Zorlu rekabete yeni makine takviyesi

20 Ağustos 2014 Çarşamba - 11:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Kısa süre önce SAHİMDER Başkanı seçilen Bayraktar, rekabetin yoğun şekilde yaşandığı bir pazara sahip olduklarını belirtti.
Kısa süre önce SAHİMDER Başkanı seçilen Bayraktar, rekabetin yoğun şekilde yaşandığı bir pazara sahip olduklarını belirtti.

Sakarya'da fabrika ve konut ağırlıklı olarak hafriyat çalışmaları yapan SAHİMDER Başkanı ve Özbayraktar Hafriyat firma sahibi Selim Bayraktar, iş potansiyelinin düşük olduğu bölgede rekabetin yoğun olduğunu dikkat çekti. 300'e yakın iş makinesinin bulunduğu bölgede 6 adet iş makinesi ile çalışmalara devam ettiklerini belirten Bayraktar, son olarak 2 adet Hyundai iş makinesi satın aldı

Selim Bayraktar
Özbayraktar Hafriyat firma sahibi Selim Bayraktar

Sakarya'nın en eski hafriyat firmalarından bir tanesi olan Özbayraktar Hafriyat'ın sahibi Selim Bayraktar, son olarak Sakarya Hafriyatçılar ve İş Makinaları Derneği'nin (SAHİMDER) de başkanlığını yürütüyor. Sakarya'nın sanayi alanında ciddi bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Bayraktar, bölge hafriyatçılarının en önemli çalışmalarını da Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleştirdiğini dile getirdi. Son dönemler yatırım anlamında çevre illere göre daha geride kaldıklarını belirten Bayraktar, Sakarya'nın batısında bulunan Kocaeli ile doğusunda bulunan Düzce'ye nazaran çok az yatırım aldığını bildirdi. Bu nedenle Sakarya'da inşaata dayalı alt sektörlerin fazla gelişmediğini belirten Bayraktar, 150'ye yakın hafriyatçının bulunduğu şehirde toplamda 300'e yakın iş makinesinin olduğunun bilgisini verdi.

Ilişkiler geliştiriliyor

hyundai
Bayraktar, son olarak 2 adet Hyundai iş makinesi satın aldı

Kısa süre önce SAHİMDER Başkanı seçilen Bayraktar, 80 üyeye ulaştıklarını ve yakın zaman içerisinde Sakarya'daki bütün hafriyatçıları tek çatı altında birleştirmeyi ümit ettiklerini söyledi.SAHİMDER olarak, özellikle hafriyatçıların yoğun şekilde temas halinde olduğu kurumlarla olan ilişkileri canlandırmak ve geliştirmek için çaba sarfettiklerini dile getiren Bayraktar, bu doğrultuda ziyaretlerini sürdürdüklerini kaydetti. Bu görüşmeler sırasında hafriyatçıların yaşadığı sorunlar ve işlerini kolaylaştıracak çözümler üzerinde durduklarını ifade eden Bayraktar, pek çok bölgenin aksine döküm sahası konusunda sorun yaşamadan çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Bayraktar, dernek olarak en fazla üzerinde durdukları konulardan birinin de, hafriyatçılığı kurallara saygılı bir şekilde yapmak olduğunu belirtti.

Yeni iki makine

Firma sahibi olarak makine alımları sırasında dikkat ettiği konuların yedek parça, sağlamlık ve fiyat olduğuna dikkat çeken Bayraktar, bunlardan daha önemlisinin temsilci firmanın makinenin arkasında durması olduğunu söyledi. Bu kritelerin kendisi için çok önemli olduğunu ifade eden Bayraktar, yapılan büyük yatırım sonrasında ekstra girdiler ile karşılaşmak istemediklerini söyledi. Şu anda elinde 3 farklı markaya ait 6 adet iş makinesi olduğunu belirten Bayraktar, "Yaş anlamında yeni sayılabilecek bir parka sahibiz. Son olarak HMF Makina’dan da 14 ve 30 ton sınıfında iki adet Hyundai paletli ekskavatör ile parkımızı genişlettik. Hyundai'yi bizim için önemli olan kriterler doğrultusunda tercih ettik. Zaten şimdiye kadar da edindiğimiz izlenim doğru bir karar verdiğimizi gösteriyor. Makinenin verimli çalışmasının yanı sıra, marka temsilcilerinin de makinelerine sahip çıkmaları ve bunu bize hissettirmeleri memnuniyetimizi bir kat daha artırdı" diye konuştu.

Bölge makine yelpazesi değişiyor

Sakarya'nın en eski hafriyatçılarından biri olması nedeniyle diğer firmalar tarafından takip edildiğini ifade eden Bayraktar, dernek başkanı olmasından sonrada pazar ve makineler hakkında edindiği bilgileri üyeler ile sürekli paylaştığını dile getirdi. Bayraktar, "Benim Hyundai'den aldığım R140LC-9'dan önce Sakarya'da 14 tonluk makine yok denecek kadar azdır. Ancak benden sonra diğer hafriyatçılar da fikir alarak bu sınıftaki makineden almaya başladılar. Çünkü, bölge zemini yumuşak ve 20 tonluk bir makine ile yaptığımız işi bu makineyle de rahatlıkla yapabiliyoruz. Üstelik daha düşük yakıt harcıyoruz" dedi. Bu anlamda bölge makine yelpazesinin değiştiğine dikkat çeken Bayraktar, Türkiye'de makine seçiminin doğru ve sağlıklı şekilde yapılamadığını, iş makinecilerin yavaş yavaş bunu öğrendiğini sözlerine ekledi.

Devamını Makina Market dergimizden okuyabilirsiniz...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER