Karadeniz'in en büyük beton pompası!

22 Aralık 2014 Pazartesi - 11:15
Kategori: Video Galeri

PAYLAŞ

Trabzon'da faaliyet gösteren Bazalt Beton, Karadeniz Bölgesi'nin en büyük beton pompası özelliğinde olan Putzmeister 56-5 ile Trabzon'daki yüksek yapıların beton dökümlerine ve yoğun beton talebine artık daha hızlı bir şekilde cevap veriyor.

Tesis Müdürü Hakan İnce

2006 yılından önce sadece taahhüt işleri yapan Bazalt Beton 2006 yılında ise kendi ihtiyaçlarını karşılamak için beton santrali kurdu. 5 mikser ve 36'lık pompa ile sektöre giren firma süreç içerisinde makine parkını genişletti. Bazalt Beton Tesis Müdürü Hakan İnce 2010 yılında tekrar 2 adet kırkayak arabası alarak araç sayısını 10 adede çıkardıklarını belirterek “En son haliyle 14 adet arabamız, biri treyler mikser, 4 adet beton pompamız mevcut. 1.5 metreküp kapasiteli beton santralimizi bu yıl 4 metreküplük çift dolumlu Skoma marka kazanla değiştik, bu da saatte 180 metreküpe yakın üretim demek. Konkosör tesisimiz 2012'de Metso çeneler alınarak yenilendi. Öncelikle bu işte tabi ki hammadde kapasiteniz önemli, betonu satabilmeniz arkadan hammaddenizin gelebilmesine bağlı, başkasına bağlı kalarak beton üretimi yapılmaz. Kendi bildiğiniz agrega ile beton yapmak var bir de sağdan soldan topladığınız agrega ile beton yapmak var. Kendi hammaddemiz olsun diye biz beton tesisinden önce konkosör tesisini büyüttük” dedi. 

Firma son olarak 56 metrelik Putzmeister'le makine parkını genişleterek daha büyük projeler için de hazırlık yapmış oldu. Karadeniz Bölgesi'nin en büyük beton pompası Putzmeister 56-5'i makine parkına katmasından dolayı Bazalt Beton'u ziyaret eden Putzmeister Pazarlama Müdürü Timuçin Özsöyler, 56 metrelik beton pompasının çalıştığı yüksek katlı bir apartman inşaatına giderek pompanın operatörüyle kısa bir görüşme yaparak, operatörden pompanın çalışma performansı ile ilgili bilgiler aldı. Daha sonra Bazalt Beton'un konkosör ve beton santrali tesisine ziyarette bulunan Özseyler, Bazalt Beton Tesis Müdürü Hakan İnce ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Biz de Makina Market Dergisi olarak katıldığımız ziyarette Bazalt Beton Tesis Müdürü Hakan İnce ile yeni aldıkları Putzmeister beton pompası ve Bazalt Beton üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Yüksek mukavemetli agrega

 

Agregalarını kendilerine ait 4 adet taş ocağından çıkardıkları bazalt ile ürettiklerini belirten İnce ayrıca şu bilgileri verdi: “Bazalt taşı sağlamlığı ile bilinen, kalkere göre aşınması minimum seviyede olan ama bunun yanısıra da üretimi, taş ocağındaki ilk aşamasından beton santraline gelene kadarki bütün aşamaları kalkere göre daha maliyetli bir taş. Mukavemeti çok yüksek ve aşındırıcı bir taş bazalt biliyorsunuz; pompaların aşınan gruplarını, beton santralinin kazan kısmını, konkosörün çenesini, mikserleri çok hızlı aşındırıyor. Rakiplerimizin 3 senede değiştiği kazanı biz bir yılda değiştirmek durumunda kalıyoruz. Tabi ki bunların hepsi birer masraf kalemi olarak karşımıza çıkıyor ama biz betonda mukavemet sorunu yaşamıyoruz, içimiz rahat insanlara güvenli ve huzurlu oturabileceği yapıların yapılmasında önemli bir katkı sağlıyoruz”

Haberin devamı Makina Market ve Beton dergilerinin yeni sayısında...