HMK 490 LC HD Sahalarda

01 Temmuz 2015 Çarşamba - 09:00
Kategori: Video Galeri

PAYLAŞ

Alemdar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Alemdar

Kalker ve bazalt esaslı taş ocaklarını 1976 yılından bu yana işletmeye devam eden Alemdar İnşaat, agrega üretiminin yanı sıra Karayolları'nın, Devlet Demiryolları'nın, DSİ'nin ve çeşitli belediyelerin altyapı ve üstyapı çalışmalarına imza atıyor. Altyapı ve üstyapı inşaat işleri, taş ocakları ve kırma-eleme sektörlerindeki deneyimiyle birlikte başlaması beklenen büyük çaplı projelerde de yer almak isteyen firma, bu doğrultuda en iyi ve en verimli makineleri makine parkına katıyor ve ekskavatör grubunda sadece Hidromek markasıyla çalışıyor.

Hidromek'i seviyoruz

Şoförlükten başlayarak müteahhitliğe uzanan bir yol izlediğini ifade eden Alemdar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Alemdar, ilk işlerini çimento sektörüne yaptığını, ardından Karayolları'na anahtar teslim yol inşaatları gerçekleştirmeye başladıklarını söyledi. Firma hakkında bilgi vererek sözlerine devam eden Abdullah Alemdar, şirket bünyesinde 300 personelin sabit olarak görev aldığını ancak işlerin yoğunlaştığı ve şantiyelerin açıldığı zaman personel sayısının 700-800'e kadar yükselebildiğini kaydetti. Ayrıca Ankara'da vergi rekortmenleri listesinde ilk 100'de olduklarına dikkat çeken Abdullah Alemdar; “Alemdar İnşaat olarak ülkemize vergi ödemeyi seviyoruz. Ülkemizin kalkınmasında çok önemli rolü olduğunu düşündüğümüz sanayicileri de gönülden tebrik ediyoruz. Ülkemizin en önemli sanayicilerinden biri de Hidromek Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Bozkurt. Yer aldığımız projelerde Hidromek iş makinelerini kullanarak elimizden geldiği kadarıyla desteklemeye çalışıyoruz. Özellikle ekskavatör konusunda bana Hidromek dışında başka bir marka aldıramazlar. Biz Hidromek’i ve ürettiği iş makinelerini çok seviyoruz.” şeklinde konuştu.

10 milyon tonluk kapasite

Alemdar İnşaat'ın yoğun olarak taş ocağı işletmeciliği yaptığını dile getiren Abdullah Alemdar, zaman zaman yılda 5 milyon tona varan üretimlere imza attıklarını, çok önemli proje ve müesseselere tedarik sağladıklarını söyledi. Taş ocaklarında 4 adet kırma eleme tesisi bulunduğunu dile getiren Abdullah Alemdar, tesislerin 10 milyon ton kapasitesi olduğunu ancak ortalama 4 milyon ton civarında üretim ile devam ettiklerini söyledi. Abdullah Alemdar, yer almayı istedikleri projelerin gerçekleşmesi halinde üretim rakamlarını çok daha yukarı çekebileceklerine dikkat çekti. Devam eden projelerinden de bahseden Abdullah Alemdar; “Gümüşhane'de yıllar önce başlayan ve birtakım bürokratik engeller sebebiyle uzayan bir yol projesini bitirmek üzereyiz. Proje kapsamında toplam 66 kilometrelik yol inşaatını sanat yapısı, altyapısı, üstyapısı ve tüneliyle beraber anahtar teslim olarak bitireceğiz. Bunun yanı sıra yine Gümüşhane Şiran'da DSİ'ye ait bir göletin altyapı işlerine devam ediyoruz. Eskişehir Mahmudiye ilçesinde kendimize ait bir taş ocağımız bulunuyor ve buradan belediyelere, Karayolları'na, diğer kuruluşlara agrega tedarik ediyoruz. Ayrıca yeni bir proje daha aldık ve İstanbul-İzmir Otoyolu'nda Nurol İnşaat ile beraber çalışmaya başladık. Bölgede şantiyemizi kurduk ve gece-gündüz çalışmaya devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“Manevi ortağımız”

Alemdar İnşaat, Türkiye çapındaki yer aldığı tüm projelerde ve taş ocaklarında Hidromek ekskavatörleri kullanıyor. Hidromek'e olan sempatisinin yanı sıra makinelerin performansından son derece memnun olduğunu söyleyen Abdullah Alemdar, satış ekibi olsun, servis ekibi olsun tüm Hidromek personeliyle çok iyi ilişkiler içerisinde olduklarını dile getirdi. Hidromek'i manevi ortağı olarak gördüğünün altını çizen Abdullah Alemdar; “HMK 490 LC HD ekskavatörün Türkiye'deki ilk müşterisi Alemdar İnşaat'tır. Hidromek'e güveniyoruz ve yatırımlarımıza devam ediyoruz. Hidromek HMK 370 LC HD ekskavatörlerle çok fazla zorlu işlerde çalıştık. HMK 490 LC HD ile daha da ağır işlerin üstesinden geleceğimize inanıyoruz. Hidromek makineler güçlerinin yanı sıra yakıt anlamında son derece tasarruflu makineler. Yaptıkları zorlu işlere rağmen düşük

 

yakıt tüketimine sahipler. “ dedi.

 

Önemli müşterilerden biri

Son olarak Hidromek'in yerli olmasından dolayı sağladığı faydaları belirten Abdullah Alemdar, sektördeki diğer firmalara şöyle seslendi; “İş makinesi almak önemli değil. Yedek parça, satış ve satış sonrası hizmetler ekibi istediğin zaman yanındaysa korkmaya gerek yok. Sırtınız yere gelmez.  Ancak yedek parça ve serviste sıkıntılar olur, fahiş fiyatlar ortaya konulursa müşteriler kaçar. O nedenle yönetim kurulu toplantılarımızda üst düzey yöneticilerimize bu konuyu muhakkak vurgularım. Alemdar İnşaat olarak bu yönde hareket ediyoruz ve Hidromek'in önemli müşterilerinden biriyiz.” 

Milyonlarca metreküplük hafriyat

Nurol İnşaat’ın alt yüklenicisi olarak İstanbul – İzmir Otoyolu projesinin Balıkesir bölgesinde çalışmalarını sürdüren Alemdar Grup, şu anda Savaştepe/Soğucak mevkiinde yoğun kazı gerçekleştiriyor. Projede Şantiye Şefi olarak görev yapan Ümit Pal, daha önceden herhangi bir yol yapılmamış olan arazide zorlu bir hafriyat gerçekleştirdiklerini söylüyor ve ekliyor: “Proje kapsamında milyonlarca metreküp kazı çalışması yapılacak. Burada ki çalışmalara yaklaşık bir ay önce başladık ve yoğun bir şekilde devam ediyoruz.” Arazi niteliğinin son derece değişken olduğunu belirten Pal, zaman zaman sert zeminlerle de karşılaştıkların ifade etti. Sahada çalışan iki adet Hidromek HMK 370 LC HD ve bir adet de Hidromek HMK 490 LC HD ekskavatör olduğunu dile getirdi. Savaştepe bölgesinde ki kazıların tamamlanması ile birlikte Kırkağaç bölgesine geçileceğini dile getiren Pal, şu anda proje kapsamında sadece kazı ve dolgu yaptıklarını, sanat yapıları ile ilgili netleşen herhangi bir durumun olmadığını hatırlattı.

HMK 490 LC HD ilk şantiyesinde

Hidromek’in piyasaya sunduğu ve Türkiye’de ilk defa Alemdar Grup tarafından kullanılan HMK 490 LC HD’nin yaklaşık bir aydır yoğun bir tempo ile çalıştığını belirten Pal, son derece başarılı bir performans sergilemiş olduğunu belirtti. Makinenin son derece güçlü bir sökü kabiliyeti olduğunu dile getiren Pal, açıklamalarına şöyle devam etti: “Kullanmaya başladığımız günden bu yana ciddi bir kazı yaptık. Bazı noktalarda çok sert zeminlerle karşılaşmamıza rağmen HMK 490 LC HD zorlanmadan kazı yapmaya devam etti. Şu ana kadar performanstan dolayı çok memnunuz.” Makinenin bakımlarının düzenli olarak yapıldığını ve bölgede ki servisin son derece ilgili davrandığını ifade eden Pal, operatörlerden de olumlu yorumlar aldıklarını hatırlattı.

 

“Referans bir proje”

Alemdar Grup ile uzun yıllardır çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Hidromek Satış Yöneticisi Aydın Ok, firmanın Türkiye’de HMK 490 LC HD’yi ilk teslim alan müşteri olmalarından dolayı çok memnun olduklarını belirtti. Makinenin, Türkiye’nin en prestijli projelerinden biri olan İstanbul – İzmir Otoyolu’da çalışıyor olmasının da önemli bir referans olduğunu belirten Ok, “HMK 490 LC HD’nin bu projede yer alması, bizim için çok değerli. Yakın dönemde, büyük tonaja ihtiyaç duyan birçok firmanın şantiyesinde HMK 490 LC HD’leri görmeye başlayacağız” dedi. Hidromek Ankara Bölge Satış Yöneticisi Serkan Aygün de, Alemdar Grup’un Türkiye’de HMK 490 LC HD’yi teslim alan ilk firma olmasından dolayı onur duyduklarını belirtti. Makinenin şu anda oldukça zorlu bir projede çalıştığını dile getiren Aygün, “İlk makinemiz böylesine zor bir projede çalışıyor ve firma, şimdiye kadar elde ettikleri performans sonuçlarından son derece memnun. Bu durum tabii ki bizleri de memnun ediyor” dedi. HMK 490 LC HD’nin 50 ton sınıfında makine ihtiyacının duyulacağı birçok şantiyede çalışabileceğini belirten Aygün, şu şekilde devam etti: “Özellikle büyük dekapaj işlerinde, maden ocaklarında, mermer ocaklarında, yol kazılarında, hafriyatlarda kullanılacak olan bir makine. Zaten bizler de yeni makinemiz ile çok büyük projelerde yer almayı da hedefliyoruz.”