizasyon olması bakımından yararlı. Bu sayede büyük şirketlerin de sektördeki ulusal ve uluslararası alandaki çalışmaları takip edebilmesi kolaylaşıyor. Konferansın, sektörü daha global hale getirme ve iletişimi artırma konusunda faydalı olacağını düşünüyorum. Gördüğüm kadarıyla konferansı çok sayıda dernek ve oluşum da destekliyor. Bu konferans sayesinde de bu oluşumlar arasındaki bağ kuvvetlenecektir diye düşünüyorum"

Serkan Ayaz
Serkan Ayaz - Zafer Kutlu Nakliyat Firma Yöneticisi

Serkan Ayaz - Zafer Kutlu Nakliyat Firma Yöneticisi

"Beklentilerimizin üzerinde bir konferans oluyor. Çok faydalı ve bilgi verici. Gelen isimler de sektörde önemli yeri olan isimler. Bu kadar insanı bir araya getirip bilgilendirmek kolay olmasa gerek, bunun için düzenleyenlere ayrıca teşekkür ediyoruz. Beni en çok etkileyen karayollarının sunumu oldu. Bizim işimizle alakalı bilgiler aldık, çok faydalı oldu. Yeni kanunlar işlerimizi kolaylaştıracak gibi görünüyor. Beklentilerimiz iyi yönde. Herkes ekmek yesin, iş yapsın hem ülke olarak hem şahıs olarak iş yapsın." 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER