Dar alanda zorlu hafriyat

08 Aralık 2015 Salı - 09:15
Kategori: Video Galeri

PAYLAŞ

Üsküdar'ın Burhaniye mahallesinde A101 marketler zincirinin merkez binalarının inşaatına hızla devam ediliyor. Eskiden taş ocağı olarak kullanılan bölgede zorlu bir zemin ile mücadele ediliyor. Projenin hafriyatını üstlenen Akyıldız Hafriyat, kazılarda Hidromek iş makineleri ile çalışmayı tercih ediyor.

Akyıldız Hafriyat Genel Müdürü Onur Akyıldız

Hafriyat sektöründe uzun yıllardır faaliyetlerini sürdüren Akyıldız İnşaat, özellikle İstanbul'da birçok zorlu projenin kazılarını yapıyor. 1975 yılında kurulmuş olan firma, 2005 yılında ortaklarından ayrılarak Akyıldız Hafriyat ismi ile tek başına çalışmalarını sürdürme kararı almış. 2005 yılı öncesinde İstanbul dışında birçok ilde projelere katıldıklarını ancak 2005 yılından sonra sadece İstanbul'da gerçekleştirilen projelerde yer almaya başladıklarını ifade eden Akyıldız Hafriyat Genel Müdürü Onur Akyıldız, "Firma, babam tarafından kurulmuş ve çok ortaklı bir yapı ile yönetilmiş. Ancak 2005 yılından sonra ortaklar ayrıldı ve biz de Akyıldız ismi ile sektörde yer almaya başladık. O günden bu yana da bütün enerjimizi İstanbul'da gerçekleşen projeler için harcıyoruz. Zaten son derece yoğun bir taleple karşı karşıyayız" dedi. Kuruldukları günden bu yana hafriyatçılık dışında başka bir iş yapmadıklarını hatırlatan Akyıldız, yaklaşık üç ay önce ağır nakliye ve proje taşımacılığı alanında hizmet vermeye başladıklarını kaydetti. Ana işlerinin her zaman için hafriyat olacağına dikkat çeken Akyıldız, "Sonuçta bizim amiral gemimiz hafriyat. Proje taşımacılığı, şu anda yeni bir oluşum ve farklı bir koldan o alanda da büyümeye çalışacağız ancak asıl işimiz hafriyat" dedi. Akyıldız, karşılaştıkları talebe cevap verebilmek için makine parkına sürekli yatırım yaptıklarını da hatırlattı.

A101'in merkez binaları yapılıyor

Bu güne kadar birçok zorlu çalışmada yer aldıklarını dile getiren Akyıldız, son üç yıldır AS Yapı ile önemli projeleri hayata geçirdiklerini ifade etti. İstanbul'da özellikle Anadolu Yakasında çalıştıklarını belirten Akyıldız, "Şu anda Üsküdar'da devam ettiğimiz kazılarımızın yanı sıra aynı anda Kartal'da Giba İnşaat'ın üstlenmiş olduğu projede de çalışmayı sürdürüyoruz" dedi. Üsküdar Burhaniye'de devam eden çalışmalar hakkında bilgi veren Akyıldız, hafriyatını gerçekleştirdikleri projenin A101 marketler zincirinin merkez binalarının yapılacağını söyledi. Yaklaşık 60 bin metreküplük hafriyat yapılacağını belirten Akyıldız, açıklamalarına şu şekilde devam etti: "Projede çalışmalarımıza yaklaşık 6 ay önce başladık. 60 bin metreküpe yakın hafriyatı bitirdik ve çalışmaları Aralık ayının sonuna doğru tamamlamayı hedefliyoruz. Şu anda sahada aynı anda iksa çalışmaları da yapıldığı için ilerleme hızımızı eskiye oranla düşürdük." Projenin şu anki aşamasına kadar geniş bir sahada çalıştıkları için iksa ekipleri ile farklı noktalarda çalışabildiklerini belirten Akyıldız, gelinen noktada alanın iyice daralmasından dolayı iksa ekipleri ile birbirlerini bekleyerek çalışmaya devam ettiklerini belirtti. Hafriyatın nakliyesi konusunda da sonlara doğru zorluk yaşamaya başladıklarını hatırlatan Akyıldız, "Şimdiye kadar saha geniş olduğu için kamyonların girip çıkması son derece kolaydı. Ayrıca iksa ekipleri ile de farklı noktalarda çalışabiliyorduk. Ancak şu anda girişler kapandı ve sahaya kamyonlar giremiyor. Hafriyatı ancak aktararak çıkartabiliyoruz ki sonlara doğru bu durum iyice zorlaşcak. Ancak ters giden herhangi bir şey yok. Sonuçta tüm bunlar projenin planlama aşamasında belirlenmişti” dedi.

Hidromek ile sorunsuz çalışma

 

2005 yılında kurulmuş olan Akyıldız Hafriyat firması, 2007 yılından bu yana çalışmalarına Hidromek marka iş makineleri ile devam ediyor. İlk makineyi 2007 yılında aldıklarını söyleyen Akyıldız, "Hidromek öncesinde birçok farklı iş makinesi markası ile çalıştık. Ancak Hidromek'in yerli bir üretim olması bizi etkilemişti ve makineyi denemeye karar verdik. Kullandıkça birçok avantajını deneyimlemiş olduk ve sonrasında aldığımız makineleri de yine Hidromek'ten tercih ettik" dedi. Alım öncesinde Hidromek'i detaylı bir şekilde incelediklerini ve verileri diğer iş makineleri ile de kıyasladıklarını belirten Akyıldız, "O dönem Hidromek HMK 220 LC modelini almıştık. Her ne kadar sektörden tanıdığımız arkadaşlarımız ithal ürünleri tercih etmemizi istese de biz Hidromek'e güvendik ve yanılmadık. Bugün o arkadaşlarımızın çoğu Hidromek kullanıyor" dedi. Hidromek'in özellikle güçlü bir şasesi olduğunu ayrıca yakıt konusunda da son derece başarılı sonuçlar elde ettiklerini dile getirdi. İlk aldıkları Hidromek HMK 220 LC'nin şu anda 12 bin çalışma saatine ulaştığını ve bu güne kadar ciddi bir arıza görmediklerini ifade eden Akyıldız, "İlk aldığımız Hidromek 12 bin çalışma saatine geldi ve motorunu daha açmadık. Sürekli bakımlarını zamanında yaptırdık ve hep orjinal yedek parça kullandık" dedi.

Uzun bom ve arm tercihi

Firmanın makine parkında HMK 220 LC, HMK 300 LC ve HMK 370 LC HD olmak üzere toplamda üç adet Hidromek marka iş makinesi bulunuyor. İkinci Hidromek iş makinesini 2009 yılında aldıklarını hatırlatan Akyıldız, son olarak da geçtiğimiz aylarda HMK 370 LC HD'yi almış olduklarını belirtti. Almış oldukları HMK 370 LC HD'nin bom ve armının da uzun olarak tercih ettiklerini söyleyen Akyıldız, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: "Biz aslında genel anlamda projelere özel makine alımı yapmıyoruz. Uzun bom ve uzun arm tercih etmemizin en önemli sebebi, eskiye oranla artan kazı derinlikleri ve değişen kamyon yükseklikleri. Kısa bom ve arm tercih ettiğimizde temel kazılarında tırlara yükleme yapmakta çok zorlanıyoruz. Ancak yeni makinede böyle bir sorun yaşamadan ve başka makineye ihtiyaç duymadan yükleme yapabiliyoruz. Bu hem zamandan hem yakıttan tasarruf etmemizi sağlıyor."

"Servis zamanında yanımızda"

Makinelere sürekli olarak zamanında bakım yaptıklarını ve bu güne kadar her yedek parçanın orijinalini tercih ettiklerini belirten Akyıldız, bu sayede makinenin arıza yapma ihtimalini minimumda tuttuklarını ve maksimum yarar sağladıklarını kaydetti. Satış sonrası hizmet konusunda bu güne kadar herhangi bir sorun yaşamadıklarını ve yetkili servisin zamanında müdahale ettiğini hatırlatan Akyıldız, "Hidromek, satış sonrası hizmet anlamında her zaman hızlı davrandı. Beklediğimiz desteği her zaman aldık. İşlerimiz aksamadan ve zor durumda kalmadan servis gelip doğru bir şekilde müdahale etti" dedi.