"Yerli üretimi artıracağız"

20 Aralık 2016 Salı - 09:30
Kategori: ICT

PAYLAŞ

"Yerli üretimi artıracağız"
"Yerli üretimi artıracağız"

Yedek parça üretiminin önemli firmalarından Ekon Hidrolik Kauçuk, yerli üretimi hızlandıracak. Maden Türkiye 2016 Fuarı'nda Ekon Yedek Parça Müdürü Osman Erciyas ile firma ve sektör hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik

30 yıllık ortaklık sürecinin ardından 4 yıl önce kurulan Ekon, sektör tecrübesi ile üretimine hız kazandırıyor. Ürün yelpazesinin yüzde 60'ı ithalat, yüzde 40'ı üretimden gelen firma, özellikle 2016 yılının ortalarından itibaren hidrolik kaya delici ve kırıcılarının yedek parçalarını üretmeye başladı. Üretim aşaması tamamen metal üzerinden yürütülüyor. Üretim ve ihracat birimi Prospera şirketi üzerinden, ithalat ve iç piyasa satışı Ekon Hidrolik Kauçuk üzerinden gerçekleşiyor. Konu ile ilgili konuşan Ekon Yedek Parça Müdürü Osman Erciyas, "Bunlar dışında poliüretan ve kestamik malzemeleri kalıp halinde alıp, numuneye veya katalog bilgisine göre işlemesini de kendimiz yapıyoruz" dedi.
 

3 ayrı distribütörlük bulunuyor
Dünyanın birçok yerinden ürün getirdiklerini belirten Erciyas şunları söyledi: "Delicilerin sarf malzemelerini Finlandıya menşeili Robit marka (bit,shank,manşon ve rot) ithal edip Türkiye piyasasında satışını gerçekleştiriyoruz. Kırıcı ve rockların tamir takımları ile diyaframlarını Japonya ve Kore'den ithal edip müşterilerimize en kaliteli hizmeti uygun fiyattan sunma gayreti içerisindeyiz. İş makinesi, hidrololik rock, asfalt silindiri gibi makinelerde kullanılan kaplinleri Almanya’dan ithal ediyoruz. Bu ürünleri temin edip Türkiye'de satışa sunuyoruz. Müşterilerimiz ürünlerimizden son derece memnun kalıyor ve bizimle çalışmaya devam ediyor. Bunlar dışında sızdırmazlık elemanları ve keçe grubu satışlarının distribütörü oldukları Amerika menşeili Parker marka üzerinden satışlarını gerçekleştiriyoruz. Dünyanın en iyi ürünlerini Türkiye'ye getirerek müşterilerimiz ile buluşturuyoruz." Ayrıca, "2016 yılına kadar iş makinesi ve asfalt silindiri gruplarına yoğunlaşmıştık" diyen Erciyas, 2016 yılı itibariyle maden ve tünel sektörüne girip, oralarda çalışan makinelerin parçalarını tedarik etmeye başladıklarını ve bu alanda da üretime girdiklerini belirtti.

 

Ihracata yöneliyor

Ekon Yedek Parça Müdürü Osman Erciyas

İhracat yapan bir firma olduklarını fakat hala katedecekleri yol olduğunu söyleyen Erciyas, Ekon olarak bekledikleri seviyelere ulaşmaya çalıştıklarını söyledi. Dış pazara daha fazla hitap edebilmek adına üretim seviyelerini arttıracaklarını da sözlerine ekledi. Ekon'un Türkiye'de hizmet verdiği birçok inşaat firması bulunuyor. Büyük barajlarda, 3. köprü gibi dev projelerde çalışan inşaat firmalarına yedek parça hizmeti sunuyor. Birçok farklı dev projenin, bağlantı yollarını yapan firmalar ile güçlü ticari ilişkileri bulunuyor. Bu gibi firmaların sarf malzemelerini, hidrolik aksamdaki sızdırmazlık elemanlarını karşılıyor. Ekon'un sektördeki en önemli pazarının iş makineleri olduğunu belirten Erciyas, "Türkiye'nin 81 ilinde, iş makinesi sektörüne yedek parça sunan firmalarla çalışıyoruz. Ilk açıldığımız günden beri bu işlerimiz devam ediyor. Üretim kapasitemizi arttırarak bu ticaret ağının bir benzerini yurtdışında kuracağız" diye konuştu. Erciyas, "Yurtdışı firmalarının ticaret anlayışı daha farklı. Tek ürün sipariş etmek yerine tek kalemde toplu alışı tercih ediyorlar. Üretim kapasitemizi arttırdığımız zaman bu toplu alımları karşılayarak işlerimizi büyüteceğiz" dedi.

 

"Üretim kapasitemizi artıracağız"
2016 yılının beklenen bir ekonomik durgunlukla geçtiğini belirten Erciyas, buna rağmen yatırımlarına kesintisiz devam ettiklerini ve hala sektörün sıcak olduğunu söyledi. Özellikle son aylarda artan kurların ithalata dayalı bir firma oldukları için işlerine yansıdığını sözlerine ekleyen Erciyas, "İşlerinin yüzde 60'ını ithalatla yürüten bir firma olarak etkileniyoruz. Ama bu etkilenme müşterilerimize asla yansımıyor. Ürünleri getirmeye devam ediyoruz. Yine de her firma gibi bizim de yerli üretime ağırlık kazandırmamız gerekiyor. Dışa bağlılığını azaltan firmalar, kendi ürünlerini piyasaya hem daha uygun fiyatlarla sokuyor hem de rekabete daha fazla ortak olabiliyor" diye konuştu. 2017 yılı ile ilgili de konuşan Erciyas, "Eskiden önümüzdeki 3 – 5 aylık süreçler için hedef koyabiliyorduk. Gidişatı az çok görebiliyorduk. Son süreçte dalgalanan ekonomi ile birlikte yatırım hedeflerimizi çok önceden belirleyemiyoruz. Bu yüzden üretim kapasitemizi arttırmak önümüzdeki süreç için şimdilik tek hedefimiz diyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER