Dünyanın en büyük 50 inşaat makinesi üreticisi

22 Haziran 2014 Pazar - 18:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Dünyanın en büyük 50 inşaat makinesi üreticisinin toplam gelirleri, geçtiğimiz yıl %10 gerileyerek 163 milyar $’da kaldı.
Dünyanın en büyük 50 inşaat makinesi üreticisinin toplam gelirleri, geçtiğimiz yıl %10 gerileyerek 163 milyar $’da kaldı.

Çin pazarında gözlenen durulma, madencilik sektörünün karşılaştığı güçlükler ve Japon yeninin yaşadığı değer kaybı, dünya inşaat makineleri endüstrisinde kartların 2013’te yeniden karılması sonucunu doğurdu. 

Dünyanın en büyük 50 inşaat makinesi üreticisinin toplam gelirleri, geçtiğimiz yıl %10 gerileyerek 163 milyar $’da kaldı. Bu daralmada, zaten döngüsel bir pazar yapısı sergileyen sektörü etkilemiş bir dizi farklı etmenden söz edilebilir. Bu etmenlerden en önemlisi, makine üreticilerinin gelirlerini dünya genelinde aşağı çekecek şekilde, dünya madencilik endüstrisinde meydana gelen düşüş oldu. En büyük makine üreticilerini sıralayan geleneksel Sarı Tablo’muz, temelde inşaat makinesi satışlarından elde edilen gelirlerin ölçülmesini amaçlasa ve sadece madencilik sektörüne hizmet veren şirketleri kapsamına almasa da, madencilikte yaşanan bir gerilemenin tablodaki pek çok şirketi etkilemesi kaçınılmaz. Zira, inşaat ve madencilik sektörleri arasındaki ayrım çizgisi oldukça bulanık ve dünyanın farklı yerlerinde kullanılan madencilik ekipmanları çok geniş bir yelpazeye yayılıyor.

Örneğin, en büyük makine üreticileri listesinin en tepesinde yer alan Caterpillar’ın gelirlerinde, 2013’te kaydedilen yaklaşık 10 milyar $’lık düşüşün ana sorumlusu, madencilikteki yavaşlama gibi gözüküyor. Aslında, aynı durum, sıralamanın ilk 10 basamağındaki tüm şirketler için geçerli. Bu dev markaların tamamı için, geçtiğimiz yıl dolar bazında gelirlerin azaldığı anlaşılıyor. Ancak, madencilikteki daralmadan en büyük darbeyi yiyen, zemin delme ekipmanları üreticisi Boart Longyear oldu. Sıralamada 2012’ye göre sekiz sıra gerileyen firma, bu yılki tablonun 49’uncu basamağında yer alıyor.Öte yandan, madencilik sektörüyle sıkı bağ içinde olan üreticileri bir yana bıraksak bile, genel amaçlı hafriyat makineleri üreten firmaların da özel makine tiplerine yoğunlaşmış firmalara göre daha sert darbeler aldığını görüyoruz. Listemizin ilk 10 basamağında yer alan isimlerin yarısı, 2013 yılında maruz kaldıkları gelir düşüşün yanı sıra, tablodaki tüm firmaların toplam gelirleri içinde sahip oldukları payda da kayba uğramış durumda. Örneğin, 2012 gelirlerinden yola çıkılarak hazırlanan geçen yılki tabloda, Caterpillar’ın tablo toplamı içinde payı %21,8 iken, bu yılki oranın %19,0’a indiğini görüyoruz. Komastsu’nun payı aynı şekilde %11,3’ten %10,8’e inmiş durumda. Hitachi, Zoomlion ve Sany de benzer bir pay kaybıyla karşılaşan diğer dev isimler.

Tepedeki diğer beş firma bu pay oranlamasında küçük kazanımlar elde etmiş olsa da, en büyük 10 firmanın ilk 50 toplam gelirleri içindeki payı geçen yılki tabloda %66,5 iken, bu yıl %62,8 düzeyinde kalıyor. Bu, pek çok orta ölçekli Çinli üreticinin ortaya çıkarak büyük firmalardan pay kaptığı 2010 yılından beri ilk 10’un pastadan aldığı pay için hesaplanmış en düşük değer. Sarı Tablo’nun bu yıl büründüğü çehrede, Çin pazarındaki gelişmeler de önemli rol oynuyor. Çin inşaat sektöründe yavaşlamanın devam etmesi ve 2009/10’daki teşvik patlamasının etkisiyle ülkede zaten çok sayıda yeni makinenin bulunması, Çinli üreticilerin gelirlerini ciddi biçimde baskılamakta.

Böylece, Zoomlion ve Sany’nin ilk 10’da konum kaybettiğini, Lonking, XGMA ve Chenggong’un da tabloda daha gerilere düştüğünü görüyoruz. Buna karşın, XCMG, LiuGong ve Sunward, bulundukları yere tutunmayı bilirken, Shantui de iki basamak tırmanma başarısını sergiliyor. Toplama bakıldığında ise, ilk 50’de Çinli üreticilerin 2011 verileri ile hazırlanmış tabloda %16,9 ile rekor kıran ve geçtiğimiz yılki tabloda %15,0 olan payı, bu sene biraz daha kan kaybederek %14,4’e inmiş bulunuyor. Gelir rakamları hesaplandığında ise, Çinli üreticilerin geçtiğimiz yıl toplam 23,5 milyar $ gelir elde ettiğini görüyoruz. Bu tutarın zirve döneminde 30,6 milyar $ olması, iki yıl içinde %23’lük bir küçülme yaşadıkları anlamına geliyor.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER