TMS Grup, Conexpo-Con/Agg 2020 Fuarıyla Amerika’da

Mühendislik Hizmetleriyle ve üretim kalitesiyle dünya genelinde bir marka olma vizyonuyla hareket eden TMS Grup, ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen CONEXPO-CON/AGG fuarında geçtiğimiz Mart ayında yepyeni ürünleriyle yerini aldı.

ABD’nin Nevada eyaletine bağlı Las Vegas şehrinde 10-14 Mart tarihleri arasında yapılan endüstri ile inşaatı bir araya getiren dünyanın en büyük fuarlarından biri olan CONEXPO-CON/AGG, yaklaşık 250.000 m2 alan üzerinde kurulu olup katılımcı sayısı 2300’ün üzerinde olduğu fuarda TMS Grup yeni ürün ve sistemlerini ziyaretçileriyle buluşturdu. Fuar süresince TMS Grup’un en dikkat çeken ürünleri; Mopa Panel Kalıpları ve Multix kit oldu. Ayrıca fuarda Vinc’i 80, Vinc’i 70, Hand’i perde ve kolon kalıp sistemleri de rağbet gören ürünler arasında yer aldı.

TMS’den yeni ürün:Multix Kit

Tamamen kendisine özgün tasarım ile yola çıkarak üretilen ve geliştirilen ürünleri Avrupa ve dünya standartlarında kullandırmak üzere yola çıkan TMS, geçmiş yıllardaki strateji ve ön görülerinin meyvesini topluyor. TMS Kalıp, aralıksız çalışmalarının sonucu olarak, CONEXPO-CON/AGG fuarında Multix Kit adında yeni bir ürünle daha karşımıza çıktı. Multix Kit birçok ihtiyaca çözüm sunabilen bu sistem özel çap ve aralıklarda delinerek üretilmiş U profillerin özel olarak dizayn edilmiş bağlantı elemanları ile birleştirilmesi sonucunda oluşuyor. Multix Kit kullanılarak düşey ya da yatay ağır yükler için kule ya da makas çözümleri yapabilmesinin yanında Multix elemanları perde yatay kuşağı, tek yüz perde dayaması, köprü başlık traversi, çiftli itme-çekme tipi payanda ve teleskop olarak ya da tünel kalıbı ve hidromekanik sistemlerde eleman olarak kullanılabiliyor. Multix Kit her türlü projeye uygulanabilecek şekilde standartlaştırılmış olduğu için, farklı projelerde farklı tip sistemler gerektirmeyen modüler bir sistem. Yük taşıma kapasitelerinin yüksek oluşu sayesinde daha az eleman gerektirdiği için zamandan ve işçilikten tasarruf sağlanıyor.

Mopa modüler ve sökülebilir perde kalıp sistemi

İlk olarak 2018 yılında İstanbul Kalıp ve İskele Fuarında görücüye çıkan Mopa modüler ve sökülebilir perde kalıp sistemi, CONEXPO-CON/AGG fuarında da büyük ilgi gördü. Mopa, her iki uçta cıvatalı dikdörtgen kutu profillerden oluşan ve proje ihtiyaçlarına göre şantiyede montajı sağlanabilen çelik çerçeve sistemine sahip. Dış çerçeve kenar profilleri VINCI 80 profilleri ile aynı şekle sahip ve aynı mukavemette tasarlanmış. Bu nedenle VINCI 80 panel kilitleriyle kolayca birleştirilebiliyor. Mopa panel kalıplarının cıvatalı birleşimleri sayesinde inşaat sahasında da montajı yapılabildiği için parçalar halinde nakliyesi gerçekleşebiliyor. Dolayısıyla 6×6 metre ebatlarında panel kalıp, araçta çok daha az yer kaplayarak sahaya taşınabilir ve imalatı yapılabilir durumda. Bu da nakliye, işçilik ya da aksesuar tüketimi gibi birçok maliyetlerin azalması demek oluyor.

VINC’I 80 kolon kalıpları

VINC’I 80 Kolon Kalıpları, vinç ile kullanılabilen, çelik çerçeveli, plywood yüzeyli pano kalıp sistemleri olarak ön plana çıkıyor. Panolar; kapalı torsiyona mukavim çelik çerçeveli olan kolon sisteminin enlemeleri ise kutu profillerden yapılmış. Yüzeyler 220 gr/m2 fenolik film kaplı UPM Wisa-Form Birch plywood kaplı olan VINCI 80, isteğe bağlı olarak, kullanım ömrü daha yüksek olan plastik yüzeyli plywood UPM Elephant ile de kaplanabiliyor. Çelik çerçeve profil elemanı; istenilen her çerçeve noktasından bir diğeri ile bağlanabilecek şekilde tasarlanmış. 5 cm aralıklı yatay tie-rod delikleri ile kolon ölçüşüne göre yatayda her iki yönde beş cm’de bir ayarlanabillir olmasını sağlanabiliyor. Pano genişlikleri: 75, 90, 105, 120 cm ve yükseklikleri ise; 330, 300, 270, 180, 150, 120 cm olarak üretililiyor. Panoların köşeleri dolu malzeme olup bir yandan çerçeveyi sağlamlaştırmasının yanı sıra diğer vinç ile deplase esnasında ilk darbe noktasını kuvvetlendiriyor. Perde kalıbında ve kolon panosu eklemelerinde kullanılan TAMON kilit bir çekiç darbesiyle açılıyor veya kapatılabiliyor. Panolarda açılmış ankraj delikleri DW15’lik tie-rod kullanımı için uygun olup 80 KN/m2’ye kadar beton basıncını karşılayabiliyor.

BTMS

Kalıp ve İskele sektöründe Türkiye’de ve dünyada bir marka haline gelen TMS Grup, bünyesinde bir önemli markayı daha bulunduruyor. BTMS; TMS Grub’un; Kore’li Boo Won B.M.S. şirketi ile ortaklaşa kurduğu; inşaat demirlerinin mekanik olarak birleştirilmesinde kullanılan “donatı manşonlarını” pazarlayan ve kısa sürede Türkiye’de patentli üretecek şirketidir.

Dünyanın en yüksek yapısı olan Burj-Khalifa (Birleşik Arap Emirlikleri) binası ve beşinci yüksek yapısı olan G. Kore’deki LOTTE World Tower, BMS manşonları ile inşa edilmişlerdir. Yurt içerisinde İstanbul 3. Boğaz Köprüsünün yanında; 1915 Çanakkale Köprüsü, Kömürhan Köprüsü, Vakıf GYO Finanskent Kule projesi gibi birçok projede BTMS manşonlarını güvenle kullanılmıştır. Ülkemizin büyük projelerinden olan 1915 Çanakkale Köprüsü projesinde; yapıyı taşıyan kilit noktalar, keson ve ankraj bloğu imalatında değişik çaplarda BTMS manşon ve Terminatörleri kullanılmıştır. Dünyada ‘Nükleer Standartları’ karşılayan donatı manşon markası fazla değildir. BMS, dünya çapında nükleer yeterliliği sağlayan bu markalardan bir tanesi olarak öne çıkıyor. Güney Kore’de; “Shin Wolsong”, “Shin

Hanul” ve “Shin Gori” ile Birleşik Arap Emirlikleri’nde; “Barakah” olmak üzere birçok Nükleer Enerji Santrali, BMS manşonları kullanılarak inşa edilmiştir. UK CARES A1/B1 sertifikası altında üretilen, Rus Atom Ajansı ROSATOM ile KEPİC onaylı BTMS/BMS donatı birleştirme sistemlerinin sağladığı standartlar ise;

ACI 318

ACI 349, 359 (Nuclear requirements)

BS 8110

şeklindedir.

Önümüzdeki yıllarda daha büyük bir coğrafyada başarılarını devam ettirmek olduğunu hedefleyen TMS Kalıp ve İskele sistemleri, sayılı yabancı rakipler ile alt yapı, köprü, metro ve yüksek katlı yapılar gibi zorluk derecesi yüksek projelerde mücadele ederek ipi göğüslemektedir ve aynı şekilde yeni projelerinde de göğüslemeye devam etmektedir. Ar-Ge çalışmalarına da hız kesmeden devam eden TMS, inovasyon ve teknoloji ışığı altında, sektörün önde gelen firması olarak ülkemizi gururlandırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top