Yollar üçüncü köprüye uzanıyor

10 Haziran 2014 Salı - 09:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Türkiye'nin ve dünyanın en prestijli ve büyük projelerinden biri olan üçüncü köprü inşaatı tüm hızıyla sürerken, birçok firma da köprüye ulaşacak bağlantı yollarını hızlı bir şekilde yapmaya devam ediyor. Projenin üçüncü ve ikinci köprünün bağlantı yollarının kesişme noktasında ise, Türkiye'de önemli projelere imza atan Saryapı, SİF İş Makinaları’nın distribütörlüğünü yaptığı JCB Vibromax Toprak Silindirleriyle projeyi bir yıl erken bitirmeyi planlıyor.

ibrahim saral
İbrahim Saral - Saryapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı 

 1992 yılında faaliyete başlayan Saryapı İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Saral, 22 yıldır sektörde gerçekleştirdikleri ve şu an devam etmekte olan projeleri hakkında şu bilgileri verdi: “22 yılda yaklaşık 50 milyon metreküp toprak hareketi gerçekleştirdik. 300 bin metrekareye yakın betonarme inşaat işi, köprüler, yollar, altgeçitler, AVM’ler yaptık. Bugün de Türkiye'nin en prestijli işlerinden olan Üçüncü Boğaz Köprüsü'nün bağlantı yollarının yaklaşık 10 kilometresini yapıyoruz. Türkiye'de devam eden 7 tane aktif projemiz var, yurtdışında da belirli dönemlerde bulunduk. Şu an Libya'da devam eden bir işimiz var; hastane binası inşaatımız devam ediyor. Ukrayna'da M02 Karayolu’nun 20 kilometrelik bir kısmını yaptık. Türkmenistan'da farklı projelerde çalıştık. İleriye dönük de çok değişik planlarımız var. Artık sektörün içinde farklı pozisyonlara gelmek istiyoruz; taahhüt tarafından yap-işlet-devret projelerine geçmeyi düşünüyoruz. Tabi bunun için iyi finansman, iyi bir ekip ve iyi bir proje gerekiyor. Çünkü taahhüt sektöründe rekabet artık gittikçe kızışmaya başladı, marjlar düştü.”

İki köprünün yollarının kesiştiği nokta 

sif jcb
"İlk JCB Vibromax'larını 2000 yılında aldık"

Devam etmekte olan 7 tane projeleri olduğunu ve bunlardan en çok gurur duyduklarının arasında üçüncü köprü bağlantı yolları projesi olduğunu ifade eden Saral, projenin üstlendikleri kısmı hakkında şunları söyledi: “İstanbul'da devam eden üç projemizden biri, Üçüncü Boğaz Köprüsü'nün bağlantı yollarının inşaatı. Bu alanın zemin özelliği sert küskülük, Kartal formasyonu olarak geçiyor. Biz %20'lere yakın delme patlatma yapıyoruz, %80'ini de makinelerimizle kaldırıyoruz. Malzemenin üzerinde 40-50cm nebati toprak, onun altında ise tamamen dolguya uygun malzeme bulunuyor. Projenin kendi içinde hesapları yapılmış durumda. Yani dışarıdan ne malzeme alınıyor, ne de dışarı malzeme çıkıyor. Çıkan malzeme, kendi içinde başka bir alanda dolgu malzemesi olarak kullanılıyor. Burada 4 milyon metreküp toprak hareketi var. 35 milyon metreküpe yakın betonarme imalatımız olacak. Yaklaşık 30 bin metreye yakın drenaj işimiz var. Bunların haricinde, istinat duvarları inşaatı var. İşin fiili ilerlemesi %50'ler mertebesinde. Projenin tamamlanma tarihi 29 Ekim 2015, iş program tarihimiz ise Nisan 2015. Ama çalışma tempomuzu artırdık ve yeni hedefimizi Ekim 2014'de kendi bölgemizi teslim etmek olarak belirledik. Buradaki projenin bizim yaptığımız kısmının toplam uzunluğu 10 kilometre. Bu projede taşeronlarla beraber 350 kişi çalışıyor. Burası Alemdağ-Reşadiye-Hüseyinli mevkii, üçüncü köprü ile ikinci köprünün bağlantı yollarının kesiştiği nokta. Buradan kuzeyden gelen yol güney istikametine, Sabiha Gökçen Havalimanı'na devam ederken aynı anda Alemdağ kavşağından dönüyor ve ikinci köprüde tırların bekleme yaptığı bölgeye bağlanıyor. Bu yol Akyazı'ya kadar devam edecek. Bu projenin başka kısımlarında da yer almak hedeflerimiz arasında.”

SİF JCB servis ağıyla üstün hizmet 

jcb silindir
"Şantiyede iki adet VM132, bir adet de 2008 model VM115 JCB Vibromax Toprak Silindiri bulunmakta."

Yol yapımlarında çok önemli bir makine olan toprak silindirlerinde JCB Vibromax'ın vazgeçemedikleri bir marka olduğunu, ilk JCB Vibromax'larını 2000 yılında aldıklarını, bu makineyi almadan önce büyük sorunlar yaşadıklarını bildiren Saral, “JCB Vibromax'tan son derece memnunuz, hangi projemize gittiysek geciktirmeden tamamladık. İş bitiminde çağırdık, bu makinenizi alın bize yenisini verin ya da bakımını yapın dedik, hiçbir sorun yaşamadan taleplerimiz karşılandı. Şu an şantiyemizde iki adet VM132, bir adet de 2008 model VM115 JCB Vibromax Toprak Silindiri bulunmakta. Zaten Saryapı olarak uzun yıllardır Vibromax müşterisiyiz. Daha önce 20 tonluk Vibromax'larımız da vardı. JCB Vibromax'ın SİF İş Makinaları bünyesine katılmasıyla, tabi servis ağı daha da gelişti ki bundan sonra çok daha üstün bir servis hizmeti alacağımızı biliyorum.” dedi.

Düşük işletme maliyeti, yüksek performans, kolay bakım, uzun ömür

Üçüncü köprü projesinde yaklaşık 20 adet JCB Vibromax Toprak Silindiri çalıştığını ve bunların genelde 11 ve 13 tonluk silindirler olduğunu belirten SİF İş Makinaları Ürün Müdürü Mesut Grit, Vibromax'ın teknik özellikleri hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Vibrasyonlu toprak sıkıştırma makinelerinin mucidi olan Vibromax'ın en büyük özelliği, patentli yekpare eksantrik şaft sistemidir. Tamamen uzun ömür, yüksek performans ve kolay bakım düşünülerek imal edilmiştir. Ön germeli vibrasyon takozları bağlantı sistemi, takozların sadece vibrasyon esnasında yük almalarına neden olup ömürlerinin artmasını sağlanmaktadır. Buna ilaveten, takozların şantiye şartlarında rahatlıkla değiştirilebilmesi de artı bir özelliği. Düşük işletme maliyeti, uzun ömür ve kolay bakım esasına göre tasarlanmış JCB Vibromax Toprak Silindirleri, ülkemizde uzun yıllardır kullanıyor. 2013 başından itibaren JCB Vibromax'ın SİF İş Makinaları bünyesine dahil olmasıyla, satış sonrası ürün ve hizmet desteği daha da yaygınlaşmıştır. Türkiye çapında 35 adet yetkili SİF JCB servisi var ve JCB Vibromax alan bir müşteri, maksimum 100 km mesafede muhakkak bir servisimize ulaşabiliyor.”

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER