300 kamyon alındı, kullanacak şoför yok

26 Ocak 2015 Pazartesi - 13:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

300 kamyon alındı, kullanacak şoför yok
300 kamyon alındı, kullanacak şoför yok

Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir, yeni havalimanı inşaatı için 300 yeni kamyon aldıklarını ve iki vardiya çalışılacağı için 750 kamyon şoförüne ihtiyaç duyduklarını söyledi. Özdemir, “Dikkat çekecek şekilde ilan verdik, sadece 85 kişi alabildik” dedi.

Üçüncü havaalanı için alınan 300 kamyonu kullanacak şoför bulunamıyor. Bu nedenle ithal şoför getirme yoluna gidiliyor. Türkiye’de işsizlik oranının artmasına rağmen 750 şoför için verilen ilana sadece 85 kişinin başvurması dikkat çekti. Firma Türkiye’de çok sayıda işsiz varken, ilgi gösterilmemesi nedeniyle zorunlu olarak yurtdışına yöneldi.  

Hürriyet’te yer alan habere göre, dünyanın büyük havalimanı olacak yeni havalimanı inşaatında ilginç bir kriz yaşanıyor. Projenin konsorsiyum ortaklarından Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 750 kamyon şoförüne ihtiyaçları olduğu ancak şu ana kadar sadece 85 kişinin iş için müracaat ettiğini hepsini işe aldıklarını açıkladı. Kamyon şoförlerine piyasadaki gelirlerinden çok daha fazlasını verdiklerini de aktaran Özdemir “Yeter ki gelsinler” diyerek şöyle devam etti: “Şu anda taşeronlarımızda da ayrıca 300 kamyon bize çalışıyor. Onlarda şoför sorun olmuyor çünkü zaten şoförlü olarak işi yapıyorlar. Biz kamyon dışında dozer, silindir, greyder operatörleri bulmakta da büyük zorluk yaşıyoruz. Türkiye’de işsizlik varken elbette yurt dışından eleman getirmek istemeyiz ama mecbur kalabiliriz.”

Özdemir şöyle konuştu:  “Kamyon siparişlerimiz kademeli geliyor. İlk etapta 300 kamyon geldi. Bu kamyonların iki vardiya çalışması gerekiyor. 300 kamyona toplamda 750-800 kamyon şoförü gerekiyor. Kamyon şoförü almak için gazetelere ilanlar verdik. Ancak şu ana kadar 82 kişi müracaat etmiş. Belki 100’ü aşar ama 800 kamyon şoförünü kısa sürede bulamayacağımız anlaşılıyor.”

Vietnam izni 

Bu konunun inşaatın seyri için son derece kritik olduğunu vurgulayan Nihat Özdemir, “Ortaklarımızdan biri Libya’daki bir projesinde Vietnamlı kamyon şoförleri kullanmış ve çok memnun kalmış. Onun önerisiyle Vietnam’dan kamyon şoförü getirebilmek için ilgili bakanlık ve kurumlara müracaat ettik, izinleri aldık. Bir süre daha bekleyip eğer kamyon şoförü bulamazsak ilk etapta ‘50 adet ithal kamyon şoförü’ getirmeye başlayacağız” dedi.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER