Ulusaldan küresele iş makineleri sektörü

03 Mayıs 2016 Salı - 18:30
Kategori: ICT

PAYLAŞ

Ulusaldan küresele iş makineleri sektörü
Ulusaldan küresele iş makineleri sektörü

İMDER tarafından düzenlenen "Ulusaldan Küresele İş Makineleri Sektörü" paneli, Taksim The Marmara Otel’de İMDER Başkanı Halil Tamer Öztoygar, Bloomberg Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran, Fortune Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Toros, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ ve Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleşti. Panelde Türkiye’de 2030 yılına kadar gerçekleştirilmesi planan 1.3 trilyon dolarlık projelerin, iş makineleri sektörüne katkıda bulunacağı ifade edildi

İMDER tarafından düzenlenen "Ulusaldan Küresele İş Makineleri Sektörü" paneli, Bloomberg Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran'ın moderatörlüğünde yapıldı. İMDER 8. Olağan Genel Kurul Toplantısı öncesi gerçekleştirilen panele; İMDER Başkanı Halil Tamer Öztoygar, Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, Ekonomist Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu ve Fortune Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Toros katıldı.

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Öztoygar

“Yabancı yatırımları önemsiyoruz”

Panelin açılış konuşmasını yapan Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Öztoygar, "İnşaat makineleri alanında 1,2 milyar dolar civarındaki ihracatımızın, 2023 yılında 10 milyar doların üzerine çıkarılması hedefine inancımız tamdır" dedi. Ülkelerin ekonomik ve sosyal alanda kalkınmasını sağlamak için güçlü bir iş ve inşaat makineleri sektörüne gereksinim duyduğunu ifade eden Tamer Öztoygar, "Gelişmişlik ve ekonomi düzeyi göstergeleri arasında yer alan iş ve inşaat makineleri ve ekipmanları sektörü pazar büyüklüğü bakımından Türkiye, Çin ve Hindistan ardından en hızlı büyüyen pazar. Türkiye, iş makineleri pazar büyüklüğü olarak Avrupa’da 6'ncı dünyada ise 11'inci sırada yer alıyor. 2023 yılında Avrupa'da birinci sıraya dünyada ise altıncı sıraya ulaşmamız beklenmektedir" bilgisini verdi. Uygun yatırım ortamı ve avantajları ışığında iş ve inşaat makineleri alanında doğrudan yabancı yatırımları ve ortaklıkları önemsediklerini belirten Öztoygar, konuyla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü: "Yan unsurları ile birlikte iş ve inşaat makineleri alanında 1,2 milyar dolar civarındaki ihracatımızın, 2023 yılında 10 milyar doların üzerine çıkarılması hedefine inancımız tamdır. Bu çerçevede küresel önemi büyük olan bu sektörde uluslararası iş birliklerini geliştirmek amacıyla 2013 yılında 1. Uluslararası İş Makinaları Kongresi'ni başarı ile gerçekleştirdik. 2. kongreyi ise 20-21 Ekim 2016 tarihlerinde yine İstanbul’da gerçekleştirmek üzere yoğun çalışmalarımız devam ediyor."

100 milyar dolarlık altyapı yatırımları

 

Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu ise, Türkiye’nin 2030’a kadar 1,3 trilyon liralık yatırım planı bulunduğuna değinerek, şunları söyledi: “Altyapı yatırımları için 100 milyar dolar öngörüldüğünü, enerji projeleri için 100 milyar dolar, ulaşım yatırımları için 350 milyar dolar, konut ve kentsel dönüşüm için 400 milyar dolar ve ticari, eğitim, kültür, sağlık yatırımları için 350 milyar dolar yatırım planlanıyor. Tüm bunların başarıyla yapılabilmesi için siyasi istikrar ve Türkiye’nin bölgesindeki iyileşmeler oldukça önemli.” GSMH’nın yüzde 1’i kadar Ar- Ge ile gidilirse rekabetçi bir dünyada ayakta kalınamayacağını kaydeden Uzunoğlu, Çin’in yüzde 5.8’lik hedefi olduğunu belirterek, “2023 yılında 22 binlik satış hedefi yakalanarak dünyada 6. sıraya çıkmalıyız. 30 milyar dolarlık hedef için 4.5 milyar dolar yatırım gerekir” dedi. Türkiye'de mevduat bankacılığının ötesinde yatırım bankacılığının gelişmesi gerektiğini anlatan Uzunoğlu, "Küçük işletmelerin finansal kaynaklara ulaşabilmesi için Türkiye'de yatırım bankacılığının bir an evvel gelişmesi, uygun finansman sağlaması gerekiyor" dedi.

 

“Afrika'ya mutlaka yönelmek gerekiyor”

Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran da Türkiye’de iş makineleri ve ekipmanları sektörünün değerinin, toplam makine sektörünün yüzde 16’sını oluşturduğunu belirtti. Başaran, sektörün ihracatının 1.1 milyar dolar olduğunu söyledi. Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, son dönemde gündemde olan sanayi 4.0’a dikkat çekerek, “Bu süreçte eğitim 4.0’ı da konuşmamız lazım” dedi. Sanayi 4.0’da makinelerin birbiriyle konuşacağını, bunu da sensörlerin sağlayacağını belirten Güldağ, bir sensör fabrikası için 5 milyar dolarlık yatırım gerektiğini, bu büyüklükte yatırımların işbirliğini zorunlu kıldığını anlattı. Coğrafi avantajlara da değinen Güldağ, “Afrika’ya mutlaka yönelmek lazım. İMDER’in Afrika pazarında yer edinmesi gerekiyor” dedi. Türkiye'deki gelişimin girişimcilik ve devlet destekleriyle doğrudan ilgisine dikkati çeken Fortune Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Toros ise, Türkiye’nin önünü açacak iki konuyu teşvik sisteminin değişmesi ve eğitime önem verilmesi olarak özetledi. Toros, devletin teşvik verirken ne istediğini bilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Panelin ardından yapılan İMDER 8. Olağan Genel Kurulu'nda yönetim kurulu başkanlığına tekrar Tamer Öztoygar'ın seçildi.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER